طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

PCC Polyole

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

پلی ال ها و ایزوسیانات ها ، مهمترین ماده اولیه برای تولید پلی یورتان ها هستند . پلی یورتان ها دسته ای از پلیمرهای پر مصرف با خواص منحصر بفرد هستند .


نکاتی درباره محصولات در طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال


پلی ال ها و ایزوسیانات ها مهمترین ماده اولیه برای تولید پلی یورتان ها هستند . پلی یورتان ها دسته ای از پلیمرهای پر مصرف با خواص منحصر به فرد هستند .

به طوری که طراحان و متخصصان صنایع پوشش دهی بخوبی توان بهره بردای از این ترکیبات را در کاربردهای گوناگون دارند .

مثال های متعددی برای کاربردهای فراوان این ترکیبات وجود دارد ، از جمله آنها می توان پوشش های شفاف برای پوشش دهنده های تک لایه مخصوص بام ها ، رنگ های ترافیکی و ... اشاره نمود .

مقاومت پلی یورتان ها در برابر سایش ضربه و ترک خوردگی بسیار خوب است ، از جمله ویژگی های آنها پخت سریع و کامل در دمای محیط است ، پلی یورتان ها آلیفاتیک از انواع آروماتیک گران تر هستند .

به همین خاطر انواع آروماتیک و نمونه های اپوکسی دار در استری ها ، رنگ های پایه و پوشش های رابط بکار می روند . در حالی که آلیفاتیک ها ویژه پوشش نهایی هستند .

استفاده از پوشش های محافظ برای جلوگیری از پدیده خوردگی در ساختارهای فولادی که آستر و پوشش پایه آن ها از نوع سامان های اپوکسی دار است ، نمونه ای از کاربردهای مهم پلی یورتان ها محسوب می شوند .

مورد دیگر ، سامانه های پوشش دهنده کف است ، که در آن ها نیز انواع پوشش های پایه را می توان بکار برد ، گاهی پوشش نهائی از نوع یورتان برای لایه نهایی کف نیز کفایت می کند .

پلی ال ها یکی از دو ماده اصلی سازنده پلی یورتان ها می باشند . پلی ال ها به دو دسته عمده پلی اتر ال پلی ها و پلی استر پلی ال ها تقسیم بندی می شوند .

پلی استر پلی ال ها در ساختمان مولکولیشان دارای پیوندهای تکرار شونده استری و حداقل دو گروه انتهایی ئیدروکسیل ( OH ) می باشند .

مشخصات فیزیکی پلی استر پلی ال ها و اصولاً پلی ال ها به خاصیت ماده آغازگر ، نوع و مقدار اسید بکار رفته و گروه های ئیدروکسیل نوع اول یا نوع دوم موجود در مولکول پلی ال بستگی دارد .

یک گلیکول و یک دی کربوکسیلیک اسید می توانند استریفیکاسیون انجام دهند و تشکیل یک پلی استر با زنجیره ی طولانی را بدهند . در این ترکیب گروه های عاملی OH یا COOH در انتهای زنجیره قرار می گیرند .

اندازه پلی استر حاصله و طبیعت گروه های انتهایی وابسته به نسبت مقادیر گلیکول و اسید و شدت واکنش بین آنهاست .

مصرف جهانی پلی ال ها نیز حدوداً 86% پلی اتر پلی ال ها ، 11% پلی استر پلی ال ها و 3% به پلی تترامتیلن اتر گلایکول ( PTMEG ) اختصاص دارد .


کاربرد محصول طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال


از کل میزان مصرف جهانی پلی ال حدود 86% مربوط به پلی اتر پلی ال 11% پلی استر پلی ال ها و %3به پلی تترامتیلن اتر گلیکول اختصاص دارد .

دلیل مصرف بالاتر پلی اترپلی الها ، خواص بهتر و قیمت پایین تر است .

ولی فرایند تولید پلی استر پلی ها ساده تر است و مواد اولیه آن بیشتر در دسترس می باشد .

به صورت عمومی سه دسته برای پلی استر پلی ال ها وجود دارد .

به طور عموم ، پلی استر پلی ال های بر پایه کاپرولاکتون خواص بالاتری داشته و در کاربردهای غیر فومی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

در خیلی از کاربردها هر دو نوع پلی اتر پلی ال و پلی استر پلی ال قابل استفاده می باشند .

موارد کاربرد پلی ال ها به طور خلاصه شامل موارد ذیل می باشد :

اسفنج نرم :

ورق های اکسترود برای مبلمان - لوازم خانه

اسفنج سخت :

ساخت قایق ، فیلتر ، پرکن ها ، عایق ساختمان ها

محصولات غیر اسفنجی اسفنج نرم :

پلی استر پلی ال ها در تهیه بعضی اسفنج های نرم پلی یورتان با کاربردهای خاص و متفرقه ، مانند پارچه پلی استر ، صنایع بسته بندی ، فوم های مشبک فیلتر هوای خودرو ، مواد آکوستیک و بعضی از تجهیزات داخلی وسائط نقلیه کاربرد دارند .

کاربرد فوم های نرم پلی یورتان که از پلی اتر پلی ال ها و پلی استر ال پلی ها به دست می آیند ، در ساخت صندلی خودروها ، صنایع مبلمان سازی ، زیرپایی وسایل نقلیه ، اسباب و لوازم مربوط به تخت خواب ( تشک سازی ) ، صنایع بسته بندی و پارچه های پلی استر می باشند.


استاندارد های قابل توجه محصولات طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال


 • تست چسب برای پلی یورتان-پلی ال FORD : A-M2G324-ESK
 • تست جذب انرژی برای پلی ال در پوسته های سپری FORD : A-M5D13-ESK
 • رزین پلی ال با مدول کم و دانسیته پایین : 9986048

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال

تولید کنندگان عمده محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی

اروپای غربی ، چین ، امریکا ، آلمان

مصرف کنندگان عمده محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی

اروپای غربی ، چین ، امریکا

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال

با توجه به بررسی های صورت گرفته در وزارت بازرگانی و گمرک کشور ، هیچ شرایط خاصی جهت واردات این محصول لحاظ نشده است ، جهت واردات این محصول در قالب کد تعرفه 29054900 و حقوق ورودی 4% در نظر گرفته شده است .

همچنین با توجه به مطالعات انجام شده ، مشخص شد که شرایط ویژه ای برای صادرات این محصول وجود ندارد .

اهمیت استراتژیک پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال :

با توجه به موارد مصرف بسیار زیاد پلی ال ها در زندگی روزمره و ارتباط مستقیم آن با افراد ، حفظ نکات ایمنی برای سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت است .

در کشورهاى صنعتى ، اهمیت پلی ال ها شناخته شده است و درکشور ما نیز با عنایت به این نکته که در آستانه ورود به جهان صنعتى است ، از این قاعده نمی تواند مستثنی باشد .

این ماده یکی از دو جزء اصلی ترکیبات پلی یورتان می باشد .

پلی یورتان ها ، امروزه در دسته وسیعی از کاربردها از انواع فوم های سخت و نرم گرفته تا درزگیرها ، چسب ها ، الیاف با خواص بالا ، الاستومرها و ترموپلاستیک الاستومرها به کار می روند و کاربرد آن ها رو به گسترش است .

در بسیاری از این کاربردها ، ماده جایگزین مناسبی برای پلی یورتان ها وجود ندارد و این مساله اهمیت ویژه پلی یورتان ها و مواد سازنده آن از جمله پلی الها را مشخص می کند .


فرایند تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال

سنتز پلی ال پلی استر ها در حجم بالا در کشور در کارخانه های مختلفی انجام می گیرد و به جز اینکه اکثر مواد اولیه خارجی است با مشکلی در تولید آن مواجه نیستند و در حجم بالا تولید می شود و سایر واحدهای تولیدی حجم تولید پایینی دارند .

روش تولید آن ها تقریبا یکسان بوده و همگی از روش توضیح داده شده در بالا استفاده می کنند ولی مواد مورد استفاده گاها متفاوت است .

همانطوری که در بالا ذکر شد یکی از روش ها ی مفید برای تولید پلی ال پلی استر ها استفاده از لاکتون هاست ، که یک ترکیب 2 یا 3 عامله با یک لاکتون تشکیل ساختاری می دهد و این ماده از یک بخش استری و بخش پلی ال با 2 یا 3 عامل تشکیل شده است.

چنین پلی کاپرولاکتون پلی الی ، یک نوع پلی استر پلی ال می باشد ، که در مقایسه با نوع سنتی که از گلیکول ( یا الکل سه عامله ) و اسید تشکیل شده است .

مزایایی از جمله عدد اسیدی پایین و وزن مو لکولی یکنواخت دارد ولی به دلیل گران بودن مواد اولیه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .

ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال
 • راکتورسنتز
 • راکتورهیدروژناسیون
 • ستون
 • تانک
 • مبدل
 • کمپرسور
 • تبخیر کننده
 • پمپ ها
 • تجهیزات جانبی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پلی استر پلی ال و پلی اتر پلی ال

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.