طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Briquette2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

بریکت یک سوخت ساختگی می باشد ، که از خاکه مواد سوختی و یک ماده چسبنده که به منزله سیمان عمل می کند ، ترکیب یافته و بیشتر به مصرف سوخت دیگ های بخار و در برخی از لوکوموتیوها به کار می رود . در نقاطی که چندان دسترسی به سوخت های بهتر وجود نداشته باشد ، بریکت دارای کاربرد بیشتری می باشد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ


 

محصول مورد بررسی بریکت حاصل ذغال سنگ پودری بوده که در فرهنگ فارسی به آن ذغال فشرده نیز گفته می شود . به طور کلی ذغال ماده ای اسفنجی و سیاه است و تقریبا می توان آن را کربن خالص نامید . اما در بریکت به غیر از کربن مواد افزودنی دیگری مانند نشاسته نیز وجود دارد . کد آیسیک محصول مورد نظر با عنوان بریکت وسوخت های جامد شده ازذغال سنگ 10120000 می باشد .

بریکت یا همان ذغال فشرده را می توان از ضایعات چوب یا ضایعات ذغال سنگ و یا پودر های مواد سوختی و یا از ذغال های شکسته مانده در کارخانجات بسته بندی ذغال تهیه کرد .

بریکت یک سوخت ساختگی است که از خاکه مواد سوختی و یک ماده چسبنده ای که به منزله سیمان عمل می کند ، ترکیب یافته و بیشتر به مصرف سوخت دیگ های بخار و در بعضی لوکوموتیوها به کار می رود ؛ به ویژه در نقاطی که چندان دسترسی به سوخت های بهتر نباشد .

ماده سوختنی بریکت ممکن است خاکه زغال سنگه خاکه کک خاك اره و یا زغال قهوه ای و نارس و یا مخلوطی از آنها باشد . ماده چسبنده معمولاً قیر آسفالت ملاس چغندر آرد و نشاسته های ارزان صنعتی می باشد . ذغال فشرده یا زغال قالبی ، رایج ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد ذغال چوب ساخته می شود .

برای ساختن این ماده ، ذغال چوب را آسیاب می کنند و گرد به دست آمده را با گونه ای چسب که معمولا نشاسته و گاهی صمغهای گیاهی است به همراه برخی افزودنی های دیگر درهم می آمیزند ، سپس مخلوط به دست آمده را تحت فشار و گرما قرار داده و به شکلهای گوناگون ( معمولا چارگوش یا استوان های و یا تخم مرغی ) قالب گیری می کنند . درازا و پهنای این بریکت ها معمولا بین 10 تا 20 سانتیمتر است .

افزودنی هایی که ممکن است برای ساخت ذغال فشرده به کار رود شامل آهک ، گرد زغال ، بوره ، نیترات سدیم ( کاتالیزور ) ، پارافین و خاك اره است . فرآیند تولید بریکت بسیار ساده بوده و در واقع در صورت تامین خوراك مورد نیاز به غیر از واحد تخلیط و واحد فشرده سازی تجهیز اصلی دیگری ندارد .

محصول مورد بررسی بریکت حاصل ذغال سنگ پودری بوده که در فرهنگ فارسی به آن ذغال فشرده نیز گفته می شود . به طور کلی ذغال ماده ای اسفنجی و سیاه است و تقریبا می توان آن را کربن خالص نامید اما در بریکت به غیر از کربن مواد افزودنی دیگری مانند نشاسته نیز وجود دارد . کد آیسیک محصول مورد نظر با عنوان بریکت وسوختهای جامد شده ازذغال سنگ 10120000 می باشد .

بریکت یا همان ذغال فشرده را می توان از ضایعات چوب یا ضایعات ذغال سنگ و یا پودر های مواد سوختی و یا از ذغال های شکسته مانده در کارخانجات بسته بندی ذغال تهیه کرد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ :


 

بریکت ( Briquette یا Briquet) که خشته و خوش سوز نیز خوانده می شود ، معمولا به مواد سوختنی فشرده شده و قالبگیری شده گفته می شود . علاوه بر مواد سوختی ، قطعات و براده های ریز و درشت فلزی ، مواد آلیاژی ، خرده قطعات نسوز و برخی مواد دیگر را نیز برای استفاده مجدد به شکل بریکت درمی آورند .

بریکت های سوختی ( Fuel briquettes ) شامل بریکت زغال چوب ( زغال فشرده ) ، بریکت انواع زغال سنگ و بریکت مواد گیاهی ( بیوماس ) است . به طور کلی موارد مصرف بریکت در مکان هایی است ، که میزان انرژی بالایی از یک حجم پایین ماده سوختی قالبی مورد نیاز است که از کاربرد های عمده آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- لوکوموتیو ها و کوره های ماشین های محرك

2- کوره های احیای مستقیم دما بالا

3- مصارف نیمه صنعتی مانند آهنگری ها و مناطقی که دور از دسترس مواد سوختی دیگراست

4- مصارف خانگی

5- مولد های برق نیمه صنعتی

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ


 

به طور کلی از دیدگاه استاندارد ملی ایران ذغال و مواد مشابه که مصرف سوختی دارند ، که لحاظ 3 ماده می بایست در حد مجاز باشند .

رطوبت : در یک زغال استاندارد می بایست میزان رطوبت کمتر از عدد 0. 2 درصد مطلق عدد آزمایش باشد . ( استاندارد ملی شماره 468)

کلر : با توجه به آسیب های تنفسی و خواص سمی کلر میزان این عنصر خطرناك باید در زغال محدود بوده و حداکثر 0 . 03 درصد به صورت آزاد باشد . ( استاندارد شماره 537)

گوگرد : به دلیل مشکلات زیست محیطی میزان گوگرد در زغال می بایست در حدود 200 الی 700 پی پی ام باشد . ( استاندارد شماره 378 )

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ


 

در این رابطه نمی توان کشور خاصی را ذکر کرد ، به طور کلی در هر جایی که معدن زغال سنگ و یا ضایعات چوب یا زغال وجود دارد ، می توان این محصول را تولید کرد ، اما به طور عمده کشور های بزرگ تولید ذغال فشرده عبارتند از ژاپن ،هلند ،آمریکا ، چین و . . و همچین طبق بررسی های انجام شده کشور های اروپایی و آمریکا و نیز کشور هایی نظیر تایلند و بنگلادش برای تولید انبوه ذغال فشرده مطالعات زیادی انجام داده اند .

عمده کشور های مصرف کننده ذغال چوب عبارتند از ایران ، کشور های حوزه خلیج فارس ، ترکیه ،کشور های آسیای میانه و . . . . لیکن به طور عمده می توان بیان کرد ، که ذغال چوب در تمامی کشور های جهان کاربرد دارد .

حال برای بررسی بیشتر کشور های باالقوه تولید بریکت می توان نگاهی گذرا به وضعیت ذغال سنگ در جهان کرد .

در سال 1860 میلادی 60 درصد از کل انرژی مواد معدنی جهان از زغال سنگ تامین می شد که با ورود نفت این نقش کم شده و تا 20 درصد رسید ، اکنون روند استفاده از زغال سنگ به دلیل تولید محصولات فرعی مانند قطران و بریکت سیر صعودی دارد ذخایر تثبیت شده زغال سنگ جهان 1031 گیگاتن است( 520 گیگا تن زغال سنگ بیتومینه و 511 تن زغالسنگ نیمه بیتومینه ) عمده زغال سنگ جهان متعلق به آمریکا ( 106 گیگا تن ) ، روسیه و بعضی کشورهای شوروی سابق (104 گیگا تن ) است .

کشورهای هند با 68 گیگا تن ، چین با 62گیگا تن ، آفریقای جنوبی با 55 گیگا تن و استرالیا با 45 گیگا تن در رده های بعدی قرار دارند . ذخایر زغال سنگ نسبت به نقت خام و گاز به مراتب بیشتر است .

یکی از دلایلی مهمی که باعث عدم رشد تولید زغال سنگ شده است مقرارت سختگیرانه محیط زیست است . ( بخصوص آلودگی های ناشی از گوگرد ) . به طور کلی 47 درصد زغال سنگ تولیدی در جهان در مصارف نیروگاه ، 19 درصد تولید کوك متالوژی و 34 درصد برای مصارف خانگی است .

چون حدود سه چهارم ذغال سنگ تولیدی در جهان توسط کشتی حمل می شود ، کشتیرانی در رابطه با حمل زغال سنگ و کوك اهمیت دارد( در کشورهایی مانند استرالیا ، آمریکا و افریقای جنوبی بنادری طراحی شده اند که فقط برای حمل زغال سنگ با کشتی بکار می روند . ایران در زمینه تولید زغال سنگ مقام مهمی در جهان ندارد (جزء کشورهای 40 ام به بعد است) .

اکثر معادن زغال سنگ ایران در رشته کوه های البرز مرکزی و استان کرمان موجود می باشد و با توجه به فرآیند نسبتا قدیمی استخراج این واحد ها ضایعات ذغال سنگ که یک ماده اولیه ایده آل و ارزان برای بریکت سازی است در این مراکز به وفور یافت می شود .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ


 

شرایط واردات بریکت از زغالسنگ

با توجه به بررسی های انجام شده و منابع موجود از جمله مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگانی همچنین سود بازرگانی و حقوق گمرکی متعلق به آن صفر بوده و هیچ نوع محدودیت و شرایط خاصی برای ورود این ماده اولیه در نظر گرفته نشده است .

شرایط صادرات بریکت از زغالسنگ

این محصول از نظر گمرك جمهوری اسلامی ایران جزء محصولات مجاز جهت صادرات قرار دارد . طی سال های گذشته نیز تحت تعرفه گمرکی شماره 4402 و با عنوان ذغال فشرده صادر می شود . این کالا هم به صورت فله و هم به صورت بسته بندی صادر شده که عمدتا مقصد آنها کشور های عربی و ترکیه می باشد .

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ


 

طبق برنامه ریزی دولت یکی از مهمترین اهداف برنامه چهارم توسعه کشور و همچنین چشم انداز بیست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیر نفتی است ، در حال حاضر عمده صادرات ایران مربوط به صادرات کالاهای نفتی می باشد لذا برای رشد و گسترش صادرات غیر نفتی ، برنامه ریزی برای افزودن واحد های جدید و همچنین استفاده بهینه از امکانات فعلی ، ضروری به نظر می رسد .

بریکت از ذغال سنگ و یا چوب را نمی توان به عنوان کالای استراتژیک در نظر گرفت ، اما می توان اینگونه عنوان نمود که اهمیت آن به عنوان یکی از سوختهای در دسترس بیان نمود .

 


فرایند تولید بریکت از زغالسنگ

 

در حال حاضر در ایران و سایر کشور ها از دو روش جهت تولید ذغال استفاده می شود .

1- روش سنتی

2- روش مکانیزه

در روش سنتی که نمی تواند منجر به ساخت بریکت شود ، چوب را داخل کوره در بسته قرار می دهند و سپس آتش می زنند و پس از تبدیل شدن به ذغال ، ذغال ها را جمع آوری می کنند .

در روش مکانیزه معمولی که با اندکی تغییر می تواند به تولید بریکت منجر شود ، روند تولید به این صورت می باشد ، که خورده ذغال و یا چوب توسط دستگاه خرد کن به قطعات ریز تبدیل شده و سپس با تسمه نقاله به میکسر های مخصوص چند جزیی انتقال می یابند و پس از همگن شدن با افزودنی ها که می توانند صمغ عربی یا آسفالت و . . . . باشند توسط پرس ، قالب بندی می شوند .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ

 

• باسکول صنعتی

• خرد کن

• آسیاب دیسکی

• بریکت ساز

• نقاله بلتی

• نقاله اسکرو

• اختلاط چند جزیی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید بریکت از زغال چوب و ذغال سنگ

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید بریکت از زغالسنگ ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.