جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع نساجی و پارچهطرح توجیهی احداث کارگاه جوراب بافی مردانه و زنانه سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Sodium tetraborate

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

بوراكس ، كانی اصلی دكا هیدرات از مهمترین كانی های گروه بوراته محسوب می شود ، که از بوراكس به عنوان یك ضدعفونی كننده ی ملایم ، در ساخت عایق های فایبر گلاسی و سفید كننده پربورات سدیم استفاده می شود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس


 

بوراكس به 10 H2O.Na2B4O7 گفته می شود . كانه ی این ماده كرنیت 4 H2O.Na2B4O7 است ، كه در ذخایر عظیمی در صحرای مجاو در ایالت كالیفرنیای آمریكا یافت می شود ، منبع اصلی عنصر بور در دنیا است . نام بوراكس borax مشتق از واژه ی عربی گلیستن ( براق ) به معنی درخشان گرفته شده است . زیرا این كانی براق است . بوراكس ماده ی تمیز كننده ی خانگی مهمی است .

از بوراكس به عنوان یك ضدعفونی كننده ی ملایم ، در ساخت عایق های فایبر گلاسی و سفید كننده پربورات سدیم استفاده می شود . بوراكس ، كانی اصلی دكا هیدرات از مهمترین كانی های گروه بوراته محسوب می شود و به صورت بلورهای مونوكلینیك شیشه ای روشن تا مات و یا اجزاء بلوری اتفاق می افتد . در هوای خشك با از دست دادن مقدار آب ، سفید رنگ شده و به كانی پودری سفید تیره ای به نام تینكالگونیت تغییر می آید .

بوراكس دارای ظاهری چرب و تقریباً شیرین است ، به راحتی قابل سوختن بوده و در آب گرم حل می شود . بوراكس با ارزش ترین تركیب بوراته برای تهیه مواد شیمیایی تصفیه شده و هم بصورت یك ماده خام می باشد . سیستم تبلور آن مونوكلینیك بوده و با رخ دو جهتی بصورت بلورهای منشوری و توده های حفره دار متبلور می شود . در طبیعت به صورت شفاف و شیشه ای ، روشن تا مات و یا اجزاء بلوری دیده می شود .

بوراكس در دریاچه ها و یا مناطقی كه آب و هوای معمولی دارند ، تشكیل می گردد و بدلیل حلالیت بالا در آب و هوای مرطوب رخنمون ندارد . بوراكس در مناطق خشك با از دست دادن آب تبلور بیرنگ شده و به كانی پودری سفید كدری به نام Tincaleoniteتغییر می یابد . بوراكس با ارزش ترین تركیب بورات ها می باشد . نوع تصفیه شده آن برای تهیه مواد شیمیایی و نوع خام آن مستقیماً در صنایع مصرف می شود .

بوراكس به عنوان گدازآور در ذوب فلزات و در لحیم كاری ، به عنوان كند كننده خوردگی در مایعات ضد یخ ، به عنوان ماده اصلی در كودها ، در تولید بسیاری مواد شیمیایی و داروسازی و به عنوان منبع تهیه بور به كاربرده می شود . بوراكس عبارت است بورات سدیم آبدار ، یا تترابورات است ، كه ابتدا در ثبت تحت نام ایرانی بوره به معنی سفیده ، تهیه می شد . بوراكس متبلور بدون آب ، از آب شور دریاچه سیرلس تهیه می شود .

گرد بوراكس منبسط شده با چگالی ظاهری كم 32 كیلوگرم هر متر مكعب است ، كه بسیار حل شدنی و در پاكسازها به كار برده می شود . اسید بوریك ، كه اسید بوریك و اسید اورتوبوریك نیز نامیده می شود ، گرد متبلور سفید رنگی با فرمول 3 H2O.B2O3 است ، كه با اضافه كردن اسید كلریدریك یا اسید سولفوریك به محلول بوراكس و متبلور شدن آن به دست می آید . همچنین ، از كانه های بور به عنوان یكی از مواد شیمیایی تحصیل می گردد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس


 

بوراكس كه آن را در اصطلاح علمی بورات دوسود می گویند ، ملحی است كه در طبیعت به مقدار خیلی زیاد یافت می شود ، اگر این ملح را با یك فلز مجاور كرده حرارت دهیم ، نقطه ذوب فلز پایین می آید ، یعنی فلز مزبور در مجاورت بوراكس زودتر ذوب می شود ، به این جهت بوراكس در صنایع شیمیایی اهمیت بسیار دارد ، زیرا برای استخراج فلزات از معادن ، بوراكس را برای سهولت ذوب فلزات و صرفه جویی در سوخت به كار می برند .

از همین خاصیت بوراكس نیز زرگرها استفاده كرده و قطعات كوچك و ظریف فلزات سخت و دیر گداز مثل طلا و نقره و غیره را بدون اینكه تغییر شكل بدهند ، به یكدیگر متصل می نمایند ، در شیمی آنالیتیك ( اصول تجزیه شیمیایی ) نیز برای تعیین نوع فلزات از همین خاصیت بوراكس استفاده می شود ، كه در آزمایشگاه ها به نام آزمایش باپرل بوراكس معروف است .

علاوه بر این ها بوراكس همه ساله به مقدار زیاد برای درمان بسیاری از بیماری ها در پزشكی مصرف می شود ، به طوری كه طبق تعرفه های گمركی هر سال به طور متوسط در حدود 150 تن از كشورهای خارجی به ایران وارد شده و در آمریكا سالی تقریبا 3000000 تن استخراج و به علاوه مقدار خیلی زیادی نیز مصنوعا ساخته می شود و همین ارقام دلیل اهمیت بوراكس در صنایع شیمیایی و طب می باشد .

از بوراكس به عنوان علف كش و حشره كش ، به ویژه برای كشتن مگس ها در پِهِن و توده های پسمانده خوراك های دامی استفاده می شود .

كاربردهای دارویی

به عنوان داروی گندزدا و ضدعفونی كننده برای سوختگی ها یا برش های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد . سایر كاربردهای پزشكی آن را می توانید در سایت یاد شده ببینید.

حشره كش

بوریك اسید اولین ماده ای است ، كه به عنوان حشره كش در سال 1948 ثبت شد ، كه می توان از آن برای از بین بردن سوسك و موریانه و كك و ... استفاده نمود . ماده ی نگهدارنده ی غذا و همچنین در صنعت جواهر سازی نیز كاربرد دارد.

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس


 

بوراكس ، ویژگی ها و روش های آزمون : 1601

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده تترابورات سدیم یا بوراکس

آمریكا و تركیه بزرگترین تولیدكنندگان بوراكس هستند . این عنصر در طبیعت به صورت اصلی خود یافت نمی شود بلكه بصورت تركیب در ، اسید بوریك ، بورات كلسیم ، كرنیت ،ulexite و بوراتس وجود دارد . از نظر اقتصادی منابع مهم آن ، سنگ معدن راسوریت اوره ( kernite ) و تینكال ( سنگ معدن باروكس ) است ، كه هر دوی آن ها در صحرای موهاوی در كالیفرنیا وجود دارند ( در این محل باروكس مهمترین منبع است) . تركیه محل دیگری است كه میزان بسیار زیادی از این عنصر در آن وجود دارد .

شرایط واردات و صادرات تترابورات سدیم یا بوراکس

 بورات های سدیم طبیعی و كنسانتره آنها : 25281000

اهمیت استراتژیک تترابورات سدیم یا بوراکس

به طور كلی افزودنی ها مواد مفیدی هستند ، كه مانند بسیاری مواد دیگر در كنار مزایای متعدد ، معایبی نیز دارند و بی شك بر كسی پوشیده نیست كه سالم ترین و مطمئن ترین راه استفاده از غذاها و سبزی های تازه است ، كه البته در دنیای امروز چندان امكان پذیر نیست . بنابراین همانطور كه در بالا ذكر شد این ماده در نگهداری طولانی مدت مواد غذایی نقشی موثر ایفا می كند.

 


فرایند تولید تترابورات سدیم یا بوراکس

 

در آزمایشگاه ها از اثر هیدروكسید سدیم بور اسید بوریك ، بوراكس تهیه می كنند . چنانچه بوراكس را در درجه حرارت 4400 -3500 درجه سانتی گراد گرم شود ، به بورات سدیم Na2B4O7 تبدیل می شود ، كه نقطه ذوب بورات سدیم 878 درجه سانتیگراد است . ولی امروزه برای تهیه بوراكس اكثرا از كرنایت و بورات كلسیم استفاده می شود و بدین ترتیب كرنایت را در آب جوش تحت فشار حل می كنند ، در این صورت بوراكس بدست می آید .

یكی از مشخصه های بوراكس از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز بورای تبدیل هرمول بخار آب از دكاهیدرات به پنتاهیدرات می باشد ، كه این مقدار برای بوراكس 943 /12 كیلو كالری محاسبه شده است .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس

 

• سنگ شكن مخروطی فنری سری PY

• سنگ شكن های مخروطی سری CS

• با راندمان بالا سنگ شكن مخروطی سری HPC

• سنگ شكن ضربه ای

• سنگ شكن فكی آسیاب پر فشار تعلیقی

• تسمه

• نقاله

• ماشین آلات ماسه شویی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید بوراکس یا تترابورات سدیم

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما و همینطور کانال آپارات ما راسابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool