جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع شیمیاییطرح توجیهی تولید و بسته بندی شامپو سر و بدن و نرم کننده مو سال 1402 + word + pdf
طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Polycarbonate sheet

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید تولید ورق پلی کربنات را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

ورق های پلی کربنات ضد اشتعال بوده و برای کاربرد در فضای بیرون مناسب هستند ، کلیه این ورق ها دارای یک لایه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش ( UV ) هستند که از تخریب ورق در برابر این اشعه جلوگیری کرده و همچنین با جذب آن مانع از ایجاد سرطان پوست می شوند .

از موارد کاربرد ورق پلی کربنات عبارت اند از ساختمان سازی ، فضاهای ورزشی ، فضاهای مسکونی ، فضاهای صنعتی ، فضاهای عمومی ، گلخانه ، موارد ایمنی ، حمل و نقل ، تابلوها و علائم ، صندلی خلبان ، محافظ های صنعتی ، قسمت هایی از صندلی ، بخش هایی از چراغ ها و محافظ بار در هواپیما .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات


 

ورق های پلی کربنات از نوع پلیمرهای ترموپلاستیک ، با خواص برجسته ای مانند مقاومت گرمایی والکتریکی بالا، شفافیتی همانند شیشه و مقاومت در برابر ضربه ، دارای خواص نوری خیلی خوب و سطحی براق هستند و خواص خود را در محدوده دمایی 40- تا 120+ درجه سانتیگراد حفظ می کنند . ورق های پلی کربنات ضد اشتعال بوده و برای کاربرد در فضای بیرون مناسب هستند .

کلیه ورق ها دارای یک لایه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) هستند که از تخریب ورق در برابر این اشعه جلوگیری کرده و همچنین با جذب آن مانع از ایجاد سرطان پوست می شود . ورق های پلی کربنات با پیشگیری از اتلاف زیاد گرما در زمستان و سرما در تابستان باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی شده و اتلاف حرارتی این ورق ها به طور قابل ملاحظه ای کمتر از شیشه با همان ضخامت است .

ورق های دو جداره و سه جداره پلی کربنات می توانند در قسمت های مختلف ساختمان به منظور عایق بندی به کار گرفته شوند . در ورق های چند جداره ، هوای سرد و هوای گرم در تماس با دو جداره مختلف قرار گرفته و بنابراین ، این ورق ها در کاهش اتلاف حرارت ، نقش مهمی را ایفا می کنند . ویژگی های صوتی از جمله موارد دیگر این گونه ورق هاست که با توجه به ایجاد صداهای مزاحم در شرایط شهرنشینی امروز می تواند در امنیت روانی افراد نقش مهمی ایفا کند .

استفاده از ورق های پلی کربنات باعث صرفه جویی بسیار قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت و همچنین امنیت روانی افراد و جلوگیری از خطرات مصرف شیشه خواهد شد . مشخصات ورق های پلی کربنات بر اساس دو استاندارد در ادامه آورده شده است .

الف- استاندارد ISO 1196

مشخصات استاندارد ورق های پلی کربنات جامد و مسطح اکسترود شده برای مصارف عمومی ورق های پلی کربنات به فرم های رنگی و یا بدون رنگ ، شفاف ، نیمه شفاف و مات موجود می باشند .

همچنین ممکن است این ورق ها حاوی لایه محافظ در مقابل شرایط آب و هوایی در یک سطح یا هر دو سطح خود باشند. در این استاندارد فقط ورق هایی با ضخامت 5/1 میلی متر و یا بیشتر مورد بررسی قرار گرفته اند. در حالت کلی ورق های PC میتوانند شامل رنگ ، افزودنی ، مواد کمک فرآیند و پایدار کننده ها ( مانند جاذب های اشعه ماورای بنفش ) تا حداکثر 5% کل باشند .

ب- استاندارد6735 JIS K

ضخامت ورق های پلی کربنات مورد بحث در این استاندارد بیش از 5/0 میلیمتر است. در این استاندارد سه نوع از ورق های پلی کربنات مورد بررسی قرار گرفته اند .

• ورق تخت (Flat)

• ورق مشجر یا آجدار (Patterened)

• ورق موجدار (Corrugated)

تمامی ورق های ساخته شده از پلی کربنات باید بدون درز، دارای رنگ همگن و بدون ماده خارجی باشند .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات


 

ورق های پلی کربنات به علت شفافیت زیاد ، مقاومت در برابر خراشیدگی و شرایط جوی و ضربه ، و دارا بودن خواص خوب مکانیکی در صنایع مختلف به کار می روند . در صنعت شیشه ، واژه glazing یا همان نورگیر به شیشه مسطحی اطلاق می شود که در کاربردهایی مانند در و پنجره و در جاهایی که به شفافیت و عبور نور و استحکام نیاز باشد، استفاده می شود .

صفحات و ورق های پلاستیکی در این بازار با صفحات شیش های رقابت می کنند و از مزایایی مانند وزن کمترو استحکام ضربه ای بیشتر برخوردار هستند . ورق های پلی کربنات از نظر مقاومت در برابر ضربه 250 برابر مقاو متر از شیشه بوده و همچنین 30 برابر بیشتر از ورق های اکریلیکی مقاوم می باشند که در حال حاضر مهمترین ماده پلاستیکی در ساخت ورق های شفاف است. از نظر قیمت ور قهای پلی کربنات گران تر از شیشه و ور قهای اکریلیکی هستند.

اما این قیمت بالاتر در مواردی که نیاز به مقاومت بالا در مقابل شکسته شدن و مقاومت در برابر شعله می باشد ، نادیده گرفته می شود . ورق های پلی کربنات دارای HDT ( دمای واپیچش گرمایی ) بالاتری نسبت به ورق های اکریلیک هستند. در گذشته پلی کربنات رقیب مناسبی برای ورق های شفاف اکریلیکی نبود ، زیرا اکریلیک ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر نور UV بوده و همچنین میزان عبور دهی نور آنها تا حدی بالاتر است.

به همین دلیل تولیدکنندگان ورق پلی کربنات از یک پوشش مخصوص سیلیکونی برای افزایش مقاومت سایش استفاده نموده اند که مقاومت سایش این ورق ها را تا حد شیشه بالا می برد . پوشش پایدار کننده در برابر اشعه ماورای بنفش ، خاصیت زرد شدن این ورق ها را کاهش داده و یا حذف می نماید. در برخی موارد ورق های پلی کربنات را پوششی از جنس اکریلیک میدهند تا مقاومت آن را دربرابر شرایط جوی افزایش دهد.

در طی سا لهای اخیر مهمترین روش برای این کار استفاده از تکنولوژ یهای کواکستروژن است که باعث تقویت خواصی مانند مقاومت در برابر شرایط جوی و مقاومت در برابر سایش برای ورق های پلی کربنات می شود. در این فرآیند پلی کربنات همراه با رزینی با پایه پلی کربنات که حاوی غلظت بالایی از پایدارکننده های UV می باشد ، کواکسترود می شود.

این پیشرفت در زمینه تولید ورق های پلی کربنات باعث شده تا بازاری که قبلا توسط رزین های اکریلیک مقاوم در برابر ضربه اشغال شده بود ، تقویت شود. ورق های اکریلیک دارای مقاومت بهتری در برابر شرایط جوی هستند اما از نظر چقرمگی درسطح پائین تری نسبت به ورق های پلی کربنات قرار دارند . در ادامه موارد کاربرد ورق پلی کربنات شرح داده شده است .

• ساختمان سازی

تنوع ساختاری ورق های پلی کربنات امکان استفاده از آن را بر روی هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختمانی به راحتی فراهم نموده و کاربردهای وسیعی را ایجاد می کند . تنوع رنگ این ورق ، قابلیت سایه پذیری و عبور نور آن را به میزان 35 تا 82 درصد امکان پذیر می نماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاصی برخوردار می باشد .

عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهمترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می باشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات ، ازاین ورق در لیست مصالح ساختمانی استفاده می شود .

سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می باشد ، درحمل و نقل آن نیز نقش بسزایی دارد و امکان انتقال آن در تعد اد بسیار به خاطر وزن کم از هزینه های تردد و حمل و نقل می کاهد. با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتی ، کاهش هزینه انرژی در فصول مختلف چشمگیر است که این خود در مناطق سردسیر و گرمسیر و یا حتی معتدل با توجه به اهمیت بهینه سازی میزان مصرف سوخت و انرژی الکتریکی از مهمترین خصوصیات این ورق می باشد .

سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن همیشه از عوامل مهم در تأمین فضاهای امن از نظر مزاحمت صوتی بوده است. ورق پلی کربنات با ضخامت ها و لایه های مختلف عامل مؤثر در تأمین اینگونه فضاها می باشد . با استفاده از ورق های پلی کربنات به علت دارا بودن لایه ضد عبور اشعه ماوراء بنفش که به عنوان اشعه سرطان زا و از بین برنده رنگ اجسام شناخته می شود ، فضایی سالم و قابل اطمینان درون ساختمان ایجاد می گردد.

مشکل تمیز نگاه داشتن نماها و یا سقف های شفاف ساختمان ها همیشه وجود داشته که در مورد ورق های پلی کربنات با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک بودن لایه خارجی آن ، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولین شستشوی ساده و یا باران به راحتی پاکیزه می گردد . ضربه پذیری ونشکن بودن ورق پلی کربنات موجب فراهم کردن فضایی عاری از خطر در برابر سقوط اجسام می گردد .

با توجه به ثابت ماندن خصوصیات فیزیکی ورق و دوام آن در نقاط مختلف با شرایط متفاوت آب و هوایی استفاده از این محصول ساختمانی روز به روز رو به افزایش می باشد. درهای شیشه ای و پنجره ها همیشه نقاط ضعف ساختمان به خصوص در زمان رخداد زلزله می باشد که با استفاده از این ورق هم از خطرات شکستگی می توان جلوگیری نمود و هم با توجه به وزن سبک ورق پلی کربنات از میزان وزن آوار احتمالی نیز کاسته می گردد .

در ادامه کاربرد های مختلف ورق پلی کربنات در ساختمان سازی مورد بررسی دقیق تر قرار می گیرد .

o فضاهای ورزشی

سقف جایگاه تماشاچیان در ورزشگاه ها از جنس ورق شفاف پلی کربنات ، امکان استفاده از نور طبیعی خورشید بدون عبور اشعه ماوراء بنفش را امکان پذیر می نماید. سایبان و حفاظ ضربه پذیر جایگاه مربیان و بازیکنان ذخیره نیز با توجه به شفاف بودن آن مانع دید تماشاچیان نمیگردد .

سرپوشیده کردن استخرها با ورق پلی کربنات امکان استفاده از آن را در تمام فصول سال امکان پذیر نموده و مانع عبور و تابش اشعه ماوراء بنفش به بدن شناگران می گردد. در سالن های ورزشی سرپوشیده نیز با نصب ورق پلی کربنات بر روی پنجر ه ها و درب ها بجای شیشه ، خطر شکسته شدن بر اثر برخورد افراد با آن و یا ضربات توپ منتفی می گردد .

همچنین به عنوان دیواره پیرامون زمین برای جلوگیری از برخورد توپ با تماشاگران و صفحات حلقه بسکتبال می توان از ورق های شفاف پلی کربنات که کاملا مشابه شیشه و بدون خطرات آن می باشد استفاده کرد . با توجه به وزن سنگین سازه فضاهای ورزشی و سبکی وزن ورق پلی کربنات، بطور گسترده می توان ازاین ورق ها در سالن های ورزشی استفاده نمود .

o فضاهای مسکونی

نورگیرهای مرکزی و پاسیوها با استفاده از ورق های پلی کربنات قابل استفاده با نور طبیعی گردیده و درصورت سقوط اجسام بر روی آن با توجه به نشکن بودن ورق بی خطر خواهد بود . فضاهای داخلی ساختمان ها نیز با استفاده از نورگیری از سقف دارای چشم انداز زیبا و امکان استفاده ازنور طبیعی خواهد بود. همچنین در ساخت سقف های شفاف شیبدار، بخصوص در مواردی که بخواهند بیشترین بهره از انرژی خورشید گرفته شود ، از ورق دوجداره پلی کربنات استفاده می شود .

o فضاهای صنعتی

با توجه به بالا بودن میزان مصرف برق جهت تأمین نور در سالن های صنعتی و غیره ، با استفاده از ورق پلی کربنات در سقف و بدنه های سالن ها علاوه بر بی خطر نمودن سطوح شفاف در اثر ضربات و لرز ش های حاصل از کارکرد ماشین ها و ابزار آلات سنگین ، در جهت تقلیل میزان مصرف برق به ارقام قابل توجهی می توان دست یافت . می توان از این ورق در پوشش های سقف یا بدنه با استفاده از ساندویچ پانل نیز به صورت هم جوار استفاده کرد که با توجه به شکل ورق امکان آب بندی صد در صد می باشد . اشتعال ناپذیری ورق پلی کربنات از مهم ترین خصوصیات این ورق بخصوص در محیط های صنعتی می باشد .

o فضاهای عمومی

ایستگاه های اتوبوس ، قطار و مترو، پارکینگ ها ، فضاهای عبوری در فرودگاه ها و اماکن بزرگ که محل عبورافراد و یا انتظار آنها می باشد باید مکانی عاری از خطر و در عین حال قابل استفاده در روز با نور طبیعی خورشید باشد که ورق پلی کربنات همه این موارد را برآورده می نماید . قوس پذیری آسان و به صورت سرد امکان استفاده از این ورق در طرح های مختلف را امکان پذیر می نماید . یکی از کاربردهای مهم ورق پلی کربنات در فضاهای شهری ساخت سقف پل عابر پیاده در سطح شهرهاست .

o گلخانه

گیاهان گلخانه ای در تمام سال نیاز به هوای مساعد و نور کافی دارند ، گلخانه های ساخته شده با استفاده ازورق پلی کربنات با پوشش ضد اشعه ماورای بنفش این نیاز را بخوبی برطرف می نماید. چون با خاصیت عدم تبادل حرارتی ، هوای گلخانه با حداقل مصرف انرژی همیشه ثابت باقی می ماند و ضربه پذیری این ورق ها خطرات شکستن را در اثر برخورد وسایل و ابزار و گیاهان با بدنه گلخانه به صفر می رساند . در گلخانه ها عمدتا از ورق های دوجداره پلی کربنات استفاده می شود که جایگزین خوبی برای فیلم پلی اتیلن و فایبر گلاس بوده و با اکریلیک در حال رقابت است

o موارد ایمنی

ورق های شفاف پلی کربنات در ساخت و ساز انواع ساختمان های دولتی مانند مدارس ، بیمارستان ها ، بانک ها و وزارتخانه ها و دادگستری ها که شکسته نشدن شیشه یک پارامتر اساسی برای آنها به شمار می رود مورد استفاده قرار میگیرد. یک ورق پلی کربنات تخت با ضخامت 6 میلیمتر گلوله تا کالیبر 60-50 را رد نمی کند و بنابراین برای ایمنی ساختمان وزارتخانه ها بسیار مفید است . ورق های چند لایه پلی کربنات که برای محافظت بکار می روند ، رشد خوبی را در بخش بازار ورق های پلی کربنات داشته اند. می توان پلی کربنات را با شیشه لامینه کرد. استفاده از شیشه استحکام را بالا برده و مقاومت سایش را تا حد عالی افزایش میدهد. همچنین میتوان پلی کربنات را با لایه دیگری از پلی کربنات یا اکریلیک لامینه کرد . نیز می توان پلی کربنات را با موادی مانند ورق های گچی یا سیمانی لامینه کرد که این ورق ها در ساخت دیوارهای با ایمنی بسیار بالا بکار می روند .

• حمل و نقل

ورق های پلی کربناتی در صنعت حمل و نقل در ساخت انواع وسائل نقلیه مانند پنجره اتوبو سها ، قطارهای مسافربری ، هواپیماهای نظامی و شخصی بکار می رود . دو دلیل برای استفاده از پلی کربنات بجای شیشه در موارد فوق وجود دارد. یکی قابلیت پوشش دادن سطح ورق پلی کربناتی برای مقاومت در برابر سائیدگی و خراشیدگی و شرایط جوی ( پوشش با مواد بر پایه سیلیکون ) و دیگری تأ ییدیه اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ها برای استفاده از پلاستیک ها در ساخت پنجره اتومبیل ها. ورق های پلی کربناتی با پوشش سخت برای پنجره ها و شیشه عقب خودروها بکار می روند . ورق های پلی کربنات همچنین در هواپیماهای نظامی به علت مقاومت آن در برابر دماهای بالا و مقاومت ضربه بکار می رود. در برخی موارد از یک لایه اکریلیک لامینه شده بر روی ورق پلی کربنات استفاده می شود تا مقاومت در برابر شرایط جوی را بهبود بخشد .

• تابلوها و علائم

ساخت تابلوها و علائم بزرگترین مورد مصرف ور قهای رنگی پلی کربنات است. این بازار شامل علائم وتابلوها در پمپ بنزین ها ، دستگاه هایی که غذاهای آماده سرو می کنند ، محل های فروش و مراکز تجاری می باشد. تابلوها و علائم تهیه شده از جنس پلی کربنات در مقابل شکسته شدن در اثر ضربات سنگ یا جسم سخت و تکان های شدید مقاوم می باشند.

در حالیکه اکریلیک ها و پلی استایرن چنین خواصی ندارند. درسالهای اخیر ورق های مقاوم از جنس اکریلیک بازار تابلوها و علائم پلی کربناتی را تحت تأثیر قرار داده است . زیرا در اثر پیشرفت های بدست آمده ، مقاومت این ورق ها در برابر شرایط جوی افزایش و هزینه ها کاهش یافته است.

از سوی دیگر فرآیند کواکستروژن و افزایش مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و افزایش چقرمگی در مورد صفحات پلی کربنات که اکریلیک ها از آن برخوردار نبوده اند باعث شده قدری از پیشرفت اکریلیک ها در این صنعت کاسته شود.

در مورد تابلوهای داخل ساختمان ها هنوز از ورق اکریلیک استفاده می شود. زیرا در این موارد شکسته نشدن و استحکام مدنظر نیست و همچنین این تابلوها توسط دیوار نیزمحافظت می شوند .

• سایر مصارف

سایر موارد استفاده ور قهای پلی کربناتی شکل داده شده عبارتند از صندلی خلبان ، محافظهای صنعتی ، قسمت هایی از صندلی ، بخش هایی از چراغ ها و محافظ بار در هواپیما. استفاده از ورق های پلی کربنات درقسمت های داخلی هواپیما ( پنجره های داخلی و پانلها ) در حال کاهش می باشد.

زیرا قوانین جدیدی درمورد دیرسوز بودن وضع شده است و از موادی با مقاومت بهتر در برابر اشتعال مانند پلی اتر ایمید (PEI) و پلی اتر، اتر کتون (PEEK) و پلی فنیلن سولفید (PPS) در ساخت پان لهای داخلی استفاده می شود. اما در مورد جداره داخلی شیشه ها به علت خواص مناسب نوری و مقاومت در برابر ضربه هنوز از ورق پلی کربنات استفاده می شود .

از ورق دو جداره پلی کربنات در ساخت سولاریوم استفاده می شود. کاربرد دیگر ورق های پلی کربنات ساخت انواع پارتیشن ها برای ادارات و نمایشگاه ها می باشد. همچنین ورق های پلی کربنات به عنوان عایق صوتی در کنار جاده ها و اتوبان ها به کار می روند .

 


استاندارد های قابل توجه ورق پلی کربنات


 

• ورق های پلاستیکی- ورق پلی کربنات برای مصارف عمومی SAE AMS 3611 D

• ویژگی های ورق پلی کربنات ١١٩٦٣ ISO

• خصوصیات فنی ورق پلی کربنات ٢٧١٩DIN English

کشورهای عمده تولید کننده ورق پلی کربنات :

امریکا – کانادا – اروپا – آلمان – انگلستان – سوئیس – ژاپن – چین – تایوان

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات

 

• شرایط واردات

طبق اطلاعات موجود در کتاب ( آمار واردات و صادرات گمرك جمهوری اسلامی ایران ) حقوق ورودی تعرفه گمرکی 61 / 3920 به میزان 10 % ارزش کالا تعیین شده است. حقوق ورودی شامل حقوق گمرکی مالیات ، حق ثبت سفارش کالا، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی است .

• شرایط صادرات

در کتاب مقررات صادرات و واردات شرایط خاصی برای صادرات ورق پلی کربنات با تعرفه 61 3920/ ذکر نشده است .

اهمیت استراتژیک ورق پلی کربنات :

در عصر حاضر انرژی یکی از مهم ترین مقوله های قابل بحث در اکثر جوامع به شمار می رود. همچنین با توجه به اثرات مخرب صداهای مزاحم بالای 50 دسی بل ، عایق بندی های صوتی و حرارتی جزو مهم ترین مصالح کاربردی در اکثر جوامع است که متاسفانه این امر با توجه به برخورداری ایران از منابع عظیم نفت و گاز ارزان و همچنین عدم توجه به مشکلات ایجاد شده توسط صداهای مزاحم ، مورد توجه قرار نگرفته است.

 


فرایند تولید ورق پلی کربنات

 

ورق های پلی کربنات با استفاده از فر آیند اکستروژن ساخته می شوند . اکستروژن ، در صنایع مختلف وبا مواد مختلف انجام می گیرد و به طور مشخص در صنایع لاستیک و پلاستیک تولید بخش عمده ای ازمحصولات ر ا در بر می گیرد. به کمک این فرآیند قطعات پلاستیکی در حالت خام با ابعاد معین قالبگیری می شوند . دستگاهی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد اکسترودر نامیده می شود . اکسترودر درانواع مختلفی مانند اکسترودر مارپیچی ، فشاری و ... موجود می باشد.

اکسترودرهای تک مارپیچ رایج ترین انواع اکسترودرها هستند . اینگونه اکسترودرها قابلیت فرآیند اکثر مواد موجود را با اقتصادی ترین شرایط بهره برداری در هم آمیخته و بدین لحاظ با استقبال فوق العاده مواجه شده اند . اکسترودر در فرآیند اکستروژن سه عمل اصلی انجام می دهد .

1- مواد را یا ذوب کرده و یا به حالت خمیری در می آورد .

2- فشاری جهت حرکت دادن مواد به طرف مجرای قالب بر آنها اعمال می کند .

3- عمل اختلاط و اعمال برش (Shear) را روی مواد انجام می دهد .

اساس مکانیکی فرایند اکستروژن ساده است. یک مارپیچ درون سیلندر میچرخد و ماده پلاستیک را به جلو می راند. مارپیچ مانند یک سطح شیب دار است که پیرامون یک محور پیچیده شده است. هدف از این کار ( چرخش ) چند برابر سازی نیرو است تا از این طریق بر نیروهای مقاوم بزرگی که موجودند ، غلبه شود . در فرآیند اکستروژن سه نیروی مقاوم وجود دارند که باید بر آنها غلبه کرد. این نیروها عبارتند از :

مالش ذرات جامد خوراك بر دیواره سیلندر و همچنین ذرات جامد بر یکدیگر در بخشهای نخستین مارپیچ ( ناحیه خوراك ) چسبندگی مذاب به دیواره سیلندر و در نهایت مقاومت مذاب سیال در مقابل حرکت . مهمترین منبع گرمایی برای ذوب مواد تقریبا در تمامی سیستم های اکستروژن ، انرژی گرمایی حاصل از گردش و اصطکاك مارپیچ ( که توسط موتور در سیلندر می چرخد ) با مواد پلاستیک است .

در نتیجه در بسیاری از فرآیندها این نکته مهم را باید در نظر داشت که گرم کن های سیلندر، منبع عمده و اصلی برای گرم کردن ماده به هنگام ذوب آن محسوب نمیشوند و برخلاف آنچه که ما فکر میکنیم ، اثری چندان در فرآیند گرم کردن و ذوب ماده ندارند . اکستروژن فرآیندی است که در آن انرژی از موتور و گاهی گرم کنها به پلاستیک سرد منتقل می شود ودر نتیجه مواد از شکل جامد به مذاب تبدیل میشوند .

مواد ورودی به بخش خوراك اکسترودر سردتر از سطح مارپیچ و سیلندر است ، اما دمای سطح سیلندر در ناحیه خوراك همواره بالاتر از محدوده دمایی ذوب ماده پلاستیک است. سطح سیلندر در تماس با ماده پلاستیک ورودی سرد می شود و همزمان با انتقال گرما از بخش های انتهایی سیلندر و همچنین توسط گرم کن ها گرم می شود.

بخش های انتهایی که به قالب سراکسترودر نزدیک ترند ، به دلیل گرمای ناشی از اصطکاك بین مارپیچ و مواد ، گرم می شوند و نیازی به گرم کن ندارند ، اما بخشی از سیلندر که در ناحیه خوراك واقع است ، ممکن است به گرما نیاز داشته باشد وبه همین خاطر گرم کنهای این ناحیه میبایست روشن باشند. ماده پلاستیک می بایست به سطح سیلندربچسبد تا از طریق تراشیده شدن توسط پره های مارپیچ به جلو حرکت کند و انتقال داده شود.

در نتیجه ضریب اصطکاك بالایی بین ذرات پلاستیک و سطح سیلندر مورد نیاز است که این ویژگی به شدت تحت تأثیر دمای سطح سیلندر در ناحیه خوراك است. اگر ذرات پلاستیک به سطح سیلندر بچسبد ، فقط به دورخود می چرخند و به جلو حرکت نمی کنند . اصطکاك سطحی تنها چیزی نیست که بر حرکت خوراك تأثیرگذار است.

بسیاری از ذرات هرگز با سطح سیلندر و یا کف مارپیچ تماس پیدا نمی کنند ، بنابراین می بایست اصطکاك و درهم قفل شوندگی مکانیکی و چسبندگی در میان توده ذرات پلاستیک وجود داشته باشد .

در تولید این محصول نیز ابتدا ماده خام پلیمری به همراه مواد افزودنی ( شامل رنگ و پایدار کننده ها ) به اکسترودر خورانده می شود ، در طول اکسترودر مواد تحت شرایط دمایی معین و تعیین شده با یکدیگرمخلوط می شود زمان ماندگاری مواد درون اکسترودر، دمای قسمت های مختلف اکسترودر و سایرپارامتر ها از جمله سرعت چرخش بسته به نوع اکسترودر، میزان محصول تولیدی ، ویژگی های ماده خام پلیمری و... تنظیم می گردد.

پس از پایان عملیات اختلاط ماده آمیزه مذاب وارد دای می شود و به صورت ورق شکل می گیرد. سپس ورق ها از بین غلطک های با دمای پایین عبور داده می شوند تا خنک شده و شکل آنها تثبیت گردد. این ورقه ها اغلب مستقیما بسته بندی شده و مورد استفاده قرار می گیرند .

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق پلی کربنات

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید ورق پلی کربنات ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool