طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم ( بوراکس ) سال 1400 + کامفار

Sodium tetraborate

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

بوراکس ، کانی اصلی دکا هیدرات از مهمترین کانی های گروه بوراته محسوب می شود ، که از بوراکس به عنوان یک ضدعفونی کننده ی ملایم ، در ساخت عایق های فایبر گلاسی و سفید کننده پربورات سدیم استفاده می شود .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس


بوراکس به 10 H2O.Na2B4O7 گفته می شود . کانه ی این ماده کرنیت 4 H2O.Na2B4O7 است ، که در ذخایر عظیمی در صحرای مجاو در ایالت کالیفرنیای آمریکا یافت می شود ، منبع اصلی عنصر بور در دنیا است .

نام بوراکس borax مشتق از واژه ی عربی گلیستن ( براق ) به معنی درخشان گرفته شده است زیرا این کانی براق است . بوراکس ماده ی تمیز کننده ی خانگی مهمی است .

از بوراکس به عنوان یک ضدعفونی کننده ی ملایم ، در ساخت عایق های فایبر گلاسی و سفید کننده پربورات سدیم استفاده می شود .

بوراکس ، کانی اصلی دکا هیدرات از مهمترین کانی های گروه بوراته محسوب می شود و به صورت بلورهای مونوکلینیک شیشه ای روشن تا مات و یا اجزاء بلوری اتفاق می افتد .

در هوای خشک با از دست دادن مقدار آب ، سفید رنگ شده و به کانی پودری سفید تیره ای به نام تینکالگونیت تغییر می آید .

بوراکس دارای ظاهری چرب و تقریباً شیرین است ، به راحتی قابل سوختن بوده و در آب گرم حل می شود و بوراکس با ارزش ترین ترکیب بوراته برای تهیه مواد شیمیایی تصفیه شده و هم بصورت یک ماده خام می باشد .

سیستم تبلور آن مونوکلینیک بوده و با رخ دو جهتی بصورت بلورهای منشوری و توده های حفره دار متبلور می شود و در طبیعت به صورت شفاف و شیشه ای ، روشن تا مات و یا اجزاء بلوری دیده می شود .

بوراکس در دریاچه ها و یا مناطقی که آب و هوای معمولی دارند ، تشکیل می گردد و بدلیل حلالیت بالا در آب و هوای مرطوب رخنمون ندارد .

بوراکس در مناطق خشک با از دست دادن آب تبلور بیرنگ شده و به کانی پودری سفید کدری به نام Tincaleoniteتغییر می یابد .

بوراکس با ارزش ترین ترکیب بورات ها می باشد . نوع تصفیه شده آن برای تهیه مواد شیمیایی و نوع خام آن مستقیماً در صنایع مصرف می شود .

بوراکس به عنوان گدازآور در ذوب فلزات و در لحیم کاری ، به عنوان کند کننده خوردگی در مایعات ضد یخ ، به عنوان ماده اصلی در کودها ، در تولید بسیاری مواد شیمیایی و داروسازی و به عنوان منبع تهیه بور به کاربرده می شود .

بوراکس عبارت است بورات سدیم آبدار ، یا تترابورات است ، که ابتدا در ثبت تحت نام ایرانی بوره به معنی سفیده ، تهیه می شد و بوراکس متبلور بدون آب ، از آب شور دریاچه سیرلس تهیه می شود .

گرد بوراکس منبسط شده با چگالی ظاهری کم 32 کیلوگرم هر متر مکعب است ، که بسیار حل شدنی و در پاکسازها به کار برده می شود .

اسید بوریک ، که اسید بوریک و اسید اورتوبوریک نیز نامیده می شود ، گرد متبلور سفید رنگی با فرمول 3 H2O.B2O3 است ، که با اضافه کردن اسید کلریدریک یا اسید سولفوریک به محلول بوراکس و متبلور شدن آن به دست می آید .

همچنین ، از کانه های بور به عنوان یکی از مواد شیمیایی تحصیل می گردد .


کاربرد محصول در طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس


کاربرد تترابورات سدیم یا بوراکس

بوراکس که آن را در اصطلاح علمی بورات دوسود می گویند ، ملحی است که در طبیعت به مقدار خیلی زیاد یافت می شود ، اگر این ملح را با یک فلز مجاور کرده حرارت دهیم ، نقطه ذوب فلز پایین می آید ، یعنی فلز مزبور در مجاورت بوراکس زودتر ذوب می شود ، به این جهت بوراکس در صنایع شیمیایی اهمیت بسیار دارد ، زیرا برای استخراج فلزات از معادن ، بوراکس را برای سهولت ذوب فلزات و صرفه جویی در سوخت به کار می برند .

از همین خاصیت بوراکس نیز زرگرها استفاده کرده و قطعات کوچک و ظریف فلزات سخت و دیر گداز مثل طلا و نقره و غیره را بدون اینکه تغییر شکل بدهند ، به یکدیگر متصل می نمایند ، در شیمی آنالیتیک ( اصول تجزیه شیمیایی ) نیز برای تعیین نوع فلزات از همین خاصیت بوراکس استفاده می شود ، که در آزمایشگاه ها به نام آزمایش باپرل بوراکس معروف است .

علاوه بر این ها بوراکس همه ساله به مقدار زیاد برای درمان بسیاری از بیماری ها در پزشکی مصرف می شود ، به طوری که طبق تعرفه های گمرکی هر سال به طور متوسط در حدود 150 تن از کشورهای خارجی به ایران وارد شده و در آمریکا سالی تقریبا 3000000 تن استخراج و به علاوه مقدار خیلی زیادی نیز مصنوعا ساخته می شود و همین ارقام دلیل اهمیت بوراکس در صنایع شیمیایی و طب می باشد .

از بوراکس به عنوان علف کش و حشره کش ، به ویژه برای کشتن مگس ها در پِهِن و توده های پسمانده خوراک های دامی استفاده می شود .

کاربردهای دارویی

به عنوان داروی گندزدا و ضدعفونی کننده برای سوختگی ها یا برش های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد . سایر کاربردهای پزشکی آن را می توانید در سایت یاد شده ببینید.

حشره کش

بوریک اسید اولین ماده ای است ، که به عنوان حشره کش در سال 1948 ثبت شد ، که می توان از آن برای از بین بردن سوسک و موریانه و کک و ... استفاده نمود . ماده ی نگهدارنده ی غذا و همچنین در صنعت جواهر سازی نیز کاربرد دارد.

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید تترابورات سدیم یا بوراکس

بوراکس ، ویژگی ها و روش های آزمون : 1601

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده تترابورات سدیم یا بوراکس

آمریکا و ترکیه بزرگترین تولیدکنندگان بوراکس هستند . این عنصر در طبیعت به صورت اصلی خود یافت نمی شود بلکه بصورت ترکیب در ، اسید بوریک ، بورات کلسیم ، کرنیت ،ulexite و بوراتس وجود دارد . از نظر اقتصادی منابع مهم آن ، سنگ معدن راسوریت اوره ( kernite ) و تینکال ( سنگ معدن باروکس ) است ، که هر دوی آن ها در صحرای موهاوی در کالیفرنیا وجود دارند ( در این محل باروکس مهمترین منبع است) . ترکیه محل دیگری است که میزان بسیار زیادی از این عنصر در آن وجود دارد .

شرایط واردات و صادرات تترابورات سدیم یا بوراکس

 بورات های سدیم طبیعی و کنسانتره آنها : 25281000

اهمیت استراتژیک تترابورات سدیم یا بوراکس

به طور کلی افزودنی ها مواد مفیدی هستند ، که مانند بسیاری مواد دیگر در کنار مزایای متعدد ، معایبی نیز دارند و بی شک بر کسی پوشیده نیست که سالم ترین و مطمئن ترین راه استفاده از غذاها و سبزی های تازه است ، که البته در دنیای امروز چندان امکان پذیر نیست .

بنابراین همانطور که در بالا ذکر شد این ماده در نگهداری طولانی مدت مواد غذایی نقشی موثر ایفا می کند.


فرایند تولید تترابورات سدیم یا بوراکس

در آزمایشگاه ها از اثر هیدروکسید سدیم بور اسید بوریک ، بوراکس تهیه می کنند .

چنانچه بوراکس را در درجه حرارت 4400 -3500 درجه سانتی گراد گرم شود ، به بورات سدیم Na2B4O7 تبدیل می شود ، که نقطه ذوب بورات سدیم 878 درجه سانتیگراد است .

ولی امروزه برای تهیه بوراکس اکثرا از کرنایت و بورات کلسیم استفاده می شود و بدین ترتیب کرنایت را در آب جوش تحت فشار حل می کنند ، در این صورت بوراکس بدست می آید .

یکی از مشخصه های بوراکس از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز بورای تبدیل هرمول بخار آب از دکاهیدرات به پنتاهیدرات می باشد ، که این مقدار برای بوراکس 943 /12 کیلو کالری محاسبه شده است .

ماشین آلات خط تولید طرح توجیهی تترابورات سدیم یا بوراکس :
  • سنگ شکن مخروطی فنری سری PY
  • سنگ شکن های مخروطی سری CS
  • با راندمان بالا سنگ شکن مخروطی سری HPC
  • سنگ شکن ضربه ای
  • سنگ شکن فکی آسیاب پر فشار تعلیقی
  • تسمه
  • نقاله
  • ماشین آلات ماسه شویی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید بوراکس یا تترابورات سدیم

نوشتن دیدگاه

ارسال
سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1402 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.