جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

furfural

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

فرفورال محصولی می باشد ، که به عنوان حلال در صنایع رنگبر ، رزین ، تقطیر استخراجی بوتادین ، تولید محصولات تجاری صنعتی و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی


 

از فورفورال برای ساختن ترکیبات فوران و تترا هیدروفوران استفاده می شود .

فورفورال به عنوان یک حلال انتخاب شده برای جدا کردن ترکیبات اشباع شده از ترکیبات اشباع نشده در نفت روغنه ای چرب کننده ( گریس ) ، نفت گاز و سوخت دیزل ، همچنین در روغن نباتی به عنوان یک عامل ترکیبی در رزین ها و مخصوصاً در رزین های فنل ، آلدئیدها به عنوان عامل رنگبر باقی مانده تقطیر روغن ترپانتین چوب ، به عنوان حلال رزین و در تقطیر استخراجی بوتادین و سایر هیدروکربن های C4 که در ساختن لاستیک سنتزی به کاربرده می شود مورد استفاده واقع می شود .

فورفورال حد واسط شیمیایی مهم است و برای ساختن انواع گوناگون محصولات تجاری که از قطر صنعتی اهمیت بسزایی دارند بکار می رود ، از جمله پیرول ، پیرولیدین ، پای پیریدین ، متیل فوران ،متیل تتراهیدروفوران ، دی هیدروفوران ، تتراهیدروپیران و . . . مورد استفاده واقع می گردد .

فورفورال یکی از حلال هایی است که در تصفیه روغن های چربکننده برای ازدیاد ثبات در هنگام کار ، اصلاح نسبت بین ویسکوزیته و درجه حرارت مورد استعمال بسیار وسیعی دارد . ترکیبات مازاد آروماتیک و اولفینیک روغن به طور دلخواه در فورفورال حل شده و با این ترتیب از ترکیبات مورد احتیاج پارافینیک و نفتالینیک جدا می شود . با استفاده از حلال فورفورال ، روغن های گلیسرید طبیعی به دو یا چند قسمت تقسیم شده و جدا شدن این گلیسرید بستگی به درجه غیر اشباع بودن آنها دارد .

فورفورال را نیز به عنوان عامل رنگبر از مواد باقی مانده تقطیر چوب مورد استفاده قرار می دهند . همچنین به عنوان محیط تقطیر استخراجی در یکی از روش های ساختن بوتادین در نفت که بوسیله شرکت فیلیپ پترولیوم توسعه یافت بکار می رود . تمام هیدروکربن ها با چهار کربن از قبیل نرمال بوتان ، ایزوبوتان ، 1-2 بوتن ، 2- بوتن و بوتادین دارای نقطه جوش متشابه ، ولی قابلیت حل متفاوت هستند .

صنایع شیمیایی ، بهداشتی و دارویی از فورفورال به عنوان ماده پایه جهت سنتز انواع ترکیبات استفاده می کنند . در ضمن خود فورفورال نیز موارد مصرف متعددی دارد . از این لحاظ کاربردها و موارد مصرف فورفورال را به دو دسته تقسیم می کنند . کاربردهای مستقیم و کاربردهای غیر مستقیم و یا به عبارتی کاربردهایی که از خود فورفورال بدون اینکه هیچگونه تغییری در ساختار شیمیایی آن داده شود و کاربردهایی که نقش ماده خام اولیه را به عهده دارد .

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی


 

تولید جهانی فورفورال سالانه 250- 300 هزار تن و با قیمت 1200-1000 دلار به ازاء هر تن به فروش می رسد .

تولید جهانی فورفورال طی سال های اوایل دهه 1990 از کشورهای توسعه یافته به سوی کشورهای در حال توسعه تغییر جهت داده است . کل ظرفیت جهانی تولید فورفورال در حدود 450 هزار تن می باشد و بازده آن در حدود 250 هزار تن می باشد .

تولید اروپای غربی به طور قابل توجهی کاهش یافته ، در حالی که تولید کشور چین افزایش نشان می دهد و تقریباً 74 درصد از ظرفیت جهانی این محصول در کشور چین تولید می شود(2008) . در حال حاضر بزرگترین تولید کنندگان فورفورال چین و شرکت مرکزی رومانا در جمهوری دومنیکن و افریقای جنوبی میباشند و این سه کشور در حدود 90 درصد از ظرفیت تولید جهانی را به خودشان اختصاص داده اند(2008) .

در فاصله سالهای 2005 تا 2010 متوسط رشد سالانه پنج درصدی در تولید و مصرف فورفورال و فورفوریل الکل مشاهده شد . چین تنها منطقه مهمی است که افزایش تولید فورفورال طی پنج سال آینده برای آن انتظار می رود (win ، 2005) .

کشور چین بزرگترین کشور تولید کننده و مصرف کننده فورفورال در جهان می باشد و پس از آن اروپا و آمریکا و کشورهای آسیایی قرار دارند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی


 

شرایط صادرات فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی :

سود گمرکی برای این محصول 4 درصد می باشد . از آنجایکه تکنولوژی مورد استفاده وارداتی می باشند ، در صورت استفاده و دقت در خرید تکنولوژیهای مناسب و برتر و حمایتهای دولتی ، امکان دسترسی به بازارهای منطقه فراهم خواهد شد .

جدول ضریب حمایتی از کالاهای صادراتی در سال 1388 طبق دستورالعمل شماره 3234/1 مورخ 10/05/1388 برای فورفورال و فورفورال اکستراکت برابر صفر می باشد و متاسفانه بین فورفورال تولید شده از ضایعات کشاورزی با محصول فرعی بدست آمده از واحد فورفورال پالایشگاه ها (یعنی فورفورال اکسترکت غنی از ترکیبات آروماتیک مرزی قائل نشده و هر دو محصول با نام فورفورال در بازار ایران داد و ستد می شود . صادرات فورفورال از طریق تعرفه انجام می گیرد .

فورفورال از جمله کالاهای مجاز جهت صادرات بوده و پس از طی مراحل قانونی گمرکی ممانعت و یا شرایط خاصی که از صادرکردن آن جلوگیری نماید ، ندارد .

با توجه به تاسیس تنها کارخانه تولید فورفورال در خوزستان از سال 1385 هنوز کشور به عنوان وارد کننده این محصول می باشد .

همین طور که در شکل 4 مشاهده می کنید ، حلال فورفورال در واحد فورفورال به لوبکات پالایشگاه تولید روغن برای جدا کردن ترکیبات آروماتیک اضاف می گردد ، که رافینات به عنوان محصول اصلی برای تولید روغن بکار برده می شود و فورفورال اکسترکت به عنوان محصول جانبی از واحد فورفورال تهیه می شود و اکسترکت در بازار با نام فورفورال اکسترکت معامله می شود .

شرایط واردات فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی :

حقوق پایه طبق ماده (2) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، شامل حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی می باشد و معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود .

به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیات وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود . حقوق ورودی برای تعرفه 29321200 تحت عنوان فورفورال (2-فورآلدئید) ، 4% می باشد .

همچنین طبق بخشنامه گمرك جمهوری اسلامی ایران مصوبه شماره 241869/ت42087هـ مورخ 22/12/1388 ، 109 قلم کالا از جمله فورفورال مشمول استاندارد اجباری قرار گرفته اند ، که اخذ گواهی استاندارد از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و ارائه آن به گمرك ضروری است . لذا واردات ، تمرکز ، توزیع و فروش اینگونه کالاها باکیفیت پایینتر از استاندارد مورد قبول مؤسسه ، ممنوع می باشد .

گمرك ایران در ارتباط با فرآوردههای که اجرای استاندارد آنها اجباری اعلام گردیده بر طبق قانون و آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات از ورود کالاهای فاقد گواهینامه انطباق از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران جلوگیری بعمل می آورد

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی


 

امروز استفاده از فورفورال به صورت مستقیم و یا به عنوان ماده واسطه ای در تولید محصولات مختلف هر روز بیش از پیش گسترش می یابد . به گونه ای که تولید و مصرف آن از سال 2000 تا 2010 با رشد 5 درصد روبرو شده است و پس از کاهش قیمت آن از سال 1996 تا 2002 دوباره از سال 2001 تا 2010 رشد صعودی و تقریباً ثابت به خود گرفته است .

سالانه حجم عظیمی از ضایعات کشاورزی ( باگاس ، برنج ، چوب ذرت و . . . ) ایجاد می گردد . جمع آوری و دفع این ضایعات نه تنها مستلزم صرف هزینه فراوان و ایجاد آلودگیهای زیست محیطی می باشد ؛ بلکه اتلاف سرمایه ای است که قابلیت های متعددی برای بکارگیری در صنایع مختلف دارد . یکی از این کاربردها ، تولید ماده ارزشمند فورفورال می باشد . این ماده در سنتز و تولید ترکیبات شیمیایی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و بعنوان حلال در صنایع روغن و رنگ و لاك ها بکار می رود .

در دنیای کنونی پیشرفت علوم همواره به کمک جوامع بشری آمده است و این جوامع توانسته اند با بکارگیری شیوه های نوین بر مشکلات و کاستی های موجود چیره شوند.

در شرایطی که انتشار گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین ، قیمت های بالای نفت و دلارهایی که صرف تضمین واردات نفت می شود ، همه و همه دست به دست هم دادهاند که استفاده از سوخت های فسیلی محدود شود ، پالایش زیستی فرصت های جدیدی را فراروی کشورها قرار داده است .

استفاده از منابعی از قبیل ضایعات کشاورزی و چوب برای تولید مواد شیمیایی (مانند فورفورال ، متانول ، اتانول ، اسیداستیک ، استون ، اتیلن ، هیدروژن ، لوگلوکوزان و . . .) ، سوخت زیستی ، پلاستیک و غیره دستاورد جدید علمی است که به کاهش اهمیت نفت به عنوان اصلی ترین ماده اولیه صنعتی کمک نموده است (گراویتی و همکاران ، 2000؛ سازمان بیوتکنولوژی صنعتی ،2000) .

فورفورال دارای ویژگی های بینظیری بوده و به علت کم بودن هزینه های تولید آن ، توجه تولید کنندگان را به خود جلب نموده است . تولید دارو و مواد شیمیایی ویژه ، جایگزینی با فنول در تولید رزین ها و نیز تولید پلیمرهای ویژه برخی از کاربرد این ماده می باشد . علاوه بر این طی سال های اخیر در آفریقای جنوبی و آمریکا استفاده از این ماده به عنوان یک آفت کش دوست دار محیط زیست برای دفع نماتد ( کرمک ) در مزارع کشاورزی رواج یافته است ( آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا ، 2006) .

در سال های اخیر بحث استفاده از مواد تجدید شونده در فرآیندهای صنعتی و تولید مواد شیمیایی ، به طور جدی توسط دولت ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای پیشرفته دنبال می شود . با توجه به نقش پالایش زیستی در احیای محیط زیست بیانگر آن است که در آینده زیست توده مهمترین ماده اولیه برای تهیه موادشیمیایی صنعتی خواهد بود (گراویتی و همکاران ،2000؛ گراویتی ، 2006) .

فناوری های مکمل پالایش زیستی نیز که از پسماندهای آلی حاصل از کشاورزی ، جنگلداری ، شیلات ، شهرها و صنایع استفاده می کنند ، این مواد را ازمحیط زیست زدوده و از ضرائب خطر آنها می کاهند .

در مقابل مواد فراوان ساخته شده از نفت ، مواد زیستی سمیت کمتر و تخریب پذیری زیستی بیشتری دارند .

مفهوم پالایش زیستی همچنین جداسازی دیاکسید کربن را آسان کرده و انتشار آن را کاهش می دهد .

فناوری پالایش زیستی ، مواد لیگنوسلولزی متفاوت را به مواد شیمیایی ، سوخت های زیستی و ماده قابل تجزیه میکروبی تبدیل می کنند ( گراویتی و همکاران ، 2000 ) . راهبرد جایگزینی محصولات نفتی بامواد شیمیایی غیر آلاینده حاصل از زیست توده شامل جایگزینی مستقیم ، جایگزینی غیرمستقیم و جایگزینی با محصولات اساساً نو می باشد .

 


فرایند تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی

 

فرآیندهای تهیه فورفورال بسیار متنوع است چرا که از گذشته ته حال بسته به شرایط و امکانات موجود در کشورهای مختلف روش های گوناگونی ابداع گشته است . هر یک از این روشها مزایا و معایب خاص خود را دارد . اما آنچه حائز اهمیت می باشد آسان است که بتوان فورفورال را از منابع گیاهی حاوی پنتوزان به گونه ای تهیه کرد که فشار و دما تا حد امکان پایین باشد و بهره فورفورال نیز تا حد امکان بالا برود .

در فرآیندهای جدید ، می توان فورفورال را از منابع خام گیاهی حاوی پنتوزان طی دو مرحله تهیه کرد ، به گونه ای که در مرحله اول دما در حدود 20 تا 70 درجه سانتیگراد بوده و فشار در حد فشار اتمسفر و در مرحله دوم دما حدودا زیر ºC 110 و فشار در دامنه 1 تا 2 اتمسفر باشد . در این فرآیند از اسید غلیظ استفاده می شود و هر یک از واکنش ها در یک راکتور جداگانه صورت می گیرد . فورفورال بدست آمده از طریق فرآیندهای خالص سازی نسبتا راحت ، خالص سازی می شود .

در مرحله اول که واکنش هیدرولیز صورت می گیرد از اسید هیدروکلریک 5 تا 6 نرمال که معادل غلظت آزئوتروپیک 20 درصد وزنی است استفاده می شود . زمان واکنش هیدرولیز حداکثر می تواند 2 ساعت باشد چرا که با زیاد شدن زمان واکنش مواد سلولزی موجود در ماده خام گیاهی مورد حمله اسیدی غلیظ قرار خواهند گرفت و در نتیجه انواع شکر و نهایتا گلوکز را خواهیم داشت .

بهم زدن محیط واکنش به طور دائم فراند هیدرولیز را سریع تر می کند . برای برهمزدن محیط واکنش محلول اسیدی حاوی پنتوز بدست آمده از مرحله ی بر گشت داده شده و وارد محیط واکنش حاوی مواد خام گیاهی و اسید غلیظ می شود . مرحله ی دوم که در واقع واکنش آبگیری از پنتوز است ، که در دمای حدودا ºC100 تا C°110 انجام می شود . در مرحله ی آبگیری جریان بخار آب و جریان محلول حاوی پنتوز در جهت مخالف هم حرکت کرده و بدین ترتیب برخورد بیشتر شده و راندمان واکنش بالاتر می رود .

در ضمن از آنجایی که زمان تماس فورفورال در فاز مایع بسیار کوتاه است واکنش های اتلافی در این شیوه کاملا حذف خواهند شد . لازم است که محلول حاوی پنتوزان قدری از یک ضد کف مناسب مانند ضد کف های سیلیکونی را دارا باشد . پس از پایان یافتن واکنش آبگیری اسید غلیظ را که در فاز آبی وجود دارد از طریق دکانته کردن از فاز آلی جدا میکنیم . اسید پیش از آنکه به مرحله اول برگردانده شود لازم است که به غلظت آزئوتروپیک برسد ، یعنی 20 درصد وزنی .

سرعت مرحله اول فرآیند تولید فورفورال ، واکنش آبکافت ، به طور متوسط در حدود 50 برابر بیشتر از مرحله دوم ، یعنی واکنش آبزدایی است ، از این رو مرحله محدود کننده در فرآیند تشکیل فورفورال ، واکنش آبزدایی است ( گراویتی و همکاران ، 2000) .

روش های تولید آن به صورت پیوسته و ناپیوسته صورت می گیرد ، ولی امروزه بیشتر از فرآیند ناپیوسته استفاده می شود . به کارگیری فرآیندهای ثانویه برای پسماندهای لیگنوسلولزی یا استفاده از آنها و در هر یک از این روش ها ، بازده ، بازیابی ، تولیدات جانبی ، مواد خام و قیمت تمام شده آنها ، اندازه دستگاه ها ،سرمایه ثابت و کیفیت محصول تولید متفاوت می باشد .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی

 

• تجهیزات پیش آماده سازی ( خرد کن برای چوب ذرت ، یا خشک کن چرخشی برای باگاس و . . . )

• مخلوط کن اسید .

• راکتورها

• فیلترها

• تولید کننده بخار ثانوی

• یک برج تقطیر آزوتروپیک

• یک برج تصفیه با بخش کنترل دیجیتال

• پانل کنترل

• کامپیوتر با نرم افزار کنترلی

• دو عدد پمپ خلاء

• پمپ

• مخازن

• لوله کشی و نشانگرها

• بویلر

• تصفیه پساب

• برج خنک کن

• تجهیزات بازیابی اسید استیک

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید فورفورال از بازیافت ضایعات کشاورزی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool