طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک سال 1402

aliphaticcarboxylic acid1

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

از مشتقات اسیدهای چرب به طور گسترده در صنعت استفاده می شود ، که شامل الکل های چرب ، آمین ها ، استرها ، صابون های فلزی ، پلاستیک ها ، دتر جنت ها ، صابون ها ، مواد آرایشی ، الکید رزین ها ، رنگ ها ، پلاستیک ها ، تایرها ، نساجی ، چرم و کاغذ ، روان ساز ها ، گریس ها و استفاده های دیگر ( مانند ساخت شمع ) می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک


اسیدهای چرب برای کربوکسیلیک به اسیدهایی اطلاق می شده است که از چربی گیاهی یا حیوانی استخراج شده باشد .

امروزه این واژه در مورد همه اسیدهای کربوکسیلیک آلیفاتیک اشباع شده یا نشده به کار می رود که طول زنجیره کربنی آنهابین 6 تا 24 اتم کربن است .

اسیدهای چرب طبیعی از تجزیه چربی های حیوانی و روغن های گیاهی تولید می گردند . در این فرآیند گلیسیرین نیز تولید میگردد و نسبت تولید اسید چرب به گلیسرین در تجزیه چربی و روغنها 9 به1 می باشد .

اسیدهای چرب موادی سمی نیستند و بر اساس استاندارد EC در زمینه خطرات حمل و نقل و نگهداری دارای کدهای R36 - R37- R38می باشند و در زمینه حفاظت دارای کدهای S26 – S36 می باشد .

کدهای فوق نشان می دهد که تماس با اسیدهای چرب باعث حساسیت و تحریک چشم ، پوست و دستگاه تنفسی می شود و در صورت تماس با چشم باید به سرعت با آب شسته شود .

در حین حمل و نقل باید از لباس های محافظ استفاده شود و ماده اولیه تولید اسیدهای چرب طبیعی ، انواع روغنهای حیوانی ، روغن سویا ، روغن نارگیل ، روغن نخل و روغن تال ( کاج ) میباشد .

روغن تال (TOFA) محصول جانبی تولید کاغذ از چوب درخت کاج می باشد و مخلوطی از روسین و اسیدهای چرب است .

در فرآیند تولید اسیدهای چرب دو نوع محصول می تواند تولید گردد :

الف- اسید چرب مخلوط

ب- نوعی اسید چرب خاص ، با درجه خلوص بالا

اسید چرب مخلوط متشکل از چند نوع اسید چرب با درصدهای پائین می باشد . بر اثر هیدرولیز چربی ها ایجاد می گردد .

ولی با ادامه فرآیند و جداسازی های نهائی ( تقطیر، بلورسازی و هیدروژنه کردن) نوع مشخصی از اسید چرب با خلوص بالاتر تولید خواهد شد .

اسید چرب با خلوص بالاتر معمولاً حاوی یکی از انواع اسید چرب با خلوص 08-35درصد ( متوسط حدود50%) می باشد و سایر مواد همراه آن نیز سایر اسیدهای چرب می باشند .

گاهی فرآیند خالص سازی می تواند تا تهیه یک نوع اسید چرب تا خلوص بالای 90% نیز پیش برود منابع اولیه تولید اسیدهای چرب در امریکا 62% چربی حیوانی و مابقی روغنهای گیاهی است .

ولی دراروپای غربی 70درصد از چربی حیوانی و روغن نخل ، و مابقی از سایر روغنهای گیاهی است .

در ژاپن 37درصد اسید چرب از روغن حیوانی و مابقی از روغن گیاهی است و با انتخاب نوع محصول بر اساس موارد کاربرد ویژه آن می توان نوع ماده اولیه را تعیین نمود .

توجه به این نکته ضروری است که در فرایند تولید اسید چرب از منابع مختلف ( به جز روغن تال ) گلیسیرین تولید میگردد . ولی در روش تولید اسید چرب از روغن تال ، گلیسیرین تولید نمی گردد .

این امر بدان علت است که در روغن تال درصد قابل توجهی اسیدهای چرب وجود دارد و اسیدهای چرب نارگیل بسیار گران تر از سایر اسیدهای چرب هستند .

از آن جهت که روغن نارگیل و روغن پالم (نخل) تنها منبع تامین کننده اسیدهای چرب با زنجیره کوتاهتر(C14 ، C12) هستند .

لذا مصرف اسیدهای چرب نارگیل و نخل به علت همین ویژگی در مواد آرایشی و بهداشتی نسبت به سایر اسیدهای چرب بیشتر است .

از طرف دیگر صنایع تولید کننده رزین آلکید مصرف کننده اسیدهای چرب تال ( کاج ) سویا و آفتابگران هستند .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک


از مشتقات اسیدهای چرب به طور گسترده در صنعت استفاده می شود که شامل الکل های چرب ، آمین ها ، استرها ، صابون های فلزی ، پلاستیک ها ، دتر جنت ها ، صابون ها ، مواد آرایشی ، الکید رزین ها ، رنگ ها ، پلاستیک ها ، تایرها ، نساجی ، چرم و کاغذ ، روان ساز ها ، گریس ها و استفاده های دیگر ( مانند ساخت شمع ) یکی از قدیمی ترین موارد استفاده اسیدهای چرب ساخت شمع بوده است .

استئارین ( اسیدهای چرب اشباع شده با زنجیره کربنی 16 تا 18 تایی ) حدود 150 سال به عنوان ماده اصلی برای این هدف استفاده می شده است .

به هر حال امروزه پارافین جایگزین استئارین شمع شده است . الکل های چرب ، آمین های چرب ، و استر اسیدهای چرب در بسیاری از صنایع کاربرد دارند . سنتز این مواد از اسید هومولوگ آنها صورت میگیرد و با افزایش جرم مولکولی فعالیت آنها کاهش مییابد .

استر اسیدهای چرب شامل استرهای متیل ، گلیسیرید ، استرهای واکسی ( استرهای اسیدهای چرب با الکل های چرب ) و استرهای روغنی ( استر اسیدهای چرب با پلی الکل ها ) هستند .

استرهای متیل اسیدهای چرب به عنوان حد واسط در ساخت الکلهای چرب و آلکانول آمیدهای اسید چرب مورد استفاده قرار می گیرند .

استرهای مونو و دی گلیسیرید اسیدهای چرب در صنایع غذایی مانند امولسیفایر کیک ، کلوچه و بستنی استفاده می شوند . استرهای روغنی به عنوان روان ساز در موتورها به کار میروند .

استرهای اپوکسید دار اسید چرب به عنوان پایدار کننده و نرم کننده در پلاستیک هایی مانند PVC استفاده می شوند . استئارات های سرب و کادمیم هم پایدار کنندههای خوبی برای PVC هستند .

ولی به خاطر سمی بودن با مواد دیگر جایگزین شده اند . در دترجنت ها ، صابونها و مواد آرایشی از اسیدهای چرب به صورت نمک سدیم آنها استفاده میشود .

صابون های سدیمی که در ساخت قالبهای صابون به کار میروند ، به مقدار کم از اسیدهای چرب و یا استر متیل آنها ساخته میشو د. ولی هنوز این ماده به طور عمده از صابونی کردن چربیهای طبیعی به دست می آید .

الکانول آمید های اسید چرب و نمک های چهارتایی چرب الکیل آمونیوم نیز به عنوان دترجنت کار برد دارند .

متیل استرهای سولفونه شده اسیدهای چرب از جمله دترجنتهای با درجه زیست تخریب پذیری بالا هستند .

گلیسیرید های اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه نیز به عنوان یک ترکیب روغنی در فرآوردههای آرایشی و داروئی کاربرد دارند .

صابون های فلزی فلزاتی مانند آلومینیوم ، منیزیم و روی در کرم های آرایشی مصرف می شوند . همچنین این صابون های فلزی به دلیل خصلت روان کنندگی در پودرها نیز کاربرد دارند .

مقادیر زیادی اسید چرب برای تولید آلکید رزین ها مورد استفاده قرار میگیرد . آلکید رزین ها برای لعاب دادن به چوب ها و فلزات به کار می رود .

آلکید رزین از واکنش پلی اسیدهای چرب اشباع نشده حاصل از روغن های سویا و آفتابگردان با فتالیک انیدرید و پلی الکل ها حاصل میشوند .

اسیدهای چرب مزدوج ، اسیدهای چرب اشباع شده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه نیز در ساخت رنگ ها استفاده میشود .

اسید های چرب دیمری حاصل از روغن سویا و آفتابگردان نیز در صنایع رنگ استفاده می شود .

آمیدهای اسیدهای چرب دیمری نیز در اپوکسی رزین ها به عنوان عامل سفت کننده (Hardner) به کار میروند و پلی آمیدها نیز در فرمولاسیون چسب های با نقطه ذوب بالا به کار میروند .

در صنایع لاستیک ، انواع مختلفی از استئارین ها به عنوان روان ساز استفاده میشوند و در تولید تایر ، استئاریک اسید به عنوان عامل جدا ساز در فرآیند قالب گیری کاربرد دارد .

استئارات های روی و منیزیم به عنوان شتاب دهنده در فرآیند ولکانش استفاده میشوند و صابون اسیدهای چرب گوناگون به عنوان امولیسفایر در پلمیریزاسیون امولیسونی در فرآیند تولید لاستیک مصنوعی به کار می رود .

اولئین یا همان اولئیک اسید صنعتی سال ها به عنوان روان ساز در صنایع نساجی استفاده شده است .

مشتقات اسید چرب نیز در صنایع نساجی استفاده میشوند . استرها وآمیدهای اسیدهای چرب با زنجیره بلند به همراه پلی گلایکول ها و پلی آمین ها به عنوان عامل پرداخت کننده در نساجی کاربرد دارند .

رزین های ملامین اصلاح شده با اسیدهای چرب به عنوان عامل بارور کننده استفاده می شوند صابون های سدیم ، لیتیم ، و کلسیم به عنوان روان ساز در موتورهای با بازده بالا استفاده میشوند .

در این گونه روان ساز ها %30 صابون به روغن معدنی افزوده می شود .

استاندارد های قابل توجه اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک :

 • 3561 : استاندارد اسیدهای چرب نارگیل تقطیر شده – ویژگیها
 • 1771 : روش تعیین ترکیب اسیدهای چرب به روش گاز کروماتوگرافی
 • D1983 : روش تست استاندارد برای تعیین ترکیب اسیدهای چرب به روش گاز کروماتوگرافی استر متیل اسیدهای چرب
 • D5974 : روش تست استاندارد برای تعیین ترکیب اسیدهای چرب و روزین های چرب در محصولات برشهای روغن تال به روش گاز کروماتوگرافی موئین

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک


کشور های عمده تولید کننده اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

امریکا – بلژیک - آلمان - هلند - انگلستان - اندونزی – مالزی - ژاپن - ایتالیا - اسپانیا – فنلاند

کشورهای عمده مصرف کننده اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

امریکا - استرالیا - آفریقای جنوبی - برزیل - کانادا - سوئیس - چین و هنگ کنگ – شیلی - جمهوری چک – الجزایر- مجارستان

اندونزی - اسرائیل - هندوستان - ترکیه - ژاپن – سنگاپور- جمهوری کره – نیکاراگوئه – مکزیک - روسیه – مالزی – نروژ- لهستان

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

شرایط واردات اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

حقوق پایه طبق ماده (2) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، شامل حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی می باشد و معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود .

به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیات وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود .

حقوق ورودی برای اسیدهای چرب با شماره تعرفه گمرکی 38231100 و38231300 ،4% می باشد .

حقوق ورودی برای اسیدهای چرب با شماره تعرفه گمرکی 38231200 و 38231900، 10% می باشد .

شرایط صادرات اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

برای صادرات این محصول شرایط خاصی وجود ندارد . صادرات این محصول در سال های اخیر رشد داشته است . عواملی مانند بهبود کیفیت محصول می تواند زمینه رشد میزان صادرات اتانول را فراهم سازد .

در سال های آتی با تکمیل واحدهای نیمه تمام تولید اسیدهای چرب و افزایش توان تولیدی کشور در این زمینه می توان صادرات این محصول را افزایش داد .

از سوی دیگر با توجه به تسهیل در امر صادرات در سال های اخیر، امکان کسب بازار کشورهای دیگر به خصوص کشورهای همسایه وجود دارد .

اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

میزان تولید اسید های چرب در دنیا بیش از 5/3 میلیون تن متریک است . در حالی که این رقم در سال 1988 در دنیا 6/2 میلیون تن متریک برآورد شده است .

بنابراین برای تأمین نیاز جهانی میزان تولید این ماده بایستی افزایش یابد. به دلیل رشد جمعیت و پیشرفت صنایع شیمیایی در زمینه های مختلف نیاز به این ماده روز به روز بیشتر می شود .

در لاستیک سازی و صنایع شوینده اسید های چرب اهمیت زیادی دارند . از سوی دیگر در کشور ما در صنایع نفتی جهت استخراج نفت نیاز شدیدی به مشتقات اسید چرب از جمله آمین های چرب اتوکسیله احساس می شود.


فرایند تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

تولید اسیدهای چرب طبیعی از فرایند هیدرولیز :

چربی ها استر اسید های چرب با گلیسرول هستند و تحت عنوان تری گلیسیرید شناخته می شوند.

با تجزیه چربی ها می توان اسید های چرب و گلیسرول را جداسازی کرد و در ایران و سایر کشورها بیشتر از این روش جهت تولید اسیدهای چرب استفاده می شود .

مهم ترین واکنشگرهایی که در این فرآیند استفاده می شوند عبارتند از :

آب ( آب کافت ) ، متانول ( متانول کافت ) ، سود سوز آور ( صابونی شدن ) و آمین ها ( آمین کافت ) به خاطر مشکلاتی که در فرآیند خالص سازی گلیسرول وجود دارد ، فرآیند های صابونی شدن و آمین کافت فاقد اهمیت صنعتی هستند .

چربی های صنعتی قبل از استفاده باید تخلیص شوند و ناخالصی های موجود در این چربی ها مواد معدنی ، صمغ ها ، صابون ها و پروتئین ها هستند .

روش معمول برای این کار حرارت دادن چربی و سپس صاف کردن آن و یا حرارت دادن چربی با مقدار کمی (%0/1 –3/0) سولفوریک اسید است .

چربی های حیوانی حاصل از کشتارگاه شامل قطعات محلول حاوی پلی هیدرو کربن ها با خواص رئولوژی متفاوت اند .

این مواد را با صاف کردن در دمای 700 C با استفاده از کمک صافی جدا می کنند . برای جلوگیری از اکسایش چربی ، زدودن اکسیژن اتمسفری از سیستم واکنش پیشنهاد می شود .

ماشین آلات خط تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک
 • راکتور
 • راکتور اسیدی کننده
 • کندانسور
 • هیتر
 • پیش گرم کن خوراک
 • پیش گرم کن آب
 • کولر
 • تبخیر کننده گلیسیرین
 • پیش گرم کن برج دفع
 • هیتر بخار
 • کندانسور برج دفع
 • کندانسور جزئی
 • مبدل سرمایش
 • کریستالایزر
 • اکونومایزر
 • کالاندریا جوش آور
 • راکتور هیدرولیز
 • برج دفع اسید چرب
 • برج بازیافت حلال اسید غیر اشباع
 • برج بازیافت حلال اسید اشباع
 • فیلتر پمپ
 • تانک ذخیره چربی و روغن خام
 • تانک ذخیره سود
 • تانک ذخیره اسید سولفوریک
 • تانک نواسان گیر چربی و ورغن
 • تانک ذخیره آب شیرین
 • تانک نواسان گیر خوراک تبخیر کننده
 • تانک ذخیره کندانس
 • تانک ذخیره گلیسیرین
 • تانک ذخیره اسید چرب خام
 • تانک ذخیره پساب
 • تانک ذخیره اسید چرب تقطیر شده
 • تانک ذخیره حلال ( الکل )
 • تانک ذخیره سرد ساز
 • تانک ذخیره حلال شستشو
 • تانک نواسان گیر حلال
 • تانک ذخیره اسید چرب اشباع
 • تانک ذخیره اسید چرب غیر اشباع
 • ناکات درام
 • تانک هوا زدا تانک آب زدا
 • فلاش درام
 • تانک هوا زدای اسید چرب
 • سیکلون
 • تانک نوسانگیر اسید چرب
 • تانک تصفیه
 • تانک حلال شستشو
 • تانک تصفیه گلیسیرین
 • تانک کریستالهای مایع

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید اسیدهای چرب کربوکسیلیک آلیفاتیک

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.