جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع معدنی و کانیطرح توجیهی کارخانه سنگ بری گرانیت و تراورتن سال 1400 + pdf + word
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Plastoform

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

اشیاء ساخته شده از پلی استایرن شبیه شیشه بوده و 90 درصد طیف مرئی را از خود عبور میدهند. این خاصیت باعث ابداع كاربردهای مفیدی برای این پلاستیك گردیده است. از لحاظ بهداشتی پلی استایرن یك از بی ضررترین پلاستیك ها بشمار میرود. پلی استایرن در زمینه های مواد بسته بندی و ظروف یكبار مصرف ، ساخت وسایل پرمصرف مثل ساخت وسایل آزمایشگاه های موسسات تحقیقاتی پزشكی و داروسازی و ساختمان سازی و وسایل خانه مورد مصرف قرار می گیرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن


 

پلی استایرن دربرابر اكسید كننده های قوی ناپایدار است و در اكثر حلالهای آلی بجز هیدروكربنهای آلیفاتیك و الكلها حل میشود. مواد حاصل از اشتعال پلی استایرن برای چشم بسیار مضر است . خواص پلی استایرن بر حسب بلندی و كوتاهی زنجیره های پلیمر و تعداد شاخه های جانبی تغییر میكند. بطور كلی افزایش طول زنجیره ها كه معرف وزن ملكولی بالاتر میباشد ، باعث اصلاح خواص مكانیكی میگردد ، ولی در عین حال تبدیل آن را به اشكال مختلف دشوار میسازد.

ساختمان پلیمری پلی استایرن دارای شبكه منظمی نبوده و بصورت آمورف ( غیر كریستال ) است و بدین جهت شفا فترین نوع پلاستیك میباشد. اشیاء ساخته شده از پلی استایرن شبیه شیشه بوده و 90 درصد طیف مرئی را از خود عبور میدهند. این خاصیت باعث ابداع كاربردهای مفیدی برای این پلاستیك گردیده است. نوع معمولی پلی استایرن تحت فشار شكل اصلی خود را حفظ میكند ولی در مقابل ضربه شكننده میباشد .

چون ساختمان پلی استایرن عاری از گروه هائی با خواص قطبی است ، بدین جهت این پلاستیك بصورت یك عایق الكتریسیته عمل مینماید. این كیفیت با تغییر درجه حرارت و فركانس كاهش نمییابد. به دلیل غیر قطبی بودن پلی استایرن ، این ماده در مقابل محلول های رقیق اسیدی و بازی بخوبی مقاومت مینماید. ولی در مقابل حلال های كلرینه و حلقوی آسیب پذیر است .

اشیاء ساخته شده از پلی استایرن در مدتی محدود تا 90 درجه سانتیگراد بدون تغییر شكل باقی میمانند ، ولی چنانچه حرارت برای مدتی طولانی وارد شود نبایستی از 85-80 درجه تجاوز نمود ، بدین جهت میتوان از آن بعنوان ظروف حمل مایعات گرم استفاده نمود. پلی استایرن در مقابل حرارت مستقیم و بالا قابل اشتعال بوده و در برخی كاربردها بایستی مواد ضد اشتعال به آن افزوده گردد .

پلی استایرن در مقابل اشعه ماوراء بنفش و اكسیداسیون به وسیله اكسیژن موجود در جو مقاومت چندانی ندارد ، بنابراین غالباً مواد تثبیت كننده به آن افزوده میشود . از لحاظ بهداشتی پلی استایرن یك از بی ضررترین پلاستیك ها بشمار میرود. مضافاً نظر به اینكه پلیمراستایرن از خلوص زیادی برخوردار بوده و حاوی مقدار ناچیزی مونومر استایرن و اتیل بنزن میباشد ، ظروف و بسته بندی پلی استایرن برای مواد غذائی كاملاً مورد تائید قرار گرفته است .

پلی استایرن ها دارای انواع زیر میباشد :

1- نوع معمولی پلی استایرن كه بوسیله پلیمریزاسیون مونومر استایرن بدست می آید و بنام General purpose polystyrene (GPPS) معروف است. این پلاستیك دارای خلوص بیش ازبوده و اشیاء ساخته شده از آن كاملاً شفاف میباشند. ولی به علت كمی مقاومت در مقابل ضربه قابل استفاده در برخی كاربردها نمیباشد .

2- برای افزایش مقاومت در مقابل ضربه معمولاً نوعی از لاستیك مصنوعی بر پایه بوتادین به مقدار 10-3 درصد به مونومر استایرن در هنگام ( پلیمریزاسیون ) افزوده میشود. این تركیب باعث بالا رفتن مقاومت مكانیكی شده ولی شفافیت و مقاومت در مقابل اكسیداسیون و اشعه ماوراء بنفش را تقلیل میدهد . نوع لاستیك اضافه شده غالباً پلی بوتادین یا استایرن بوتادین میباشد. در واقع این تركیب یك كوپلیمریزاسیون بمعنی واقعی نیست بلكه ذرات لاستیك بصورت پراكنده در پلی استایرن باقی میمانند.

عمل كوپلیمریزاسیون مابین مولكول های لاستیك و استایرن در حاشیه ذرات لاستیك صورت میگیرد ولی در داخل ذرات و لاستیك بصورت اولیه باقی میماند. با اینكه لاستیك بیش از 10-3 درصد وزن پلی استایرن را تشكیل نمی دهد ولی چون مقداری پلی استایرن در داخل ذرات لاستیك محبوس میشود، لذا حجم فاز لاستیك به 40-10 درصد پلاستیك میرسد . این نوع پلی استایرن بنام High Impact polystyrene (HIPS) معروف است .

3- در مواردی كه تركیبی از خواص نوع GP با مقاومت مكانیكی مورد نیاز باشد مخلوطی از انواع GP وHI بكار میرود. البته این تركیب نوع مستقلی از پلی استایرن بشمار نمیرود.

4- در كاربردهائیكه وزن سبك همراه با مقاومت مكانیكی مطلوب باشد از پلی استایرن قابل انبساط استفاده میشود. این نوع پلی استایرن با پلیمریزه نمودن مونومر استایرن به طریقه سوسپانسیون همراه با یك عامل انبساطی ( گاز پنتان ) و بصورت دانه های كروی با قطر 5/2 – 3/0 میلیمتر عرضه میشود (Spherical Beads) قبل از قالب گیری ، در نتیجه حرارت پنتان تبخیر یافته و باعث ایجاد تخلخل و انبساط در پلیمر میگردد ، حجم پلاستیك ممكن است تا 60 برابر حجم اولیه انبساط یابد.

پس از قالب گیری شكل نهائی قطعه مورد نظر حاصل میشود . در واقع این پلی استایرن ماده اولیه تولید پلاستوفوم میباشد و میتوان گفت که این محصول خواص پلی استایرن انبساطی را دارد .

5- نوع دیگری از پلی استایرن اسفنجی بنام Expanded polystyrene foam معروف است. برای تولید این نوع پل یاستایرن ابتدا پلیمر بدون ماده انبساطی ( مانند (GPPS در اكسترودر گرم شده و سپس ماده انبساطی به آن افزوده میشود. مقدار ماده انبساطی با توجه به محصول نهایی و وزن مخصوص آن تنظیم میشود. منافذ موجود در این نوع پلاستیك اسفنجی مانند نوع قبلی (EPS) با یكدیگر ارتباط ندارند و همین امر كیفیت عایق سازی را افزایش می بخشد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن


 

پلی استایرن از رزینهای ترموپلاستیكی است كه به خاطر قیمت نسبی پایین و شكل دهی آسان ، محصولات آن در بسیاری از زمینه ها به كار می رود. از جمله موارد مصرف پلی استایرن میتوان به كاربرد آن در ساخت ظروف یكبار مصرف ، بسته بندی مواد ، اسباب بازی و ظروف آشپزخانه اشاره كرد . این ماده همچنین در صنایع الكترونیك كاربرد زیادی دارد .

موارد مصرف پلی استایرن در زمینه های مختلف به قرار زیر است :

1- مواد بسته بندی و ظروف یكبار مصرف

پلی استایرن در ساخت وسایلی كه برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود ، بخصوص ظروف یكبار مصرف کاربردهای زیادی دارد .

2- ساخت وسایل پرمصرف

در این بخش از پلی استایرن در ساخت وسایل پرمصرف آزمایشگاه های موسسات تحقیقاتی پزشكی و داروسازی مانند لوازم كشت بافتهای زنده برای مطالعات میكروسكوپی ، همچنین برای ساخت وسایل ورزشی و تفریحی مثل لوازم ماهیگیری و وسایل منزل استفاده های زیادی می شود. لازم به ذكر است كه عمده قطعات تهیه شده در این بخش به روش قالبگیری تزریقی تهیه میشوند .

3- ساختمان سازی و وسایل خانه

در ساختمان سازی از پلی استایرن عمدتاً برای ساخت قطعات در و پنجره استفاده میشود. عمده پلی استایرنی كه در این بخش مصرف میشود به صورت ورقه است و با روشهای تزریقی شكل دهی میشود. در این بخش پلی استایرن مصرفی غالبا از نوع پلی استایرن قابل انبساط است. لازم به ذكر است كه قیمت ورقه های پلی استایرن تولیدی متأثر از عواملی مثل میزان جذب رطوبت ، دانسیته ورقه ها و شرایط نصب است .

استاندارد های قابل توجه پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن :

GSH quality Conditions

DIN ١٨١٦٤, Part نوع كاربرد 1

DIN٥٣٤ پایه بر

EN ٨٢٦

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن


 

پلاستوفوم در فرآیند كاملاً فیزیكی تولید می شود و محصولی سبك است. از اینرو، واحدهای صنعتی در مناطقی احداث میشوند كه به مراكز مصرف نزدیك باشند. به همین دلیل ، واردات و صادرات برای این محصول صورت نمیگیرد. همچنین ، آمار دقیقی در خصوص ظرفیت ، تولید و مصرف پلاستوفوم در مناطق مختلف جهان وجود ندارد. بر پایه اطلاعات موجود برای پلی استایرن انبساطی تنها میتوان روند رو به رشدی را برای كاربرد این محصول در صنایع مختلف خصوصا صنعت بسته بندی متصور دانست .

اکثر کشورهای تولید کننده پلی استایرن انبساطی ، تولید کننده این محصول نیز میباشند. کشورهای بزرگ تولید کننده پلی استایرن عبارتند از : آمریکا ، چین ، آلمان ، فرانسه ، کره جنوبی ، سنگاپور و ژاپن . در این کشورها به میزان نیاز پلی استایرن انبساطی تبدیل به پلاستوفوم میشود.

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن


 

• شرایط واردات پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن

عرضه و تقاضای جهانی و منطقه ای پلاستوفوم متداول نیست . در سالهای گذشته نیز پلی استایرن انبساطی برای تولید پلاستوفوم بعنوان ماده اولیه به كشور وارد شده است و در واحدهای صنعتی ، پلاستوفوم تولید شده است . پیش بینی می شود با وجود مصرف رو به رشد پلاستوفوم در كشور و عدم تامین ماده اولیه در داخل كشور، واردات ماده اولیه این محصول در سالهای آینده افزایش یابد . در سالهای گذشته ، واردات ماده اولیه تو لید پلاستوفوم یعنی پلی استایرن قابل انبساط به اشكال ابتدائی با تعرفه 11/3903 ( سیستم هماهنگ شده توصیف و كدگذاری كالا ) با موافقت وزارت بازرگانی و با سود %4 انجام پذیرفته است .

• شرایط صادرات پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن
صادرات و واردات این محصول با توجه به حجیم بودن و اشغال جای زیاد و اشغال فضای زیاد در حمل و نقل رایج نیست. همچنین فرایند تولید ساده و سرمایه گذاری کم واحد تولیدی باعث شده است تا اکثرمصرف کنندگان خود مبادرت به تولید این محصول کنند و از محصول وارداتی استفاده نکنند. تولید این محصول حتی اگر با ماده اولیه وارداتی هم باشد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از واردات میباشد. چون صادرات پلاستوفوم رواج ندارد لذا برای این محصول شرایط صادراتی هم وجود ندارد .

اهمیت استراتژیک پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن :

پلاستوفومها دارای اهمیت فوق العادهای در دنیای امروز هستند ، بدین معنی که این محصول با توجه به اهمیت بسته بندی از اهمیت فوق العادهای برخوردار است. همچنین این محصول با توجه به اینکه سبک می باشد از این حیث نیز برای بسته بندی مناسب تر از بقیه محصولات مشابه مورد استفاده در بسته بندی می باشد .

 


فرایند تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن

 

• فرآیند فیزیکی فوم شدن

وقتی كه اجزای فرمولاسیون فوم با یكدیگر اختلاط پیدا كردند ، واكنش های شیمیایی بطور همزمان شروع می شود ، پس از گذشت زمان اندكی ، رنگ سیستم در حال واكنش كدر می گردد. در این مرحله تشكیل حباب های گاز با چشم قابل مشاهده است. به این فاصله زمانی كه از شروع اختلاط آغاز میگردد ، زمان كرمی شدن (cream time) گفته می شود. ( از آنجائیكه زمان كرمی شدن، زمان كوتاهی است و ویسكوزیته سیال اختلاط یافته نسبتاً بالاست ، معمولا جریان مواد واكنش در قالب ضعیف است.

بنابراین برای تولید فوم یكدست ، باید ریخته گری در داخل قالب بصورت یكنواخت انجام پذیرد . ) در این شرایط ابتدا گازهای تولید شده در سیستم مایع حل شده ، وقتی كه به حد اشباع رسیدند ، تشكیل هسته های اولیه را می دهند. پس از این مرحله ، عمل بالا آمدن فوم شروع می گردد. با ادامه فرآیند تولید گاز، عمل انتقال مولكول های گاز تولید شده از مایع به داخل سلول های بوجود آمده ، صورت می پذیرد. هر چه اندازه سلولها كوچكتر باشد ، فشار داخل آن بیشتر است.

همین امر باعث ناپایداری سلول های كوچكتر و ادغام آنها درسلول های بزرگتر مجاور میشود. با ادامه این فرآیند از تعداد سلو لها كاسته شده و بر اندازه آنها افزوده می شود. در ابتدا وقتیكه سلو لها تشكیل میشوند ، كروی هستند ولی با گذشت زمان به صورت چند ضلعی هایی در می آیند كه در جهت بالا آمدن فوم ، حالت كشیده پیدا می كنند . بطور كلی شكل هندسی سلول ها به سمتی میل میكند كه حداقل سطح را ایجاد نماید ، در نتیجه انرژی كمتری داشته باشد .

برای تولید فومهای پلی استایرن مورد استفاده در بلوكهای سقفی یك روش وجود دارد كه در ادامه فرآیند آن تشریح شده است .

• شرح فرایند تولید

تولید فوم پلی استایرن منبسط شده شامل سه مرحله است. در مرحله اول ، دانه های پلی استایرن حاوی عامل پف زا وارد یك تانك عمودی مجهز به همزن و ورودی بخار می شود. این مرحله را پیش انبساط (Pre-expansion) می نامند و در این مرحله است كه دانسیته نهایی فوم تعیین می شود . دانه های منبسط شده در این مرحله اصطلاحاً ، پوف اولیه (Prepuff) نامیده می شوند كه حجمشان تا ٤٠ برابر قبل از انبساط افزایش یافته است.

این دانه ها در این مرحله تا چندین ساعت در ظروف در بازنگه داشته می شوند تا خلاء ایجاد شده در داخل دانه ها با اتمسفر به تعادل برسد . بعد از مرحله ثبات فشار، دانه های پف شده اولیه به داخل یك قالب بسته ریخته می شود و مجددًا تحت حرارت بخار قرار می گیرد. در این مرحله ، دانه های پف شده اولیه در یكدیگر نفوذ كرده و قطعه یكپارچه ای كه به شكل قالب است را ایجاد می كند .

در قسمت های زیر سه مرحله پیش انبساط ، تعادل فشار و قالبگیری مورد بحث بیشتر قرار می گیرد .

الف- پیش انبساط

به منظور قالبگیری كردن قطعاتی با دانسیته مورد نیاز الزامی است كه در ابتدا پف شده اولیه با دانسیته لازم تهیه شود . پلی استایرن انبساطی در ابتدا دارای دانسیته حدد 3 lb/ft 40 است. پیش انبساط این مواد خام در یك پیش منبسط كننده مجهز به ورودی بخار كنترل شده ، ورودی هوا ، همزن و سیستم اتوماتیك خوراك دهی انجام می شود.

با كنترل سرعت خوراك دهی مواد اولیه ، جریان هوا و بخار، سرعت دور همزن ، دانه های پلی استایرن در دمای ° C ٩٠ كه بالاتر از نقطه جوش عامل پف زا است نرم می شوند . فشار بخار درونی نیز افزایش می یابد و انجام همزمان این دو پدیده باعث انبساط دانه ها و رسیدن به دانسیته مورد نیاز می شود. میزان حداقل دانسیته بدست آمده بسته به نوع محصول تغییر می كند و به عواملی نظیر اندازه اولیه دانه ها، محتوای عامل پف زا، حضور یا عدم حضور افزودنی ها بستگی دارد .

زمان طولانی نگهداری در پیش منبسط كننده ( یا دمای بخار خیلی بالا ) منجر به افزایش دانسیته و كولاپس كردن دانه ها می شود. این كولاپس شدن ناشی از كاهش فشار داخل دانه ها در نتیجه خارج شدن عامل پف زاست . این مرحله پیش انبساط میتواند به صورت پیوسته (continuous) یا ناپیوسته (batch) انجام شود . در پیش منبسط كنند ه های پیوسته ، دانه های پلی استایرن انبساطی بصورت پیوسته از ته پیش منبسط كننده وارد شده و دانه های منبسط شده ( پف شده اولیه ) از بالای آن خارج می شود .

در روش ناپیوسته دانه های پلی استایرن انبساطی از پیش ، وزن شده و از بالای پیش منبسط كننده وارد و بعد از انبساط از ته آن خارج می شوند . تنظیم دانسیته محصول از طریق كنترل مدت زمانی كه دانه ها در منبسط كننده باقی می مانند و یا با فشاری كه در پیش منبسط كننده وجود دارد ، كنترل می شود. در پیش منبسط كننده های ناپیوسته با كنترل دما، فشار و مقدار دانه های وارد شده ، می توان به موادی با حداقل دانسیته دست یافت.

پرپوف خارج شده از پیش منبسط كننده به یك خشك كن با بستر سیال منتقل شده و به دقت خشك می شود. این پف شده اولیه خارج شده از پیش منبسط كننده بدلیل خلأ موجود در ساختار سلولی آن و بخاطر گرم و نرم بودن بسیار حساس است .

ب- پایدارسازی پف شده اولیه

پرپوف خارج شده از پیش منبسط كن و خشك كن با سیستم بستر سیال ، وارد ظروف پلاستیكی بزرگی می شود تا به دمای معمولی برسد. در حین این مرحله كه ممكن است سه الی چهار روز ( بسته به دانسیته ، دمای اتاق و جریان هوا ) طول بكشد ، تراكم عامل پفزای باقیمانده و بخار آب اطراف دانه ها اتفاق میافتد . این فرآیند پایدارسازی می تواند با نفوذ هوا به داخل دانه ها نیز همراه باشد تا تعادل فشار در طرفین دانه وجود داشته باشد.

این مرحله پایدارسازی یا بلوغ (maturing) امكان خارج كردن آب جذب شده به داخل یا سطح دانه ها كه برای فرآیند قالبگیری مضر است را فراهم می كند . همچنین برای كاربردهایی با دانسیته بالا، این مرحله بلوغ اجازه میدهد تا مقدار اضافی عامل پف زا خارج شود .

ج- قالبگیری

ساختمان قالب ها اغلب با توجه به كاربرد و نوع فوم تولیدی تعیین می شوند. با توجه به شرایط تولید مواد ساختمانی می تواند فولاد گالوانیزه یا معمولی ، آلومینیوم و یا حتی چوب باشد. در فرآیندهای قالبگیری بسته ، نسبت به حالت های قالبگیری باز در شرایط قالب یكسان ، مواد زیادتری استفاده می گردد. در چنین شرایطی دانسیته فوم بیشتر شده و فشار قابل توجهی در قالب ایجاد می شود. بنابراین برای جلوگیری از بازشدن قالب ، استفاده از اتصالات مناسب ضروری است .

چرخه قالبگیری شامل چندین مرحله است كه در ذیل به هر یك از آنها پرداخته خواهد شد .

- چرخه پركردن : (Fill cycle) این مرحله شامل بستن قالب و جابجایی هوا از داخل آن است .

- چرخه خلأ : (Vacuum cycle)این مرحله شامل یك كاهش سریع در فشار است که از طریق بار كردن اتصال تانك خلأ ( پریود ١) انجام می شود. مجددًا با كار كردن پمپ خلأ ، خلأ افزایش می یابد ( پریود ٢ ) این مرحله پیش خلأ اجازه می دهد تا هوا و آب موجود در قالب خارج شود و مرحله بعدی پیش فیوژن تسهیل شود .

- چرخه بخار دادن : (Steaming cycle) در این مرحله با بستن خروجیه ای قالب ، قالب تحت فشار بخارقرار می گیرد تا اینكه به فشار اتمسفر برسد ( پریود ٣ ) . بعد از اینكه به فشار اتمسفر رسید ، مسیر خروجی برای خروج مواد تراكمی باز می شود ( پریود ٤) .

فشار بخار از طریق وارد شدن بخار از دو طرف دیواره قالب در حالیكه خروجی ها در چهار دیواره دیگر باز هستند، افزوده می شود ( پریود ٥) . بخار باعث نرم شدن پف شده اولیه شده و این مواد شروع به انبساط میکنند. اما از آنجاییكه فضائی برای انبساط وجود ندارد عمل فیوژن رخ می دهد .

- چرخه اتوكلاو : (Autoclave cycle) در این مرحله پایدارسازی ، ( پریود ٦) تمامی دریچه های خروجی بسته شده و فشار بخار برای یك زمان كوتاه ٣ تا ١٥ ثانیه ای نگه داشته می شود كه در این مرحله فیوژن نهایی محصول كامل می شود .

- چرخه سرد كردن : (Cooling cycle)در این مرحله شیرهای خروجی مواد متراكم شده باز می شود و فشار داخل قالب كاسته می شود ( پریود ٧) . سپس مجددًا شیرها بسته شده و مجددًا خلأ اعمال می شود ( پریود ٨ و ٩) و هرگونه مواد متراكم باقیمانده از قالب خارج می شود. در حین این چرخه ، بلوك ایجاد شده سرد میشود. وقتی كه خلأ داخل قالب به مقدارbar 1/0 رسید ، خلأ متوقف میشود ( پریود 10) وقتی كه فشار قالب به شرایط اتمسفر رسید ، قالب باز می شود.

كل این چرخه های قالبگیری بین ٣ تا ٥ دقیقه ( بسته به نوع قالب ، دانسیته دانه های پیش منبسط شده و نوع مواد اولیه ) طول می كشد . دمای بلوك وقتی كه از قالب خارج می شود حدود ٩٠ تا ٩٥ درجه سانتیگراد است و سلول های آن هنوز یك خلأ نسبی دارند. بنابراین باید مواظبت نمود تا یك شوك حرارتی به بلوك وارد نشود. زیرا باعث جمع شدگی آن می شود. بلوك تازه از قالب خارج شده بر روی یك تسمه نقاله قرار گرفته و معمولاً 24 ساعت در شرایط مناسب نگهداشته می شود تا پایدار شود .

قالبگیری به شکل مورد نظر

با استفاده از ماشین های مجهز به پركن اتوماتیك ، پران و قالبهایی با اشكال مختلف می توان به انواع طراحی ها و اندازه ها از فوم های پلی استایرن دست یافت. اصول استفاده از قالب ها مشابه آنچه در خصوص قالب های بلوكی عنوان شده ، می باشد. قالب شامل دو قسمت میباشد كه یكی از این قسمتها متحرك بوده و توسط یك سیستم سیلندری حركت میكند و قسمت دیگر ثابت می باشد. سه نوع اصلی از این نوع قالبها وجود دارند كه عبارتند از قالب های تحت خلأ ، قالب های انتقالی و قالب های پیچیده .

الف- قالبگیری تحت خلا (Vacuum molding)

پلی استایرن پیش انبساط یافته ( پف شده اولیه ) از طریق چند راه مختلف وارد قالب می شود. سپس سیكل های بخار دهی مشابه همان مراحلی كه برای قالب های بلوكی بیان شد ( شامل پیش گرم كردن قالب ، بخار دهی جانبی ، افزایش فشار، حفظ فشار ) انجام می شود. سرد كردن قالب ابتدا از طریق آبی كه به پشت دیواره های قالب وارد می شود انجام می شود و در نهایت از طریق خلأ در قالب انجام می شود. سپس قالب باز شده و قطعه توسط پران یا هوا فشرده از قالب خارج می شود .

ب- قالبگیری انتقالی (Transfer molding)

در قالبگیری انتقالی از دو قالب برای فرآیند استفاده می شود. به این ترتیب كه ابتدا در قالب اول كه یك قالب داغ است دانه های پیش فوم شده وارد شده و سپس در حالی كه مواد داغ هستند به یك قالب سرد انتقال داده می شوند. در نتیجه قطعه در قالب سرد پایدار شده و سپس از آن خارج می شود مصرف انرژی دراین نوع قالبگیری كمتر است ، اما هزینه اولیه آن بیشتر است .

ج - قالبگیری مرکب (Complex molding)

در این نوع قالبگیری قال بها طوری طراحی می شوند تا امكان قالبگیری همزمان پلی استایرن انبساطی و سایر فیلم های پلاستیكی وجود داشته باشد. دو نوع فرآیند امكان پذیر است :

الف ) در روش اول ، ابتدا قالبگیری قسمت پلی استایرن انبساطی انجام می شود. سپس فیلم پلاستیكی روی آن لامینه می شود .

ب ) در روش دوم ، ابتدا یك فیلم پلاستیك از طریق ترموفورمینگ به شكل خاصی تبدیل شده و سپس قالبگیری پلی استایرن انبساطی در درون آن انجام می شود .

فیلم پلیمری كه اغلب برای این منظور استفاده می شود از جنس پلی استایرن است تا بازیافت قطعه راحت تر باشد. با استفاده از این روش امكان تولید قطعات پلی استایرنی كه دارای مقاومت مكانیكی خوب و كیفیت مناسب برای چاپ كردن هستند، ایجاد می شود .

شکل دهی فو م ها

فوم ها علاوه بر قالبگیری ، گاهی با عمل برش به شكل های دلخواه تبدیل می شوند . با استفاده از تلفیق عمل فشار و برش ، می توان اشكال مختلفی در فوم ایجاد كرد و با عمل پرداخت نیز می توان لبه های فوم را شكل دهی كرد.

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن

 

• مخازن تحت فشار و مخازن و ظروف كوچك ذخیره

• ظروف خشك كن ها و ظروف كوچك اتمسفریك

• راكتورهای ناپیوسته

• پمپهای سانتریفیوژ

• پمپهای انتقال دوغاب

• پمپهای تزریق مواد شیمیایی

• دمنده های حمل دانه های پلیمر

• مبدلهای حرارتی لوله - پوسته ای

• مبدلهای حرارتی صفحه ای

• پكیج چیلر

• سانتریفیوژ

• كوره آشغال سوز

• غربال ها

• پكیج خشك كن آنی

• پكیج هوای لازم برای خشك كن

• بهم زن ها

• ماشین های Coating

• بسته بندی و سیستم حمل اكتابینها

• سیستم كنترل

• دیزل ژنراتور

• كمپرسورهای هوای فشرده

• پكیج تولید ازت ، هوای ابزاردقیق ، هوای پروسسی

• واحد تولید بخار

• برج خنك كننده

• واحد تصفیه آب

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پلاستوفوم یا یونولیت از پلی استایرن


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool