طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Biogas Domestic Generator

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

دستگاه های بیوگاز در شكل كلی از دو حوضچه ورودی و خروجی ، یك مخزن تخمیر ( هاضم ) و یك مخزن گاز تشكیل شده اند ، كه شرایطی از قبیل آب و هوا ، فرهنگ ، اقتصاد و تكنولوژی باعث به وجود آمدن اشكال مختلف و مدلهای گوناگون این مولد ها گردیده است . امروزه از بیوگاز در گرم كردن دیگ های بخار كارخانه ها ، موتور ژنراتورها برای تولید برق ، گرم كردن خانه ها و پخت و پز استفاده می شود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

بیوگاز به نام گاز مرداب نیز شهرت یافته با تركیبی از متان ‎(CH4) و دی اكسیدكربن( 2CO) و بوی قابل تشخیص مانند تخم مرغ گندیده . سبك تر از هوا می باشد و طبق مطالعات انجام گرفته در هندوستان آنالیز بیوگاز كه میزان درصد گاز متان آن بستگی به دمای هاضم داشته و هر چه دمای هاضم پایین تر باشد درصد متان آن بیشتر و ارزش حرارتی بالاتری دارد ولی میزان گاز تولید شده كمتر است .

مواد اولیه بیوگاز پس مانده های الی زباله ، مواد زائد حیوانی، مواد زائد گیاهی ، فضولات انسانی و لجن فاضلاب می باشد . بیوگاز ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند .

1. بیوگازهای با بار آلی ورودی زیاد

2. بیوگازهایی با بار آلی ورودی کم

دستگاه های فوق دارای تفاوتهایی در میزان گاز تولیدی ، زمان ماند و نحوه راهبری می باشند .

دمای احتراق بیوگاز حدود 700 درجه سانتیگراد ( دمای احتراق گازوئیل 350 درجه سانتیگراد و نفت و پروپان 500 درجه سانتیگراد ) و دمای شعله حاصل از آن 870 درجه سانتیگراد است . بیوگاز مانند سایر سوخت های گاز قابل احتراق بوده و با نسبت 1-20 با هوا مخلوط شده و سرعت اشتغال آن بالا می باشد .

ارزش حرارتی آن در حدود 6 كیلووات ساعت بر مترمكعب است ( یعنی برابر ارزش حرارتی نیم لیتر سوخت گازوئیل ) فشار لازم و مطلوب برای پخت و پز با بیوگاز بین 5 تا 20 سانتیمتر ستون آب می باشد. ارزش حرارتی متان خالص در حدود 9000 کیلو کالری بر متر مکعب می باشد .

• چگونگی تولید بیوگاز

دستگاه های بیوگاز در شكل كلی از دو حوضچه ورودی و خروجی و یك مخزن تخمیر( هاضم ) و یك مخزن گاز تشكیل شده اند كه شرایطی از قبیل آب و هوا ، فرهنگ ، اقتصاد و تكنولوژی باعث وجود اشكال مختلف و مدلهای گوناگون گردیده است . در تمام این دستگاه ها آب و مواد اولیه در حوضچه ورودی مخلوط شده و از آنجا به مخزن تخمیر هدایت شده كه پس از تخمیر و تولید گاز با اضافه كردن مواد اولیه به سوی مجرای خروجی و حوضچه خروجی هدایت می گردند .

اگر دستگاه بیوگاز با دقت كافی و در محل استقرارش درست به كار گرفته شود و بتواند نیازهای انرژی و كود غنی برای كشاورزی تولید كند صاحب آن از داشتن چنین دستگاهی خوشحال می شود ولی از نظر نوع و چگونگی كاركرد ، دستگاههای متفاوتی در جهان ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است ولی سه نوع كلی آن كه بیشترین طرفدار و بیشترین مصرف كننده را به خود اختصاص داده ، مورد بحث قرار می دهیم و بدیهی است روش كار و فعالیت بقیه دستگاه ها نیز مشابه اینها می باشد .

1. دستگاه بیوگاز با سرپوش شناور كه به مدل هندی معروف است . این دستگاه كه در هند طرفدار زیادی داشته و هزاران دستگاه از این نوع در هندوستان در حال تولید بیوگاز می باشند .

مواد اولیه از حوضچه ورودی پس از مخلوط با آب به داخل مخزن تخمیر كه در داخل زمین قرار دارد هدایت شده و پس از تولید گاز مواد تخمیر شده به طرف حوضچه خروجی كه در راستای حوضچه ورودی قرار گرفته حركت كرده و گاز تولیدی در داخل محفظه فلزی گاز كه به صورت معكوس روی دهانه مخزن تخمیر قرار گرفته ، جمع آوری می شود .

2. دستگاه بیوگاز با مخزن مشترك و ثابت كه به مدل چینی شهرت یافته است . به صورت مخزن گنبدی شكل و در عمق زمین ساخته می شود . مخزن گاز و تخمیر مشترك می باشد و به علت جای گیری دستگاه در عمق زمین از نظر صرفه جویی در مكان و فضای مورد نیاز و تثبیت حرارت و مقاومت دستگاه در مناطق سردسیری باعث شده كه به اهمیت و كارآیی آن افزوده شود .

3. دستگاه بیوگاز با نسبت طول به عرض زیاد که به مدل تایوانی شهرت یافته اند . این دستگاه می تواند ار جنسهای مختلفی همچون فلزات PVC و فایبرگلاس ساخته شود . نسبت طول به عرض در این سیستم زیاد می باشد. نوع جریان در آن Plug Flow می باشد و زمان ماند میکروبی و هیدرولیکی آن به دلیل نداشتن لجن برگشتی با یکدیگر برابر می باشد و حدود 06 روز است .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

بیوگاز را به عنوان منبع عالی و ممتاز انرژی های تجدید پذیر برای جانشینی گاز طبیعی ، و دیگر سوخت های فسیلی قرار داده است. امروزه از بیوگاز در گرم كردن دیگ های بخار كارخانه ها ، موتور ژنراتورها برای تولید برق ، گرم كردن خانه ها و پخت و پز استفاده می شود .

کشور های عمده تولید کننده مولد خانگی بیوگاز :

کشورهای اروپای غربی ، جنوب شرقی آسیا و به ویژه چین و هندوستان این فناوری بسیار قابل توجه است . سوئد یکی از بهترین مصرف کنندگان بیوگاز در صنعت حمل و نقل است .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز


 

• شرایط واردات مولد خانگی بیوگاز

با توجه به قوانین واردات و صادرات دارا بودن استاندارد و تست ریپورت برای کالا اجباری است . از تیر ماه سال 1390کلیه کالاها در ایران مشمول استاندارد اجباری هستند . کالاهایی که به هر دلیل استانداردی برای آنها وجود ندارد ، استاندارد کارخانه ای ، بررسی شده در اداره استاندارد ، تا تهیه استاندارد ملی ، قابل استناد می باشد . کالاهای وارداتی که استاندارد ملی برای آنها وجود ندارد توسط دوایر ذیربط تست شده و تاییدیه عملکرد برای واردات آنها ملاک است .

با توجه به نبودن سازنده داخلی و استاندارد برای این کالا یا باید به استاندارد مخازن سوخت گاز استناد کرد و یا تست عملکرد و گزارش عملکرد از اداره گاز دریافت نمود . در صورت ایجاد واحد ساخت در داخل کشور ، تا تهیه استاندارد ملی ، میتوان به استاندارد کارخانه ای استناد نمود .

• شرایط صادرات مولد خانگی بیوگاز

از آنجا که این محصول تاکنون تولید نشده ، بحث راجع به صادرات آن چندان موضوعیت ندارد .

 


فرایند تولید مولد خانگی بیوگاز

 

برای تولید بیوگاز در مناطق روستایی ، و مجتمع های كشاورزی و دامپروری و کشتارگاه ، می توان اقدام به ساخت دستگاه بیوگاز كرد ، كه ساخت آن بسیار آسان واز بخش های زیر تشكیل شده است :

• تانك تخمیر

تانك تخمیربخش اصلی دستگاه بیوگاز است ، كه معمولاً به شكل استوانه و از جنس آجر و یا بتون ساخته می شود . این تانك را می توان یا به صورت كامل درون زمین و یا بخشی از آن را در روی زمین ساخت . مواد زاید آلی پس از ورود به تانك به مدت یك تا دو ماه در آن نگهداری می شوند .

در طول این مدت، مواد زاید آلی درشرایط بی هوازی و براثر فعالیت باكتری ها تجزیه می شوند . نتیجه این تجزیه، تولید بیوگاز و مقداری بیوماس است ، كه با تخلیه مرتب بیوماس و اضافه كردن مواد زاید جدید در تمام روزهای سال ، می تواند ادامه داشته باشد .

• محفظه گاز

این محفظه به صورت سرپوشی شناور یا ثابت ، از جنس فلزی یا بتونی در روی بخش فوقانی تانك تخمیر، قرار می گیرد . گازهای تولیدی در تانك تخمیر در بخش زیر این سرپوش جمع می شود ، كه از طریق لوله كشی می توان آن را به نقطه مصرف انتقال داد . نكته مهم در باره این محفظه این است ، كه از افزایش فشار گاز در این محفظه جلوگیری شود ؛ بنابراین با نصب فشار سن دراین محفظه می توان فشار گاز را كنترل كرد .

• لوله های ورودی و خروجی

هدف از لوله های ورودی و خروجی در دستگاه بیوگاز، ورود مواد خام و تخلیه بیوماس از تانك تخمیر است . جنس لوله ها را می توان از نوع پلاستیكی یا بتونی انتخاب كرد . در مناطق روستایی هرخانوار می تواند ، به طور انفرادی یك دستگاه بیوگاز داشته باشد ، و یا چند خانوار ساكن در كنار هم می توانند به طور اشتراكی یك دستگاه بیوگاز بسازند. براساس محاسبات انجام شده ، كود حاصل از سه راس گاو و یا چند راس گوسفند ، پاسخ گوی تولید گاز مصرفی هر خانوار در طول سال است .

كه این میزان تولید گاز، حدود 566 لیتر به ازای هر كیلوگرم فضولات تجزیه شده است . بهره برداری و نگهداری از دستگاه بیوگاز به مهارت خاصی نیاز ندارد ، و هركس به راحتی می تواند از آن استفاده كند . با توجه به موارد یادشده ، لزوم برنامه ریزی ، برای گسترش منابع انرژی غیرنفتی و استفاده از انرژی های نو در كشورمان ، به خوبی احساس می شود .

با انجام مطالعات و تحقیقات و مشاركت در ساخت دستگاه های بیوگاز در مناطق روستایی ، می توان در مصرف سوخت های نفتی به شدت صرفه جویی كرد . در یك نتیجه گیری كلی استفاده از بیوگاز در زندگی روزمره می تواند ، فایده های زیر را به دنبال داشته باشد.

- بیوگاز به عنوان یك منبع انرژی محلی و تجدید شونده

- بهبود وضعیت ایمنی صنعتی و خانگی ، همچنین سودآور بودن آن

- بهبود وضعیت كیفیت هوا و كاهش بوهای نامطبوع ،

- كاهش انتشارگازهای گلخانه ای دشمن لایه ازون ،

- رشد اقتصادی و تضمین منبع انرژی ،

- جمع آوری مواد زاید و حیوانی در یك نقطه و جلوگیری از پراكندگی آنها در محیط اطراف ،

- استفاده از بیوماس تولیدی به عنوان كود سالم و مطمئن در كشاورزی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید مولد خانگی بیوگاز

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید مولد خانگی بیوگاز ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.