جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و استارت آپ هادانلود طرح توجیهی پیست موتورسواری ( موتور چهار چرخ ) و دوچرخه سواری
طرح توجیهی تولید الکل برنج سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 4.0 out of 5 based on 4 votes
امتیاز کاربر:  / 4
ضعیفعالی 

Rice Alcohol

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید الکل برنج سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید الکل برنج را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

برای تهیه الکل از مواد نشاسته دار مانند برنج ، گندم ، ذرت ، سیب زمینی ، آنزیمی به نام مالتاز ، مالت را به مالتوز تبدیل می کند . سپس مالتوز بوسیله هیدرولیز ( آبکافت ) به گلوکز تبدیل می گردد و گلوکز هم تخمیر حاصل می کند ، گاز کربونیک و الکل می دهد . الکل در صنایع آرایشی و بهداشتی ، دارویی ، پزشکی ، رنگسازی ، عطر سازی و ... دارای کاربرد می باشد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید الکل برنج


 

تولید الکل از مواد قندی صورت می گیرد و لذا در حال حاضر بعلت کاهش قیمت تمام شده آن ، عموماً تولید آن بعنوان یکی از محصولات جانبی صنایع تولید شکر محسوب می گردد.

در فرایند تولید شکر ، ملاس حاصل می گردد .

تهیه الکل از مواد نشاسته دار :

برای تهیه الکل از مواد نشاسته دار مانند برنج ، گندم ، ذرت ، سیب زمینی ، آنزیمی به نام مالتاز ، مالت را به مالتوز تبدیل می کند . سپس مالتوز بوسیله هیدرولیز ( آبکافت ) به گلوکز تبدیل می گردد و گلوکز هم تخمیر حاصل می کند ، گاز کربونیک و الکل می دهد ( برای تبدیل مالت به مالتوز ، محیط باید اسیدی باشد . )

گلوکز ------< آب + نشاسته

این واکنش در حضور اسیدسولفوریک 2 % صورت می گیرد .

در تخمیر الکلی لازم است که یکی از از فسفات ها در محیط عمل باشد ، تا تخمیر الکلی به آسانی و بسادگی انجام گیرد . بر حسب موادی که در محیط عمل وجود داشته باشند ، مواد گوناگونی بدست می آید که سودمندترین آن ها تبدیل گلوکز به گلسیرین است . مثلا در مجاورت بی سولفیت سدیم یا سولفیت هیدروژن سدیم به فرمول 3NaHSO معادله واکنش تخمیر گلوکز چنین است :

گلیسیرین + استالدئید + دی اکسید کربن -------< گلوکز

C6H12O6 → CH3CHO + C3H5(OH)3 + CO2

عمل تخمیر بر روی هگزوزها ( قند شش کربن دار ) انجام می گیرد ، ولی چون در این قندها ماده اولیه گران بها است ، اغلب از چند قندی ها ( پلی ساکاریدها ) مانند نشاسته ، سلولز و . . . به عنوان ماده اولیه بهره می گیرند . از دی ساکاریدها مانند ملاس کارخانه های قند و . . . هم به عنوان ماده اولیه می توان برای تهیه اتیل الکل بهره گرفت ) .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید الکل برنج


 

معرفی کاربردهای الکل اتیلیک :

الکل دارای کاربردهای متنوع در صنعت و پزشکی می باشد که در اینجا به موارد مهم آن اشاره شده است :

1- الکل طبی

در حال حاضر الکل طبی دارای بیشترین مصرف در کشور می باشد . این الکل با خلوصیت 96 یا 70 درجه تولید شده و در اختیار بازار قرار می گیرد .ذیلاً موارد مصرف عمده آن آورده شده است .

• تولید سرکه

سرکه ماده ای است که از تخمیر اسیدی الکل تولید می گردد . سرکه دارای مصارف خوبی در صنایع غذایی و مصارف خانگی است .
نکته قابل ذکر در اینجا این است ، که تولید سرکه بعضاً بطور مستقیم از مالت نیز صورت می گیرد ، ولی در این حالت سرکه تولیدی دارای مزه گس بوده و از مرغوبیت کافی برخوردار نمی باشد .

بنابراین در صورتی که فرایند تولید الکل و سرکه بصورت متوالی مد نظر بگیریم :

قابل ذکر است که مالت ابتدا به وسیله فرایند تخمیر الکلی به الکل تبدیل می گردد و پس از آن الکل مجدداً مورد تخمیر اسیدی قرار گرفته و تولید سرکه می نماید .

در کارخانجات تولیدی عموماً مالت ابتدا تبدیل به الکل گردیده و پس از آن به تانک های نگهداری پمپ می گردد . پس از این مرحله الکل از تانک های نگهداری به تانک های رقیق سازی منتقل شده و با اضافه کردن آب رقیق و قابلیت انجام تخمیر اسیدی را پیدا می کند و در نهایت با اضافه کردن مخمر فرآیند تخمیر اسیدی شکل گرفته و سرکه تولید می شود .

بنابراین باید در اینجا عنوان نمود که تولید الکل و سرکه دو فرآیند کاملاً مجزا بوده و ارتباط تکنولوژیکی به همدیگر ندارند و حتی همان طوری که پیشتر اشاره گردید از نظر حفظ مرغوبیت سرکه تولیدی ، امکان تولید مستقیم سرکه از مالت وجود ندارد . لازم به ذکر است که از هر یک لیتر الکل ، حدود ده لیتر سرکه حاصل می گردد .

• مصارف طبی

الکل دارای خاصیت بالای ضد عفونی است . بنابراین با استفاده از این خاصیت تجهیزات و ابزارآلات پزشکی با الکل مورد ضد عفونی قرار می گیرند ، از مصارف دیگر الکل در طب ، استفاده در تزریقات و پانسمان می باشد .

• مصارف داروئی الکل

الکل دارای دو نوع کاربرد در صنعت داروسازی می باشد :

الف ) استفاده بعنوان حلال

الکل حلال اکثر مواد داروئی موجود در گیاهان و برخی مواد شیمیایی می باشد . از این رو برای استخراج این مواد از بدنه گیاه و یا ترکیب ماده شیمیایی از الکل استفاده می شود.

ب ) استفاده بعنوان دارو

الکل بصورت مستقیم در فرمولاسیون ساخت برخی داروها کاربرد دارد .

• مصارف آشامیدنی الکل

در کشور های دیگر از الکل برای تهیه مشروبات الکلی استفاده می شود .

2- مصارف الکل صنعتی

موارد مصرف الکل صنعتی بسیار متنوع می باشد .

الف) مصرف الکل بعنوان ماده اولیه در تولید محصولات آرایشی

الکل در تولید انواع ادکلن ها ، عطرها ، اسانس ها و دیگر محصولات آرایشی دارای کاربرد است .

اصلی ترین خاصیتی که سبب کاربرد الکل در این حوزه ها می گردد ، خاصیت حلالیت آن می باشد . الکل انواع اسانس ها ( در ساخت ادکلن و عطرها ) و روغن ها و موم ها ( در ساخت انواع رژ لب ، رژ گونه ، ریمل و غیره) را در خود حل می نماید و پس از مصرف توسط مصرف کننده به و اسطه دارا بودن قابلیت تبخیر در دمای پایین ، تبخیر گردیده و از محیط خارج می گردد .

ب) مصرف الکل بعنوان ماده اولیه در تولید برخی محصولات بهداشتی

ترکیب الکل در برخی محصولات بهداشتی یکی دیگر از موارد مصرف الکل می باشند . از موارد نمونه این محصولات می توان به شیشه شورها ، براق کننده ظروف و جلا دهنده ها اشاره کرد .

ج) مصرف بعنوان ماده اولیه تولید رنگ ها

الکل در فرمولاسیون ساخت برخی رنگ ها ، لاک ها و جلا دهنده ها کاربرد دارد . الکل در این محصولات بعنوان حلال رزین های مصرفی و همچنین محمل و حلال رنگده ها (Pigments) کاربرد دارد . علت استفاده دیگر الکل در این محصولات ، ایجاد قابلیت پاک کردن سطوح به منظور افزایش چسبندگی رنگ یا لاک روی آن می باشد .

د) تولید مشتقات الکل

الکل در تولید برخی محصولات صنعتی مشتق شده از آن کاربرد دارد . الکل بعنوان ماده اولیه در تولید این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد .

اتیلن گلیکول ( ضد یخ خودروها ) ، کلرو فرم استالدئیدها ، اتیلن کلراید ، بوتادین ها ، دی اتیل اتر ، پلی استرها ، استن

ه ) الکل سوختی

الکل سوختی در واقع همان الکل مطلق است که به منظور افزایش درجه اکتان بنزین ( جایگزینی برای ماده افزودنی MTBE برای بنزین ) و یا به منظور جایگزینی برای بخشی از بنزین مصرفی و دروها ، مورد استفاده قرار می گیرد .الکل می تواند به طور غیر مستقیم و بصورت ماده اولیه ETBE یا MTBE بعنوان یکی از افزودنی های بنزین بکار رود .

 


استاندارد های قابل توجه جهت اجرای طرح توجیهی تولید الکل برنج


 

• الکل اتیلیک - روش آزمون : 613

• الکل اتیلیک – ویژگی ها : 161

• برنج ویژگی ها و روش های آزمون : 127

• برنج – تعیین مقدار آمیلوز قسمت اول : 1-13216

• برنج – تعیین مقدار آمیلوز - آزمون های معمولی قسمت دوم : 2-23216

• تعیین مقدار برنج پوست کنده و پرداخت شده : 3357

• برنج – تعیین زمان ژلاتینه شدن دانه هنگام پخت : 8796

• برنج خوش تراش – ویژگی ها و روش های آزمون : 4051

• برنج آهنگری – ویژگی ها و روش های آزمون : 4050

• ویژگی ها و روش های آزمون سبوس برنج جهت خوراک دام و طیور : 2514

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید الکل برنج


 

در صورتی که درصد خلوص آن بیش از 80% حجمی باشد ، با موافقت وزارت بازرگانی پس از کسب نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجاز می باشد .

همچنین در خصوص شرایط منع قانون وجود نداشته تنها می بایست استاندارد های مورد نیاز بین المللی رعایت شود .

اهمیت استراتژیک الکل از برنج :

الکل در زمان ما کاربرد فراوانى در صنایع گوناگون پیدا کرده است ؛ فى المثل استفاده از الکل براى ساخت داروها به اندازه اى است که برخى آن را کلید داروسازى دانسته اند .

هم چنین الکل در صنایع تبدیلى ، آرایشى و امور پزشکى و در آزمایشگاه ها به منظور نگهدارى قطعات بدن انسان یا حیوان مورد استفاده قرار مى گیرد .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده الکل از برنج :

بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان الکل طبی در سال های اخیر عبار تند از : هند ، کانادا ، چین ، برزیل ، تایلند ، استرالیا ، کلمبیا

 


فرایند تولید الکل برنج

 

روش های تولید الکل اتیلیک

اتانول به دو طریق مصنوعی ( سنتزی ) و تخمیر تولید می شود . در روش تولید سنتزی این ماده از مواد نفتی استحصال می گردد و در روش تخمیر از مواد غذایی و گیاهان حاوی قند استفاده می شود ، بیشترین اتانول تولیدی در جهان ( حدود 93 درصد ) از روش تخمیر و فقط حدود 7 درصد از روش مصنوعی تولید می گردد .

لازم به ذکر است که از کل تولید الکل جهان به روش تخمیر ، حدود 65 درصد از طریق تخمیر از محصولات جانبی صنایع شکر و 35 درصد دیگر از تخمیر سایر مواد قنددار مانند ذرت ، گندم ، خرما و غیره حاصل می گردد .

• تولید الکل اتیلیک به روش تخمیر یا فرمانتاسیون Fermentation :

اتانول تخمیری را می توان از مواد اولیه متعددی تولید کرد . این مواد در سه دسته قند دار ، نشاسته دار و ترکیبات سلولزی قرار می گیرند .

مواد اولیه قند دار معمولاً بطور مستقیم توسط میکروارگانیسم ها به اتانول تبدیل می شوند ، در حالی که نشاسته و سلولز ابتدا باید هیدرولیز شده و به قند تبدیل گردند و سپس در فرآیند تخمیر تبدیل به اتانول شوند .

تولید الکل از ترکیبات نشاسته دار :

تولید الکل از ترکیبات نشاسته دار نظیر ذرت ، سیب زمینی و گندم معمولاً در دو مرحله ( همزمان و یا متوالی ) صورت می گیرد .

نشاسته یک پلیمر از منومرهای گلوکز است . واکنش مرحله اول که شکستن این پلیمر به منومرهای اولیه آن است ، به دو روش اسیدی و آنزیمی قابل انجام است . در روش اول عموماً اسید سولفوریک و روش دوم آنزیم آلفا آمیلاژ برای هیدرولیز نشاسته بکار می رود .

با توجه به قیمت مناسب آلفا آمیلاژ و راندمان بالای روش آنزیمی ، روش اسیدی تقریباً در دنیا منسوخ شده است .

در مرحله دوم که شباهت بسیاری به فرآیند تولید الکل از ترکیبات قندی دارد ، گلوکز حاصله در مرحله اول توسط مخمرها به الکل تبدیل می شود .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید الکل برنج

 

• مخلوط کن برنج

• پرس حلرونی

• خشک کن تفاله و هیتر

• آسیاب و پرس تفاله

• مخزن ذخیره شیره رقیق

• فیلتر مکانیکی

• دیگ تغلیظ تحت خلاء

• مخزن ذخیره شیره غلیظ

• پرکن قوطی 1 کیلو گرمی

• مخزن تهیه مخمر

• مخزن رشد مخمر

• فنتور الکل

• فنتور اسید سیتریک

• مخزن ذخیره الکل 60 %

• مخزن ذخیره الکل 95%

• دستگاه بسته بندی شیشه الکل 600cc

• دیگ تقطیر اولیه و ثانویه

• برج تقطیر اولیه و ثانویه

• کندانسور اولیه و ثانویه

• فرمنتور ثانویه اسید سیتریک

• ابزار آلات کارگاهی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید الکل برنج

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید الکل برنج ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool