جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع تجهیزاتیطرح توجیهی تولید دستگاه کمباین سیب زمینی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Biogas Domestic Generator

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

دستگاه های بیوگاز در شكل كلی از دو حوضچه ورودی و خروجی ، یك مخزن تخمیر ( هاضم ) و یك مخزن گاز تشكیل شده اند ، كه شرایطی از قبیل آب و هوا ، فرهنگ ، اقتصاد و تكنولوژی باعث به وجود آمدن اشكال مختلف و مدلهای گوناگون این مولد ها گردیده است . امروزه از بیوگاز در گرم كردن دیگ های بخار كارخانه ها ، موتور ژنراتورها برای تولید برق ، گرم كردن خانه ها و پخت و پز استفاده می شود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

بیوگاز به نام گاز مرداب نیز شهرت یافته با تركیبی از متان ‎(CH4) و دی اكسیدكربن( 2CO) و بوی قابل تشخیص مانند تخم مرغ گندیده . سبك تر از هوا می باشد و طبق مطالعات انجام گرفته در هندوستان آنالیز بیوگاز كه میزان درصد گاز متان آن بستگی به دمای هاضم داشته و هر چه دمای هاضم پایین تر باشد درصد متان آن بیشتر و ارزش حرارتی بالاتری دارد ولی میزان گاز تولید شده كمتر است .

مواد اولیه بیوگاز پس مانده های الی زباله ، مواد زائد حیوانی، مواد زائد گیاهی ، فضولات انسانی و لجن فاضلاب می باشد . بیوگاز ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند .

1. بیوگازهای با بار آلی ورودی زیاد

2. بیوگازهایی با بار آلی ورودی کم

دستگاه های فوق دارای تفاوتهایی در میزان گاز تولیدی ، زمان ماند و نحوه راهبری می باشند .

دمای احتراق بیوگاز حدود 700 درجه سانتیگراد ( دمای احتراق گازوئیل 350 درجه سانتیگراد و نفت و پروپان 500 درجه سانتیگراد ) و دمای شعله حاصل از آن 870 درجه سانتیگراد است . بیوگاز مانند سایر سوخت های گاز قابل احتراق بوده و با نسبت 1-20 با هوا مخلوط شده و سرعت اشتغال آن بالا می باشد .

ارزش حرارتی آن در حدود 6 كیلووات ساعت بر مترمكعب است ( یعنی برابر ارزش حرارتی نیم لیتر سوخت گازوئیل ) فشار لازم و مطلوب برای پخت و پز با بیوگاز بین 5 تا 20 سانتیمتر ستون آب می باشد. ارزش حرارتی متان خالص در حدود 9000 کیلو کالری بر متر مکعب می باشد .

• چگونگی تولید بیوگاز

دستگاه های بیوگاز در شكل كلی از دو حوضچه ورودی و خروجی و یك مخزن تخمیر( هاضم ) و یك مخزن گاز تشكیل شده اند كه شرایطی از قبیل آب و هوا ، فرهنگ ، اقتصاد و تكنولوژی باعث وجود اشكال مختلف و مدلهای گوناگون گردیده است . در تمام این دستگاه ها آب و مواد اولیه در حوضچه ورودی مخلوط شده و از آنجا به مخزن تخمیر هدایت شده كه پس از تخمیر و تولید گاز با اضافه كردن مواد اولیه به سوی مجرای خروجی و حوضچه خروجی هدایت می گردند .

اگر دستگاه بیوگاز با دقت كافی و در محل استقرارش درست به كار گرفته شود و بتواند نیازهای انرژی و كود غنی برای كشاورزی تولید كند صاحب آن از داشتن چنین دستگاهی خوشحال می شود ولی از نظر نوع و چگونگی كاركرد ، دستگاههای متفاوتی در جهان ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است ولی سه نوع كلی آن كه بیشترین طرفدار و بیشترین مصرف كننده را به خود اختصاص داده ، مورد بحث قرار می دهیم و بدیهی است روش كار و فعالیت بقیه دستگاه ها نیز مشابه اینها می باشد .

1. دستگاه بیوگاز با سرپوش شناور كه به مدل هندی معروف است . این دستگاه كه در هند طرفدار زیادی داشته و هزاران دستگاه از این نوع در هندوستان در حال تولید بیوگاز می باشند .

مواد اولیه از حوضچه ورودی پس از مخلوط با آب به داخل مخزن تخمیر كه در داخل زمین قرار دارد هدایت شده و پس از تولید گاز مواد تخمیر شده به طرف حوضچه خروجی كه در راستای حوضچه ورودی قرار گرفته حركت كرده و گاز تولیدی در داخل محفظه فلزی گاز كه به صورت معكوس روی دهانه مخزن تخمیر قرار گرفته ، جمع آوری می شود .

2. دستگاه بیوگاز با مخزن مشترك و ثابت كه به مدل چینی شهرت یافته است . به صورت مخزن گنبدی شكل و در عمق زمین ساخته می شود . مخزن گاز و تخمیر مشترك می باشد و به علت جای گیری دستگاه در عمق زمین از نظر صرفه جویی در مكان و فضای مورد نیاز و تثبیت حرارت و مقاومت دستگاه در مناطق سردسیری باعث شده كه به اهمیت و كارآیی آن افزوده شود .

3. دستگاه بیوگاز با نسبت طول به عرض زیاد که به مدل تایوانی شهرت یافته اند . این دستگاه می تواند ار جنسهای مختلفی همچون فلزات PVC و فایبرگلاس ساخته شود . نسبت طول به عرض در این سیستم زیاد می باشد. نوع جریان در آن Plug Flow می باشد و زمان ماند میکروبی و هیدرولیکی آن به دلیل نداشتن لجن برگشتی با یکدیگر برابر می باشد و حدود 06 روز است .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

بیوگاز را به عنوان منبع عالی و ممتاز انرژی های تجدید پذیر برای جانشینی گاز طبیعی ، و دیگر سوخت های فسیلی قرار داده است. امروزه از بیوگاز در گرم كردن دیگ های بخار كارخانه ها ، موتور ژنراتورها برای تولید برق ، گرم كردن خانه ها و پخت و پز استفاده می شود .

کشور های عمده تولید کننده مولد خانگی بیوگاز :

کشورهای اروپای غربی ، جنوب شرقی آسیا و به ویژه چین و هندوستان این فناوری بسیار قابل توجه است . سوئد یکی از بهترین مصرف کنندگان بیوگاز در صنعت حمل و نقل است .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

• شرایط واردات مولد خانگی بیوگاز

با توجه به قوانین واردات و صادرات دارا بودن استاندارد و تست ریپورت برای کالا اجباری است . از تیر ماه سال 1390کلیه کالاها در ایران مشمول استاندارد اجباری هستند . کالاهایی که به هر دلیل استانداردی برای آنها وجود ندارد ، استاندارد کارخانه ای ، بررسی شده در اداره استاندارد ، تا تهیه استاندارد ملی ، قابل استناد می باشد . کالاهای وارداتی که استاندارد ملی برای آنها وجود ندارد توسط دوایر ذیربط تست شده و تاییدیه عملکرد برای واردات آنها ملاک است .

با توجه به نبودن سازنده داخلی و استاندارد برای این کالا یا باید به استاندارد مخازن سوخت گاز استناد کرد و یا تست عملکرد و گزارش عملکرد از اداره گاز دریافت نمود . در صورت ایجاد واحد ساخت در داخل کشور ، تا تهیه استاندارد ملی ، میتوان به استاندارد کارخانه ای استناد نمود .

• شرایط صادرات مولد خانگی بیوگاز

از آنجا که این محصول تاکنون تولید نشده ، بحث راجع به صادرات آن چندان موضوعیت ندارد .

 


فرایند تولید مولد خانگی بیوگاز

 

برای تولید بیوگاز در مناطق روستایی ، و مجتمع های كشاورزی و دامپروری و کشتارگاه ، می توان اقدام به ساخت دستگاه بیوگاز كرد ، كه ساخت آن بسیار آسان واز بخش های زیر تشكیل شده است :

• تانك تخمیر

تانك تخمیربخش اصلی دستگاه بیوگاز است ، كه معمولاً به شكل استوانه و از جنس آجر و یا بتون ساخته می شود . این تانك را می توان یا به صورت كامل درون زمین و یا بخشی از آن را در روی زمین ساخت . مواد زاید آلی پس از ورود به تانك به مدت یك تا دو ماه در آن نگهداری می شوند .

در طول این مدت، مواد زاید آلی درشرایط بی هوازی و براثر فعالیت باكتری ها تجزیه می شوند . نتیجه این تجزیه، تولید بیوگاز و مقداری بیوماس است ، كه با تخلیه مرتب بیوماس و اضافه كردن مواد زاید جدید در تمام روزهای سال ، می تواند ادامه داشته باشد .

• محفظه گاز

این محفظه به صورت سرپوشی شناور یا ثابت ، از جنس فلزی یا بتونی در روی بخش فوقانی تانك تخمیر، قرار می گیرد . گازهای تولیدی در تانك تخمیر در بخش زیر این سرپوش جمع می شود ، كه از طریق لوله كشی می توان آن را به نقطه مصرف انتقال داد . نكته مهم در باره این محفظه این است ، كه از افزایش فشار گاز در این محفظه جلوگیری شود ؛ بنابراین با نصب فشار سن دراین محفظه می توان فشار گاز را كنترل كرد .

• لوله های ورودی و خروجی

هدف از لوله های ورودی و خروجی در دستگاه بیوگاز، ورود مواد خام و تخلیه بیوماس از تانك تخمیر است . جنس لوله ها را می توان از نوع پلاستیكی یا بتونی انتخاب كرد . در مناطق روستایی هرخانوار می تواند ، به طور انفرادی یك دستگاه بیوگاز داشته باشد ، و یا چند خانوار ساكن در كنار هم می توانند به طور اشتراكی یك دستگاه بیوگاز بسازند. براساس محاسبات انجام شده ، كود حاصل از سه راس گاو و یا چند راس گوسفند ، پاسخ گوی تولید گاز مصرفی هر خانوار در طول سال است .

كه این میزان تولید گاز، حدود 566 لیتر به ازای هر كیلوگرم فضولات تجزیه شده است . بهره برداری و نگهداری از دستگاه بیوگاز به مهارت خاصی نیاز ندارد ، و هركس به راحتی می تواند از آن استفاده كند . با توجه به موارد یادشده ، لزوم برنامه ریزی ، برای گسترش منابع انرژی غیرنفتی و استفاده از انرژی های نو در كشورمان ، به خوبی احساس می شود .

با انجام مطالعات و تحقیقات و مشاركت در ساخت دستگاه های بیوگاز در مناطق روستایی ، می توان در مصرف سوخت های نفتی به شدت صرفه جویی كرد . در یك نتیجه گیری كلی استفاده از بیوگاز در زندگی روزمره می تواند ، فایده های زیر را به دنبال داشته باشد.

- بیوگاز به عنوان یك منبع انرژی محلی و تجدید شونده

- بهبود وضعیت ایمنی صنعتی و خانگی ، همچنین سودآور بودن آن

- بهبود وضعیت كیفیت هوا و كاهش بوهای نامطبوع ،

- كاهش انتشارگازهای گلخانه ای دشمن لایه ازون ،

- رشد اقتصادی و تضمین منبع انرژی ،

- جمع آوری مواد زاید و حیوانی در یك نقطه و جلوگیری از پراكندگی آنها در محیط اطراف ،

- استفاده از بیوماس تولیدی به عنوان كود سالم و مطمئن در كشاورزی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید مولد خانگی بیوگاز

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool