طرح توجیهی تولید یخ خشک یا دی اکسید کربن جامد سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

dry ice

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید یخ خشک یا دی اکسید کربن جامد سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید یخ خشک یا دی اکسید کربن جامد را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

یخ خشک شکل جامد کربن دی اکسید است و علتی که آن را به این نام می خوانند این است ، که همچون یخ سرد است اما از خود هیچ رطوبتی بر جای نمی گذارد . یخ خشک را به راحتی می توان برش زد و قطعه قطعه کرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید یخ خشک


 

یخ خشک و موارد استفاده آن

از چند سال پیش موارد استفاده از یخ خشک برای تمیز کردن اتومبیل های کلاسیک توسط شرکت هایی که کارشان باز گرداندن اتومبیل به حالت اولیه بوده ، توسعه ی چشم گیری پیدا کرده است .

چنین روشی را باید بسیار اساسی ارزیابی کرد که در عمل به صورت آرام انجام امور تمیز کردن سطوح و قطعات را میسر می سازد . البته ناگفته نماند که دارای محدودیت هایی هم بوده و چون هزینه ی انجام آن گران است ، می بایست وقت زیادی صرف شود و نکته ی دیگر این که این روش مناسبی برای ازبین بردن زنگ زدگی ها نیست .

در حال حاضر کارشناسان زیادی در سراسر جهان سعی در تشریح تاثیرات مخرب دی اکسید کربن دارند ، چون این گاز نامطبوع مشارکت زیادی در تاثیرات گلخانه ای دارد ، ولی درعین حال دارای ویژگی های مثبتی نیز بوده که از جمله ی آنها قابلیت اطفای حریق و تازگی بخشیدن به نوشابه های گازدار است .

دی اکسید کربن در حالت انجماد تبدیل به چیزی می شود که به آن یخ خشک یاdry ice می گویند و از آن ها نه تنها برای سرد کردن تجهیزاتی ، مثل اوور کلاکینگ یا بالا بردن راندمان سیستمی قطعات اصلی کامپیوتری بیش از حد مجاز که دمای بسیاری ایجاد می کند و ایجاد مه مصنوعی و بلاخره تمیز کردن سطوح کثیف نیزاستفاده می شود .

یخ خشک که دمای آن منفی 80 درجه ی سانتی گراد است مدتهاست که توسط برخی از شرکت های خدماتی استفاده می شود و دارای مزایای زیادی است .

یخ خشک از حالت جامد یکباره تبدیل به حالت گازی می شود و بعد از انجام اعمال تمیز کردن هیچ گونه اثری از خود به جای نگذاشته و بلافاصله در هوا تبخیر می شود ، برخلاف باور عامه در اثر این واکنش هیچ گونه آبی به وجود نمی آید و لذا یخ خشک می تواند مناسب ترین راه برای تمیز کردن ماشین آلات صنایع غذایی و یا کنسول های الکتریکی باشد .

درهنگام برخورد و تماس با سطحی که باید تمیز شود ، یخ خشک دارای دو اثر کاملا مجزا و مشخص است ، اول این که همانند هر ماده ی جامد دیگری دارای اثر فرسایشی بوده ( که البته می توان با آسیاب کردن آن به ذرات بسیار ریز ، این تاثیرات را تا مقدار زیادی کاهش داد )

ولی منافع اصلی و واقعی یخ خشک را باید در تاثیر دیگر آن جستجو کرد و آن تاثیر ، سرد کردن بلافاصله سطحی که با آن تماس پیدا می کند و باعث می گردد ذرات باقی مانده بر روی سطح مانند چسب های خشک شده حالت شکننده ای پیدا کرده و شکاف هایی در آن ایجاد شود و به طور همزمان یخ خشک تبخیر شده ، حجم آن تا 700 برابر افزایش پیدا می کند و این ویژگی باعث بلند شدن آلایندگی ها می شود ، که بیشتر مربوط به مواد عایق زیر بدنه ی اتومبیل و یا موم هایی که بدین منظور استفاده میشود ، هستند .

نباید تصور شود که پاك کردن به وسیله ی نازلی که یخ خشک از خود پرتاب می کند ، سریعتر از نظافت دستی انجام می گیرد چون این روش می بایست با دقت و آرامش کامل صورت پذیرد . تنها بخشی از اتومبیل که امکان انجام سریع آن وجود دارد ، بخش زیرین است .

امتیاز این روش در این است که انجامش نیازی به آن نیست که قطعات مختلف سیستم ترمز و یا خطوط انتقال دهنده ی هوای فشرده باز شود و یا نیازی به آن نیست که قطعات مختلف را با زحمت و دردسر بپوشانند تا مانع آسیب دیدگی آنها شود .

از یخ خشک حتی می توان برای تمیز کردن قطعات متحرك داخل موتور و گیربکس نیز استفاده کرد و این جدا از باقی مانده های کربن و روغن های فاسد بوده و بعد از انجام کار هیچ گونه اثری از عمل نظافت بر روی قطعات مختلف باقی نمی ماند .

تنها راه جایگزین روش SANDBLASTING است که غالبا باعث آسیب دیدگی موتورهای تجدید حیات شده می گردد ، روش یخ خشک است .

از طرف دیگر روش یخ خشک را باید یک روش درمان معجزه آسا به حساب آورد که در سراسر جهان قابل به کارگیری بوده و توانایی آن در تفکیک لایه ها با مختصات مختلف است . لذا در این فرایند نباید در جستجوی از بین بردن زنگ زدگی ها و پوسیدگی ها بود ، چون به طور مثال آهن زنگ زده قبل از هرچیزی هنوز آهن است و دقیقا در روش هایی مانند ( سندبلاست ) این قسمت ها دچار آسیب دیدگی جدی می شوند .

اسپر کردن به وسیله ی یخ خشک نیز چون برداشتن رنگ را از روی بدنه را به همراه دارد دارای تاثیر محدودی است . علی رغم آن که برداشتن لایه های رنگ در این روش ، کار نسبتا آسانی بوده ولی در اتومبیل هایی که بدنه های آنها در داخل اتوکلاو رنگ شده اند ، چون لایه های رنگ بر لایه های زیرین بسیار محکم چسبیده اند ، لذا جداکردن آنها بسیار زمان بر و نسبتا پرهزینه است .

نباید تصور بر این باشد که تمیز کردن با تکنولوژی یخ خشک هزینه ی پایین دارد ، چراکه انجام آن البته بسته به نوع و اندازه ی شرکت ارائه دهنده ی خدمات آن در هرساعت بین 150 تا300 یورو بوده ، که البته نباید آن را صرفا ناشی از قیمت یخ خشک دانست ، بلکه به دلیل تجهیزات گران قیمتی است که می بایست مورد استفاده قرار گیرد .

به هر حال چنانچه قصد انجام چنین کاری را دارید ، دقت کنید که شرکت خدماتی قبلا در مورد اتومبیل های کلاسیک این کار را کرده باشد و صرفا تجربیات آنها در مورد ماشین آلات خط تولید نباشد .

از دیگر مزایای استفاده از یخ خشک این است که گاهی اوقات بر خلاف تصور ملاحضه می شود ، که خودرو بعد از تمیزی توسط یخ خشک تعمیری ، زنگ زده و معیوب از آب در می آید که فقط به خاطر فروش ، رنگ روی محل پاشیده شده و در لحظه ی استفاده از یخ خشک نمایان میش ود .

یخ خشک شکل جامد کربن دی اکسید است . و علتی که آن را به این نام می خوانند این است که همچون یخ سرد است اما از خود هیچ رطوبتی بر جای نمی گذارد .

کربن دی اکسید در دمای 78- درجه سانتیگراد متراکم شده و تبدیل به جسم سفید رنگ جامدی به نام یخ خشک می گردد ، این ماده غیر سمی و غیر خوراکی است و در دمای 78. 5- درجه سانتیگراد تصعید می شود ، هر کیلو گرم آن 1.6 کیلو ژول گرما جذب کرده و تبدیل به گاز می شود . یخ خشک را به راحتی می توان برش زد و قطعه قطعه کرد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید یخ خشک


 

امروزه از یخ خشک به علت خاصیت سرمازایی فوق العاده ای که دارد استفاده زیادی می شود .

- برای منجمد کردن غذاها و داروها

- در صحنه های تلویزیون و تئاتر از یخ خشک برای جلوه های ویژه استفاده می شود .

- برای بارور سازی ابر ها مورد استفاده قرار می گیرد

- حمل و نقل هوایی – زمینی

- یخ خشک از هوا سنگین تر است به راحتی به لانه جوندگان راه پیدا می کند و آنها را از بین می برد .

- یخ خشک به همراه الکل فرا سرد شده برای داغ زدن اسب ها و حیوانات اهلی استفاده می گردد .

- دستگاه جرم گیر و رسوب زدا ( این دستگاه از دانه های فشرده یخ خشک به قطر mm 3 ماشین آلات و سطوح مختلف را رسوب زدایی می کند )

مزیت های یخ خشک نسبت به یخ معمولی

1 - به دلیل تصعید شدن ( تبدیل مستقیم از جامد به گاز ) هیچ مایعی باقی نمی گذارد

2 - چیزی را تر و خیس نمی کند

3- مزه غذا را تغییر نمی دهد

4 - هزینه تعمیرات و نگهداری را کاهش می دهد

5 - با وزن مساوی سرمایی بیش از حد ایجاد می کند

6- دانسیته و چگالیش به مراتب بالا تر از یخ معمولی می باشد ، در نتیجه حمل و نقلش به مراتب آسانتراست .

معرفی ویژگی ها و تعاریف علمی:

دی اکسید کربن یکی از گازهای موجود در اتمسفر می باشد . این گاز از سوختن مواد آلی در حضور اکسیژن کافی ایجاد می شود و گازی بی رنگ و بی بو می باشد . گیاهان از دی اکسید کربن در فرایند فتوسنتز برای ساختن کربو هیدارتها استفاده می کنند . با جذب آن ، اکسیژن آزاد می کنند .2CO موجود در اتمسفر بعنوان سپر حرارتی زمین عمل می کند و با اثر گلخانه ای طبیعی مانع از سرد شدن زمین می شود .

در صنایع غذائی برای دو منظور عمده از این ماده استفاده می شود :

الف - در قسمت بسته بندی مواد غذائی و کنسروسازی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و ایجاد محیط غیرهوازی ، فضای خالی ظروف بسته بندی با گازکربنیک پر می گردد . دلیل این امر این است که ضمن آنکه این ماده هیچ فعالیت شیمیائی ندارد ، هیچ ضرری نیز ندارد .

ب - در صنایع نوشابه سازی جهت گازدارکردن نوشابه ها ، از این ماده استفاده می شود و از حضور اکسیژن در محفظه ظرف نوشابه که باعث تغییر طعم و فاسد شدن آن می شود ، جلوگیری می کند .

بیشترین حجم مصرف گازکربنیک در صنایع استخراج نفت می باشد ، بدین صورت که برای افزایش فشار چاه های نفت که باعث فوران مواد نفتی می شود ، از این ماده استفاده می شود . البته به جهت آنکه برای این منظور نیاز به خلوص زیاد محصول نمی باشد ، از گازکربنیک همراه گاز طبیعی استفاده می شود ، که غالباً در نزدیکی حوزه های نفتی این چنین چاه هائی وجود دارد .

یکی دیگر از مصارف گازکربنیک در صنایع تبریدی است و به عنوان گاز درون مبرد به جای آمونیاك و فریون مورد استفاده قرار می گیرد ؛ با این مزیت که مسائل زیست محیطی فریون را نداشته و بوی تند و اذیت کننده آمونیاك را نیز ندارد .

از دیگر مصارف این ماده استفاده از آن در وسائل اطفاء حریق می باشد ، که از مؤثرین وسائل خاموش کردن حریق است .

از این ماده در جوشکاری به جای آرگون جهت حفاظت سطح جوش از تماس با اکسیژن نیز استفاده می شود .

یخ خشک نام تجاری دی اکسیدکربن جامد است . از آن معمولاً به عنوان یک عامل خنک کننده همه کاره استفاده می شود . یخ خشک تصعید می شود و در فشار جو مستقیماً به گاز تبدیل می شود .

موارد مصرف یخ خشک

یخ خشک یک محصول همه کاره است ، که تعدادی از موارد استفاده تجاری و مصرفی آن در زیر آمده است :

- جهت جابجا کردن آجرهای کفپوش

- برای برداشتن عیوب پوستی در صنعت ماکیان

- در صنعت نان

- جهت طولانی کردن عمر یخ مرطوب ( یخ معمولی )

- به منظور تولید مه در نمایش ها

- جهت انقباض فلز

- جهت کند کردن کاتالیست های شیمیایی

- جهت بهبود خلل و فرج در دیواره های چاه

- جهت بسته بندی بستنی در حمل و نقل ها

- جهت پاکسازی تانک های سوخت

- جهت داغ زدن حیوانات

- برای آزمایش های دمای پایین

- به عنوان یک پشه گیر در تله های دامی

- استفاده توسط کترینگ های خطوط هوایی جهت خنک نگه داشتن غذا

- استفاده توسط بانک های خون برای حمل و نقل

- قالب های تزریق پلاستیک و لاستیک و تجهیزات پروسس (blast clean)

- استفاده در صنعت پاك کننده

- استفاده در صنعت مواد غذایی

- استفاده در صنعت بتون

- جهت خطوط انجماد آب بدون دریچه های خاموش کننده ساختمان های آسیب دیده در آتش سوزی (blast clean)

- بسته بندی معمولاً گازکربنیک پس از تهیه در خط دیگری مورد مصرف قرار می گیرد.

و لذا در کارخانجات تولیدکننده ، تانکرهای تحت فشاری جهت ذخیره سازی محصول مایع پیش بینی می گردد . از این قبیل کارخانجات می توان به واحدهای تولیدکننده نوشابه اشاره نمود . درصورتی که واحد تولید کننده گازکربنیک به طور منفرد ساخته شود ، محصول تولیدشده را می توان به صورت فله ای در تانکرهای مخصوص به محل این ماده و یا در سیلندرهای پنجاه کیلوگرمی به بازار عرضه نمود .

در خنک سازی و انجماد مواد مختلف مانند مواد غذایی در هواپیماها ، خنک نگه داشتن خون و اعضا بدن انسان تا زمان انتقال و پیوند و انبساط و انقباض قطعات صنعتی مختلف دارد . ضمنا یکی از کاربردهای نوظهور صنعتی آن به کارگیری ساچمه های یخ خشک و شلیک آن ها به سطح آلوده در راستای تمیز سازی آن است که می تواند جایگزینی برای روش متداول سند بلاست (آیس بلاست) باشد .

ساچمه های یخ خشک از طریق کمپرسور با تامین فشار مناسب باد به سمت سطح هدف از طریق یک نازل شلیک می شود و از آنجایی که ساچمه انرژی جنبشی زیادی به خود گرفته است به هنگام برخورد با سطح به سرعت تبخیرشده و مانند یک انفجار میکرونی روی سطح باعث پاکسازی سطح مورد نظر می شود .

از یخ خشک می توان برای شست وشوی موتورهای دیزلی و گازوئیلی شستن ماشین های صنعتی ، زنگ زدایی و رسوب زادایی هر سطح صنعتی استفاده کرد .

 


بررسی کالا های جانشین محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید یخ خشک


 

این ماده در اکثر صنایع به عنوان یک کالای واسطه ای در تهیه محصولات دیگر استفاده می شود .

با توجه به ماهیت این ماده از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیائی ، در صنایع غذائی و صنایع استخراج نفت ، برای آن جایگزینی وجود ندارد ؛ ولی در صنایع تبریدی می توان از آمونیاك و فریون به جای آن استفاده کرد .

ولی در واحدهای تولید اوره و متانول جانشینی با ماده شیمیایی دیگر امکان پذیر نیست .

همانگونه که در صفحات قبلی توضیح داده شد دامنه استفاده از یخ خشک بسیار گسترده است و نمی توان هیچ محصولی را به طور کامل جانشین آن نمود .

 


فرایند تولید یخ خشک


 

در این فرآیند گاز کربنیک مایع را بر اساس اصول ترمودینامیکی و در فشار اتمسفر به پودر کربنی تبدیل کرده و سپس با پرس هیدرولیک و با فشار 230 بار آن را به یخ خشک تبدیل می کنیم .

دی اکسید کربن مایع در این فرآیند با دمای 80 - درجه ، در تانکر دو جداره و در فشار 16 تا 18 اتمسفر از طریق یک شیر مخصوص هدایت شده و درمحفظه ای با فشار یک اتمسفر هدایت می کنیم تا به پودر تبدیل شود .

پس از تبدیل میعانات گازی مورد نظر به پودر در اتمسفر آن را توسط سه بازوی هیدرولیکی به یخ خشک قالبی تبدیل می کنیم به گونه ای که پرس های هیدرولیکی از پایین و کنار این پودر را فشرده کرده و به یخ خشک تبدیل می کند و بازوی هیدرولیکی سومی آن را از محفظه مورد نظر خارج می کند ، که نهایتا حاصل این فرآیند ، بلوکی با ابعاد پنج در ده در دو سانتی متر ، همان یخ خشک مورد نظر است که کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارد .

 


تجهیزات مورد نیاز ، جهت اجرای این طرح توجیهی تولید یخ خشک

 

• بخش تولید co2

• تانک ذخیره عمودی co2

• سیستم اتوماتیک کاهش فشار

• سیستم اتوماتیک ذخیره فشار

• خط گاز و شیر سوپاپ یدکی• پر کن سیلندر co2

• سیستم توزین

• سیستم کنترل پر کن

• سری اتصالات پر کن

• ماشین اتوماتیک تولید یخ خشک

• دستگاه کنترل

• رمز گذار خطی

• خنک کننده و صافی روغن

• ابزار تعیین ضخامت

• جبران اتوماتیک فشار

 اتاقک فشار

• مجموعه ارتقاء قطر

• کاهش سرعت

• سیستم بازیابی

• برج خنک کننده

• لوله اتصال

 


مواد اولیه مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید یخ خشک

 

• منو اتانول امین

• سیلیکاژن

• سوداش

• پرمنگنات پتاسیم

• پلی اتیلن

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید یخ خشک یا دی اکسید کربن جامد

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید یخ خشک یا دی اکسید کربن جامد ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.