جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود رایگان بازی و امولاتور دانلود مبدل بازی های میکرو ( امولاتور کنسول نینتندو )
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Benzoic acid

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

اسید بنزوییك به طور عمده برای تولید فنل ، تهیه پلاستستایزرها ، رزین های آلكالی ، سموم دفع آفات ، صنایع دارویی و عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن


 

(( اسید بنزوییك )) (C6H5COOH ) به اشكال مختلف در طبیعت یافت می شود . این اسید یكی از تجاری ترین اسیدها (( كربوكسیلیك آروماتیك )) است . این ماده به صورت مستقیم یا به صورت یك تركیب حد واسط كاربردهای فراوانی در صنایع غذایی ، دارویی ، شیمیایی و . . . دارد . بنزوییك اسید C7H6O2 ( or C6H5COOH ), در آب سرد به صورت معلق suspended در می آید و نامحلول به حساب می آید . در این حالت در آب 25 درجه تنها به مقدار g/lit 4/3 حل می شود .

به تدریج كه آن را گرم می كنیم ، حلالیت زیاد می شود تا اینكه در 75 درجه به طور كامل حل می شود . چنانچه این محلول را دوباره سرد كنیم ، بنزوییك اسید به صورت بلورهای سوزنی شكل زیبایی دوباره رسوب می كند . بنابراین حلالیت بنزوییك اسید در آب به صورت خودبخودی نمی باشد . دلیل آن هم این است كه با توجه به رابطه ی H=dG-TdS انحلال بنزوییك اسید در آب گرماگیر است . یعنی dH آن مثبت است و درنتیجه در دمای معمولی dG آن نیز مثبت می باشد .

با افزایش دما ، جمله ی منفی TdS بزرگ و بزرگ تر می شود ، تا اینكه در دمای به میزان مناسب بالا ، 75 درجه ، كل جمله ی dG-TdS منفی شده و انحلال صورت می گیرد . محاسبات مربوط به تغییرات انرژی آزاد گیبس در طی یك واكنش ، از روی انرژی های آزاد استاندارد تشكیل گیبس G° f ∆ برخی مواد كه در جداولی جمع آوری شده اند محاسبه می شود . اما به طور كلی در یك تغییر خودبخودی ، G ∆ همواره منفی می باشد .

اسید بنزوییك امروزه به مقدار بسیار زیاد در صنایع مختلف بكار می رود . اسید بنزوییك به طور عمده برای تولید فنل ، تهیه پلاستستایزرها ، رزین های آلكالی ، سموم دفع آفات ، صنایع دارویی و عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد .

 


كاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن


 

اسید بنزوییك به طور عمده برای تولید فنل ، تهیه پلاستستایزرها ، رزین های آلكالی ، سموم دفع آفات ، صنایع دارویی و عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد . این اسید یكی از تجاری ترین اسیدها (( كربوكسیلیك آروماتیك )) است . این ماده به صورت مستقیم یا به صورت یك تركیب حد واسط كاربردهای فراوانی در صنایع غذایی ، دارویی ، شیمیایی و . . . دارد . برای تولید این ماده روش های مختلفی وجود دارد .

همچون استفاده از تولوئن ، استفاده از (( انیدرید فتالیك )) كه به كمك (( كربوكسیله )) كردن (( انیدریدفتالیك )) مذاب توسط بخار آب در حضور كاتالیزور كرم و سدیم ، صورت می گیرد كه یك روش تولید مطلوب است .

بررسی كالاهای جایگزینی و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف بنزوئیک اسید از تولوئن

ماده ای وجود ندارد از نظر خواص كاملا مشابه این ماده باشد و علاوه بر آن از این ماده برای تولید یكسری دیگر از مواد همچون فنل ، رزین ها ، پلاستستایزرها و 000 استفاده می شود ، كه موجب می گردد این ماده از كاربرد بالایی برخوردار باشد .

اهمیت استراتژیک بنزوئیک اسید از تولوئن

با توجه به اینكه این ماده یك محصول میانی برای تولید برخی دیگر از مواد است و همچنین در تولید برخی مواد همچون صنایع دارویی ، بهداشتی كاربرد دارد ، از نظر استراتژیكی مهم قلمداد می شود ، ولی آنگونه نیست كه بدون آن مشكلات حاد ایجاد گردد .

شرایط واردات و صادرات بنزوئیک اسید از تولوئن :

در شرایط معمول شرایط خاصی برای واردات این ماده وجود ندارد .

همچنین با توجه به عدم تولید ، قوانین خاصی از لحاظ صادرات این محصول وجود ندارد و حتی به نظر می رسد در صورت تولید بتوان از كمك های دولت در صادرات این محصول بهره برد .

 


فرایند تولید بنزوئیک اسید از تولوئن


 

تولید اسید بنزوییك به كمك اكسیداسیون تولوئن :

اسید بنزوییك به كمك روش های مختلف تولید می شود ، كه اولین روش آن بازیابی از صمغ درخت bezoin بوده است . پیش از جنگ جهانی دوم ، مهمترین فرآیند decarboxylation از phthalic اسید بوده است . كلر زنی به تولوئن به benzotrichloride به كمك هیدرولیز ، فرآیند مهم بعدی بوده است . در طی جنگ جهانی دوم فرآیند اكسیداسیون تولوئن توسط Farbenindustrial I .G . توسعه داده شد .

بعد از جنگ این فرآیند جایگزین سایر فرآیندهای مطرح تولید بنزین مورد استفاده در حین جنگ جهانی شد . فرآیند كلر زنی تولوئن هنوز نیز در برخی از واحدهای تولیدی كوچك مورد استفاده قرار می گیرد ، اما به نظر نمی رسد كه این فرآیند به عنوان رقیبی برای فرآیند اكسیداسیون تولوئن مطرح باشد . بنابراین در ادامه تنها فرآیند اكسیداسیون تولوئن مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

دو فرآیند مختلف در این زمینه عبارتند از :

1- استفاده از كاتالیست همچون كبالت و یا نمك منگنز

2- استفاده از Bromine Promter در تركیب با این كاتالیست ها

فرآیند تولید اسید بنزوییك بر اساس پتنت آمریكایی 3 ،187 ، 038 (1824) می باشد . تبدیل 99% ماده ورودی و انتخاب پذیری (Selectivity) 96% استفاده شده (1681) و زمان ماند در این فرآیند 30 دقیقه می باشد . تولوئن تازه و بازگشتی با هم تركیب شده و به اولین راكتور ( R-101A ) وارد می شوند . در دمایی در حدود °F 340 با بنزوییك اسید تولوئن مخلوط می شوند . مقدار مخلوط تبدیل شده حاصل از اولین واكنش بعد از یك مرحله خنك كاری ( Inter Cooling ) به راكتور بعدی وارد می شود .

هوا تا فشاری در حدود Psig 320 فشرد می شود و به آخر راكتور تزریق می شود . Off-gas حاصل از این راكتور به اولین راكتور فرستاده می شود . Off-gas های تولید شده از اولین راكتور معمولا عاری از اكسیژن می باشند و از یك كندانسور گذرانده می شوند تا تولوئن و تركیبات سنگین بازیابی شوند . مایعی كه از راكتور خارج می شود به دو بخش تقسیم می گردد . جریان كوچكتر كه در حدود 2% از كل جریان است ، در 101-C تبخیر آنی می شود .

یك كندانسور داخلی مقداری از بخارات را كندانس می كند تا مقداری جریان برگشتی ایجاد كند . گرمای مورد نیاز در ریبویلر توسط یك مبدل داخلی تامین می شود كه جریان بزرگتر از میان آن عبور می كند . این جریان ( در حدود 98% از جریان راكتور ) سرد می گردد و به راكتور بازگردانده می شود . تركیبات سنگین از ستون تبخیر آنی به مخزن جریان برگشتی ( 101- V) , وارد می شوند . همچنین با یك جریان Purge برای جلوگیری از تجمع ناخاصی در سیستم مورد استفاده قرار می گیرد تا ناخالصی ها به بیرون سیستم هدایت شوند .

بخارات از ستون تبخیر قبل از وروردی به ستون تفكیك (201-C ) میعان می شوند . تا تركیبات سبك از سیستم جدا شوند . تركیبات سبك شامل تولوئن و آب هستند ، كه تولوئن به راكتور بازگردانده می شود و آب از سیستم خارج می گردد . جریان خروجی از این ستون ، اسید بنزوییك خام می باشد كه با EDTA و هیدروكسید سدیم ( NaOH) به مدت 2 ساعت و دمای °F356 مورد فرآورش قرار می گیرد و سپس تقطیر می شود . اسید بنزوییك خالص از بالای برخ خلا (301-C) جدا می شود .

جریان پایین برج در ستون بعدی (401-C) مورد تفكیك قرار می گیرد . ناخاصی ها همچون هیدروكسید سدیم و دیگر مواد از اسید بنزوییك جدا می شوند . جریان بالاسری تولیدی از دومین ستون ، دارای مقادیر زیادی اسید بنزوییك است كه به ستون اسید بنزوییك برگردانده می شود .

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده بنزوئیک اسید از تولوئن :

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده بنزوئیک اسید عبارتند از : چین ، آلمان و آمریکا

 


ماشین آلات خط تولید اسید بنزوئیک ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن

 

• راكتورهای فرآیند

• برج های فرآیند

• تانك و مخازن

• مبدل های حرارتی

• كمپرسور

• پمپ

و . .

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید بنزوئیک اسید از تولوئن

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید بنزوئیک اسید از تولوئن ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool