جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Polyacrylic acid

 جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

مونومرهای ساده اكریلیک اسید استر از واكنش دهی استیلن ، منوكسید كربن و یك الكل ، در حضور یك كاتالیست نیكلی ساخته می شوند . البته در ابتدای واكنش نیكل كربونیل استفاده می شود ، سپس برای تداوم واكنش به آن منوكسید كربن افزوده می شود . تعداد زیادی از اكریلات ها را می توان با این واكنش تهیه نمود . اگر از آب استفاده شود ، اكریلیک اسید به دست می آید . مصارف اصلی اكریلیک ها در علایم و تابلوهای بیرونی ، روشنایی داخلی و خارجی و عدسی ها می باشد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید


 

مونومرهای ساده اكریلیک اسید استر از واكنش دهی استیلن ، منوكسید كربن و یك الكل ، در حضور یك كاتالیست نیكلی ساخته می شوند . البته در ابتدای واكنش نیكل كربونیل استفاده می شود ، سپس برای تداوم واكنش به آن منوكسید كربن افزوده می شود . تعداد زیادی از اكریلات ها را می توان با این واكنش تهیه نمود . اگر از آب استفاده شود ، اكریلیک اسید به دست می آید .

این مونومرها در یك پلیمریزاسیون رادیكال آزاد شركت كرده و پلیمرهایی می دهند ، كه در گروه های استر با هم تفاوت دارند كه پركاربردترین آن ها پلی متاكریلات ها هستند . اكریلیک اسید بسیار سریع پلیمریزه می شود و یك ماده جامد شیشه ای پدید می آورد . این پلیمر در كاربردهای پلاستیكی بسیاری به عنوان جاذب آب استفاده می شود .
استرهای بزرگتر پلیمرهایی نرم و منعطف می دهند ، كه با افزایش وزن مولكولی الكل ، به جامداتی موم گون تبدیل می شوند .

هم چنان كه وزن مولكولی مونومر افزایش می یابد ، پلیمریزاسیون به نحو قابل ملاحظه ای كندتر می شود و درجه پلیمریزاسیون كمتری بدست می آید . ویژگی های معروف اكریلیک ها ، ترادیدی ، هدایت مناسب نور ، رنگ پذیری و پایداری ابعادی آن ها می باشد . این رزین ها ویژگی های خود را در محیط های بیرونی و در دوره های زمانی طولانی حفظ می كنند ، كه شاید مهم ترین ویژگی اكریلیک ها باشد .

ویژگی های رنگی و تزیینی اكریلیک های اصلاح نشده با هیچ پلاستیك دیگری سنجش پذیر نیست . این رزین به دلیل شفافیت زیاد پذیرای بسیاری از رنگ دهنده ها می باشد ، چنان كه می توان به میزانی محدود رنگ های شفاف ، تیره و نیمه مات در سایه ها و درجه های مختلف به دست آورد . به علاوه ورق ها و قطعات قالب گرفته را می توان نقش دار نمود و تزیین كرد .

قالب گرفته ها ، ورق های ریختگی و اكسترود شده و دیگر قطعات می توانند با مهره های داغ ، رنگ افشان ها ، آب كاری در خلأ و دیگر روش ها تزیین شوند . اثر گذاری های سه بعدی نیز توسط روش های متفاوت امكان پذیر است . پایداری رنگ در اكریلیک های اصلاح نشده بسیار عالی است . در دمای اتاق و تا كمی زیر دمای نرم شدن و در شرایطی كه پیوسته در محیط بیرون باشند ، بدون در نظر گرفتن دمای سطحشان پایداری رنگی بسیار خوبی بسیار خوبی از خود نشان می دهند .

پایداری ابعادی اكریلیک ها چه در مصارف بیرونی و چه درونی ، در جایی كه در معرض تابش نور زیر قرمز یا نور فرابنفش قرار می گیرند ، زبانزد است . جذب رطوبت آن ها در حدود 4/0 % و یا كمتر است . تنها پس از قرار گرفتن طولانی در دماهایی در حدود نقطه نرم شدگی است ، كه اكریلیک ها تا حدی شكل قطعه نهایی خود را از دست می دهند .

انواع اكریلیک اسیدها عبارتند از :

1- پلی متاكریلات ها

2- اكریلیک های گرما سخت شونده

3- اكریلیک های اصلاح شده

4- پلیمر اكریلو نیتریل

5- سیانو اكریلات ها پلی متا كریلات ها

1- پلی متاكریلات ها

در گروه پلی متاكریلات ها پرمصرف ترین گونه ، متیل استر است كه در دمای º C 101 به جوش می آید . استر های بزرگتر پلیمرهایی نرم تر و با دمای نرم شدگی كمتر می دهند . پلیمریزاسیون تجاری معمول ، بر اساس واكنش استن و سیانید هیدروژن می باشد .

سیانو هیدروژن تشكیل شده با اسید سولفوریك آماده می شود ، تا یك سولفات اكریل آمید به دست آید ، كه آن نیز به نوبه خود برای تبدیل به استر مناسب ، در واكنشی با متانول شركت داده می شود . پس از جداسازی ، مونومر به كمك تقطیر خالص می شود .

پركاربردترین پلیمر این خانواده پلی متیل متا كریلات است . پلی متیل متا كریلات ( با نام اختصاری PMMA) و مشهور به پلكسی گلاس ، مهمترین پلیمر اكریلیک از نظر اقتصادی است . این پلیمر از پلی اكریلیک اسید به دست می آید . می توان یك گروه متیل ( 3 CH) را جایگزین اتم هیدروژن نوع سوم و سپس گروه كربوكسیلیك اسید را با متانول استری كرد .

نام پیشنهادی آیوپاك برای پلی كتیل متاكریلات ، پلی [ 1- ( متوكسی كربونیل ) -1- متیل اتن ] است . با گذشت زمان از اهمیت اقتصادی پلی متیل متاكریلات كاسته می شود ، در اوایل دهه 1960 میلادی ، فروش پلی متیل متا كریلات 40% كل فروش پلی استایرن بود و در سال 1980 این مقدار به 12% رسید . پلی متیل متا كریلات ماده ای شفاف و شیشه مانند است كه در مقیاس مولكولی ، آمورف است .

این پلاستیك شفاف بلوری ، سبك ، چقرمه و با دوام است . هم چنین در مقاطع نازك منعطف می باشند . این ماده را می توان برید ، تا كرد ، اره و سوراخ كرد و جلا داد . هم چنین از لاك ها و انواع پیروكسیلین ها رنگ می گیرد ، تحت تاثیر قلیاها ، روغن ها ، اسیدها و الكل ها ی ضعیف قرار نمی گیرد و در میان پلاستیك های شفاف ، نسبت به UV ، رطوبت و اثرات مضر خورشید و دیگر اثرهای محیطی از همه مقاوم تر است . نور را عبور می دهد و میله خم شده آن از محل خم شدگی ، نور را گذر می دهد .

اكریلیک های گرما سخت شونده :

اكریلیک های گرما سخت با پلیمریزاسیون آنیونی و با آغازش رادیكال آزاد و بدون تشكیل محصول جانبی پخت می شوند و به صورت موادی سخت و چقرمه در می آیند ، كه در برابر گرما ، حلال ها و مواد شیمیایی مقاوم هستند . این مواد اغلب ویژگی های خوب مواد اكریلیکی و اپوكسی را دارند ، ضمن اینكه به هنگام كاركردن مشخصه های رزین های پلی استر سیر نشده را نیز دارا هستند . معمولاً زمان ها و شرایط پخت این مواد با پلی استر ها قابل مقایسه است .

اكریلیک های گرما سخت با بسیاری از مونومرهای پلیمریزه شونده سازگارند و براحتی با آن ها كوپلیمر می شوند . این مونومرها شامل رزین های سیر نشده سیلیكون ، پلی استرهای سیرنشده ( با یا بدون استایرن ) ، DAP ، تری آلیل سیانورات ، وینیل تولوئن ، دی وینیل بنزن ، دی الكیل مالئاتو فومارات ها و اكریلیک و متا كریلیك استرها می باشند . با انتخاب درست مونومر شبكه ساز می توان گستره وسیعی از گرانروی ها ، مشخصه های كاری و ویژگی های دیگر را بدست آورد .

اكریلیک های اصلاح شده :

اكریلیک های اصلاح شده ویژگی هایی دارند كه در آمیزه های اصلاح نشده دست یافتنی نیستند . برای دستیابی به استحكام ضربه ای بهتر ، دما های كار بیشتر ، چقرمگی و ویژگی های خود خاموش شوندگی ، اصلاحاتی انجام می شود كه البته باعث افت در دیگر ویژگی های مطلوب هم می شود .

یک راه بهبود ویژگی های ورق ریخته شده ، كشش داغ در چند جهت می باشد . در این شرایط ورق از یك پلاستیك بی ریخت و ترد به یك ماده لایه ای ، جهت یافته و چقرمه بدل می شود . جهت دهی ، استحكام ضربه ای ، مقاومت در برابر حلال ها و مقاومت ترك زایی تنشی را بهبود می بخشد ، بدون آنكه بر دیگر ویژگی های فیزیكی تأثیر بگذارد . یك روش دیگر برای بهبود استحكام ضربه ای تقویت با الیاف شیشه است .

اكریلیک های ضربه پذیر شده استحكامی تا 5 برابر انواع معمولی نشان می دهند . آمیزه های اصلاح شده سفتی كمتری دارند و ترادیدی خود را نیز از دست می دهند . پایداری آب و هوایی و مقاومت سایشی آن ها نیز كاهش می یابد . اكریلیک های اصلاح شده در سنجش با دیگر گرما نرم های به نسبت چقرمه ، سطوح سخت تر ، جذب آب كمتر و مقاومت بیشتری در برابر لك شدن داشته ، همچنین پایداری رنگ بهتری دارند .

پلیمر اكریلو نیتریل :

فیلم های نرم نشده ( بدون حلال ) پلی اكریل و نیتریل بسیار شكننده و تردند . كوپلیمر آن خیلی گرما نرم نیست . حتی با گرم كردن ، قالب گیری آن مشكل است . از این رو كوپلیمرها معمولاً به صورت تجاری در كاربرد های ریخته گری یا قالب گیری مصرف نمی شوند .

سیانو اكریلات ها :

گرچه بالغ بر 40 سال است كه سیانو اكریلات ها شناخته شده اند ، ولی تنها در اوایل دهه هشتاد چسب های سیانو اكریلات موفقیت تجاری پیدا كرده اند . چسب های سیانو اكریلات بین بسیاری از مواد پیوندهایی قوی تشكیل می دهند ، بدون اینكه نیازی به به گرما یا كنشیار داشته باشند .

اولین و ساده ترین چسب الكیل سیانو اكریلات نظیر اتیل ، پروپیل و بوتیل استرهای اسید سیانو اكریلیک نیز پیشنهاد شده اند . مزایای فراوان این چسب ها آن ها را در میان چسب های معمول تر نظیر سلولوزی ها ، اپوكسی ها و PVA ها متمایز كرده است . تشكیل پیوند آن ها بر روی بسیاری از كارپایه ها بسیار سریع است ( چند ثانیه تا چند دقیقه ) چسب های سیانو اكریلات پیوند بسیار مستحكمی ایجاد می كنند .

این چسب ها بی رنگند . قابل توجه است كه نازك تر بودن لایه چسب ، استحكام برشی را می افزاید . این چسب ها تك جزئی اند و احتیاج به هیچ گونه اختلاط یا ماده هم پختی ندارند و معمولاً فشار مستقیم كافی است . از آن رو كه محتوای آن ها صد در صد مواد جامد است ( هیچ گونه حلالی ندارند ) به هیچ گونه زمان نگهداری برای پریدن حلال نیاز ندارند .

این چسب ها به خوبی سطوح را خیس می كنند و هم رفتگی كمی از خود نشان می دهند و در نتیجه كمترین میزان تنش درونی را ایجاد می كنند . قیمت این چسب ها به ازای واحد وزنشان بسیار زیاد است .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید


 

استانداردهای گرانول پلی اكریلیک اسید بر اساس استانداردهای ASTM و ISO .

• گرانروی ویژه : ASTM D 792

• تنش كششی در 100% : ASTM D 412

• تنش كششی در نقطه شكست : ASTM D 412

• كرنش در نقطه شكست : ASTM D 412

• نقطه ذوب : ASTM D 746

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید


 

پلی متیل متا كریلات :

شفافیت زیاد و گذردهی نور عالی PMMA همراه با مقاومت عالی در برابر نور آفتاب و چگالی كم آن ، این رزین را برای ساخت پنجره های هواپیما و نیز دیواره اتاقك خلبان و مانند آن مناسب ساخته است . ورق های ریختگی با استفاده از روش قالبگیری دمشی و با كمك خلأ و انواع مختلفی از قالب و گیره ها شكل داده می شوند . اكریلیک به راحتی شكل می گیرد ، زیرا حالت لاستیكی خود را در یك محدوده دمایی گسترده حفظ می كند .

دقت نوری بسیار خوبی حتی در بخش های انحنا یافته می توان به دست آورد ، چنان كه بخش های نمایشگر دستگاه ها را ( كه چنین شكل هایی دارند ) می توان با اطمینان از این مواد ساخت . پودر های قالبگیری PMMA در گونه های مختلفی موجودند ، كه وجه تمایز آن ها در سختی و آسانی قالبگیریشان است . فرمول بندی های سخت تر ، دمای تغییر شكل حرارتی زیادتر و استحكام كششی و فشاری بیشتری را از خود نشان می دهند .

این ها را می توان برای تولید محصولاتی چون شماره گیر ها و پانل ها و چراغ خطر خودروها قالب گیری كرد . زیبایی در مقاطع ضخیم ، مقاومت آب و هوایی و دوام اكریلیک ها آن ها را برای این گونه مصارف عالی ساخته است . فرمول بندی های ویژه با دمای تغییر شكل حرارتی زیاد ، برای استفاده دردماهای 09-102 درجه سانتیگراد در زمان های كوتاه مناسب می باشند .

این رزین ها در حلال های كنونی و استری و نیز مخلوط های الكل - هیدرو كربن های آروماتیك حل می شوند . یك راه آسان برای شناسایی یك پلاستیك ترادید ناشناخته مجاور كردن سطح آن با كتون است ، اگر ماده اكریلیک باشد به محض تماس مات خواهد شد و احتمالاً ترك خواهد خورد . اكریلیک ها مقاومت خوبی در برابر آب دارند . هم چنین در اغلب محلول های نمكی ، قلیاهای رقیق و HCl و 4H2SO آسیب نمی بینند .

با آمیزه كاری صحیح ، پوشش های خوبی برای فلزات خواهند بود كه در رنگ خودروها نیز به كار می روند . سطح پوشش داده شده توسط اكریلیک ، مقاومت آب و هوایی خوبی دارد و بدون نیاز به افزودنی ، استحكام كششی و خمشی ، چگالی و ویژگی های الكتریكی آن ها را نیز می توان میانه دانست . آ نها به وجود شكاف و ناچ حساس می باشند .

چنان كه اگر قطعات اكریلیکی به صورت مكانیكی به هم متصل شوند ، احتیاط های ویژه ای برای جلوگیری از ترك برداری در جاهایی مانند رزوه ها باید به كار بست . برای مثال ، استفاده از رزوه های در جا قالب گرفته شده بر استفاده مستقیم از پیچ و مهره ترجیح داده می شود . سیلیكون و دیگر پوشش های پلیمری برای افزایش مقاومت سطوح اكریلیک در برابر سایش و حمله شیمیایی به كار گرفته می شوند .

ویژگی های معروف اكریلیک ها ، ترادیدی ، هدایت مناسب نور ، رنگ پذیری و پایداری ابعادی آن ها می باشد . این رزین ها ویژگی های خود را در محیط های بیرونی و در دوره های زمانی طولانی حفظ می كنند كه شاید مهم ترین ویژگی اكریلیک ها باشد .

PMMA پرمصرف ترین پلاستیك نوری می باشد . این ماده بی رنگ است و نوع ریختگی آن از اغلب انواع شیشه های نوری ترادید تر است . PMMA اصلاح نشده 29% نور طبیعی را از خود عبور می دهد و متوسط تیرگی آن كمتر از 1% است .

ضریب شكست آن 49/1 است . این كیفیت ، اكریلیک ها را برای مصارف نوری نظیر عدسی های چراغ خطر خودروها ، ابزار عكاسی ، بازتابنده های نور و مانند آن مناسب می سازد . كنترل بسیار دقیق مسیر نور با طراحی در قالب های تزریق دست یافتنی است ، تا جایی كه نور در یك بازتابنده می تواند تا 180 درجه سانتیگراد تغییر جهت بدهد .

اگرچه ضریب انبساط PMMA 8 تا 10 برابر شیشه است . ولی این موضوع به ندرت ایجاد اشكال می كند . چون یك عدسی به قطر 5/2 سانتیمتر وقتی كه از 5/26 تا 5/65 درجه سانتیگراد گرم شود ، تنها 075/0 میلی متر تغییر قطر خواهد داشت و اگر فاصله كانونی آن 5 سانتی متر باشد ، با این میزان افزایش دما تنها 2/0 میلی متر می افزاید . حافظه نوری اكریلیک ها بیشتر از شیشه است .

PMMA ، آسان كارترین پلاستیك نوری موجود برای جلا دادن و ماشین كاری است ، ولی برای كاهش گرمای تولیدی باید از یك روان كار استفاده كرد . پوشش های مقاوم در برابر خراش نیز برای ورق ها و قطعات قالب گیری تهیه شده اند كه توانمندی های متفاوتی دارند . ویژگی های رنگی و تزیینی اكریلیک های اصلاح نشده با هیچ پلاستیك دیگری سنجش پذیر نیست .

این رزین به دلیل شفافیت زیاد پذیرای بسیاری از رنگ دهنده ها می باشد ، چنان كه می توان به میزانی نامحدود رنگ های شفاف ، تیره و نیمه مات در سایه ها و درجه های مختلف به دست آورد ، به علاوه ورق ها و قطعات قالب گرفته را می توان نقش دار نمود و آنها را تزیین كرد . قالب گرفته ها ، ورق های ریخته شده و اكسترود شده و دیگر قطعات می توانند با مهرهای داغ ، رنگ افشان ها ، آب كاری در خلأ و دیگر روش ها تزیین شوند . اثرگذاری های سه بعدی نیز توسط روش های متفاوت امكان پذیر است .

پایداری رنگ در اكریلیک های اصلاح نشده بسیار عالی است . در دمای اتاق و تا كمی زیر دمای نرم شدن و در شرایطی كه پیوسته در محیط بیرون باشند ، بدون در نظر گرفتن دمای سطحشان پایداری رنگی بسیار خوبی از خود نشان می دهند .

پایداری ابعادی اكریلیک ها چه در مصارف بیرونی و چه درونی ، در جایی كه در معرض تابش نور زیر قرمز یا نور فرابنفش قرار می گیرند ، زبانزد است . جذب رطوبت آن ها در حدود 4/0 % و یا كمتر است . تنها پس از قرار گرفتن طولانی در دماهایی در حدود نقطه نرم شدگی است كه اكریلیک ها تا حدی شكل قطعه نهایی خود را از دست می دهند .

حدود دمای كار اكریلیک های اصلاح نشده از 71 تا 99 درجه سانتی گراد می باشد ، كه بسته به گونه مورد استفاده و تنش اعمال شده دارد . بیشترین مقاومت گرمایی در فراورده های حاصل از ورق های ریختگی دیده می شود . مقاومت گرمایی ورق های اكسترود شده چند درجه كم تر است و قطعات تولیدشده از گونه های ویژه قالبگیری تزریقی نیز در همان حدودند .

اكریلیک ها جزو كند سوز ها می باشند و اگرچه دود زیادی تولید نمی كنند ولی در بسیاری موارد در آتش سوزی های شدید ، دودشان موجب بیشترین خطر است . اكریلیک ها در برابر تابش شدید پرتو فرابنفش مقاومند و به عنوان شكننده و پخش كننده نور با لامپ های فلورسنت به كار می روند . آن ها امتحان خود را در كاربردهای طولانی مدت ، بدون هیچ گونه تغییری در رنگ و ویژگی های خود پس داده اند (محافظ های لامپ های فلورسنت) .

هم چنین اكریلیک ها به عنوان شكننده نور در لامپ های بخار جیوه استفاده می شوند ، كه این دلیلی دیگر بر پایداری آن ها است . عدسی های علایم بیرونی ( مثل چراغ های راهنمایی ) از اكریلیک ها ساخته می شوند ، زیرا كنترل نوری بسیار خوب ، رنگ های یكدست ، چقرمگی و مقاومت آب و هوایی خوبی دارند . هنوز می توان خودروهای سال 1947 را با چراغ خطر های اكریلیکیشان دید .

مدالیون های بزرگ در درون و برون خودروها نیز به دلیل زیبایی و ضخامت قابل دستیابی ، از اكریلیک ها ساخته می شوند . تابلوهایی از درون روشن شونده كه از این مواد ساخته می شوند ، بیش از هر ماده دیگری عمر مفید دارند . ورق های ریخته گری شده ، اولین كاربرد تجاری خود را در پنجره سازی یافتند . كاربرد های دیگر در این صنایع شامل دریچه بالای سر خلبان ها ، صفحه رادارها و صفحات ابزار دقیق و پوشش چراغ های نشست و برخاست هواپیما می باشد .

استفاده از نور تاب های اكریلیکی در علایم كنار بزرگ راه ها كاربردی جدیدتر است . در چندین ایالت آمریكا ساخت و كاربرد عدسی های بازتابنده كه از قالبگیری تزریقی اكریلیک ها در یك پوسته ABS كه با یك فرمول بندی اپوكسی سخت پر شده ، تأیید شده است .

این ها در كنار جاده ها در هر 6/6 متر با یك چسب اپوكسی ثابت می شوند ، تا كناره های جاده را آشكارا در شب و یا روز نشان دهند . در شب ، چراغ جلوی خودروها نور می تابند و این پرتوها با چرخشی 180 درجه ای به سمت راننده باز می گردند و از این طریق كناره های بزرگ راه كاملاً مشخص می شوند . مقاومت سایشی اكریلیک ها چنان خوب است كه شدت باز تابش آن ها حتی پس از عبور میلیون ها خودرو ، در حد بالایی باقی می ماند .

اكریلیک ها سال ها در دندان پزشكی برای پر كردن دندان به جای آما لگام های معمول مصرف می شدند . محصول واكنش بیس فنول A و گلیسیرین متا كریلات با مونومر MMA در یك محصول بنزویین متیل اتر ، رزین مایعی تولید می كند ، كه در برابر پرتو UV ، پلیمری سخت می شود . این مایع به كمك یك فرچه روی سطوح گاز گیرنده دندان آسیا ، مالیده و سخت می شود . این پوشش حداقل دو سال باقی می ماند و در آن مدت تا 99% از احتمال ایجاد حفره روی سطح حفاظت شده می كاهد .

كاربرد اكریلیک ها در عدسی های رو چشمی و عدسی های كاشتنی :

یكی دیگر از مصارف جالب توجه اكریلیک ها در ساخت عدسی های رو چشمی است . این ها بر دو نوعند : عدسی های سخت استاندارد و عدسی های نرم كه اخیرا پدیدار شده اند . عدسی های سخت و معمول از PMMA ساخته می شوند كه در برابر آب و اكسیژن نفوذ ناپذیرند . اكسیژنی كه به قرینه باید برود به كمك اشك با هر پلك زدن به زیر عدسی ها نفوذ می كند . عدسی های نرم كه از ژلاب ها ساخته می شوند ، توانایی جذب آب بسیار خوبی دارند . یك عدسی نرم برای مصارف آرایشی ( تغییر رنگ قرنیه ) از شبكه ای كردن پلی ( 2-هیدروكسی اتیل متا كریلات ) با اتیل گلیكول دی متا كریلات ساخته می شود . سپس ماده آب دار شده و در یك قالب ریسندگی ریخته می شود . یك عدسی ژلابی مهم دیگر نیز از یك هم بسپار شبكه ای هیدروكسی اتیل متا كریلات كه روی پلی وینیل پیرولیدون پیوند زده شده ، تهیه می شود . این عدسی های نواری در حالت خشك خرد شده و جلا داده می شوند و در محلولی فیزیولوژیك دو باره آب دار می شوند.

 


بررسی كالاهای جایگزینی و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول


 

كالاهای جایگزین پلی اكریلیک اسید را باید در هر صنعت به طور جداگانه بررسی كرد . در صنایع تولید ورق و فیلم ، اگر خواص نوری مورد اهمیت باشد ، این ماده به دلیل خواص ویژه ای كه دارد با سایر ورق های پلاستیكی قابل جایگزینی نیست .

در صنایع تولید قطعات و لوازم نیز این ماده قابل جاگزینی نیست و در برخی موارد با پلی كربنات و پلی استایرن و پی وی سی و یا كوپلیمرهای مختلف می توان آن را جایگزین كرد .

 


اهمیت استراتژیكی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید


 

مصارف اصلی اكریلیک ها در علایم و تابلوهای بیرونی ، روشنایی داخلی و خارجی و عدسی ها می باشد . دیگر مصارف قدیمی آن ها در دستگاه ها و صنایع هوایی است . رشد نمایان در كاربست های معماری و ساختمان سازی و علامت گذاری بزرگ راه ها نیز بیان گر آغازی گسترده در این كاربرد ها می باشد .

استفاده از اكریلیک ها در صنایع هواپیمایی گسترش یافته است . همچنین ورق های اكریلیکی در سال های اخیر در معماری های بزرگ نمود بیشتری یافته اند . مثلاً در گنبد های اكریلیکی در كوبك كانادا و یا گنبد ستاره شناسی هوستون در تگزاس كه با ورق های نیمه ترادید اكریلیکی ساخته شده اند تا داخل ساختمان نور طبیعی داشته باشد .

افزایش روز افزون استفاده از پلی اكریلیک اسید بیانگر افزایش نیاز به محصول در آینده است . از این رو تولید این محصول مسئله ای است كه از جهت سرمایه گذاری روی آن ، باید مورد توجه قرار گیرد .

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید


 

کشور های عمده تولید کننده :

آمریکای شمالی ، اروپا و ژاپن

کشور های عمده مصرف کننده :

آمریکا ، اروپای غربی و ژاپن

شرایط واردات و صادرات پلی اکریلیک اسید :

با رعایت ضوابط مشكلی به لحاظ واردات پلی اكریلیک اسید در حال حاضر وجود ندارد .

همان طور كه بیان شد كد تعرفه وارداتی این محصول 39061000 می باشد . این محصول از نظر شرایط صادرات جزء كالاهای مجاز بوده یعنی صادرات آن با رعایت ضوابط نیاز به كسب مجوز ندارد .

 


فرایند تولید پلی اکریلیک اسید

 

در فرایند پلیمریزاسیون توده ای محلول مونومرهای اكریلیک اسید همراه با سایر مواد در دو راكتور سری به پلیمر تبدیل می شود . شربت حاصل حاوی ناخالصی هایی از مواد عمل نكرده است كه باید تخلیص گردد ، این شربت وارد دستگاه های اكسترودر شده و ناخالصی های آن به صورت بخار خارج می گردد و بخار خروجی از اكسترودرها به صورت حبه خارج شده و بسته بندی می گردد . از پلیمر مذاب موجود در اكسترودر ، علاوه بر تولید حبه می توان در تولید ورق اكسترود اكریلیک استفاده شود .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید

 

• مخازن تحت فشار و مخازن و ظروف كوچك ذخیره

• ظروف خشك كن ها و ظروف كوچك اتمسفریك

• راكتورهای ناپیوسته

• پمپ های انتقال دوغاب

• پمپ های تزریق مواد شیمیایی

• مبدل های حرارتی لوله پوسته ای

• مبدل های حرارتی صفحه ای

• بهم زن ها

• سیستم كنترل

• دیزل ژنراتور

• كمپرسورهای هوای فشرده

• واحد تولید بخار

• برج خنك كننده

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پلی اکریلیک اسید

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید پلی اکریلیک اسید ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool