جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود رایگان بازی و امولاتور دانلود مبدل بازی های میکرو ( امولاتور کنسول نینتندو )
طرح توجیهی تولید سیلیکون متال | سال 1400 - 4.0 out of 5 based on 4 votes
امتیاز کاربر:  / 4
ضعیفعالی 

Silicon metal

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید سیلیکون متال سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید سیلیکون متال را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. سیلیکون متال ( سیلیسیوم فلزی ) از سنگ سیلیسیوم با خلوص % 5/98 بدست می آید و در ساخت سلول های خورشیدی و دیواره ترانزیستورها کاربرد دارد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلیکون متال


 

با توجه به افزایش روز افزون تقاضای انرژی پاك ( انرژی خورشیدی ) و افزایش استانداردهای زندگی ، همچنین رشد روزافزون صنایع بر پایه سیلیکون ، ضرورت وجود طرح تولید سیلیکون متال اجتناب ناپذیر است .

جایگزین نمودن انرژی خورشید بعنوان عظیم ترین منبع انرژی پاك و ارزان در جهان و استفاده از مواد اولیه بر مبنای سنگ سیلیس در صنعت ، باعث شد ، که مطالعات تحقیقاتی در زمینه تولید مواد اولیه سلول های خورشیدی و صنایع مرتبط و سپس تولید سیستم های فتوولتاییک آغاز شود . مجموعه عظیم کارخانجات تولید سیلیکون متال و سلول های خورشیدی علاوه بر جلوگیری از خروج ارز ، اشتغالزایی فراوانی ایجاد خواهند نمود .

فرو آلیاژها به موادی گفته می شود ، که در صنایع فولاد سازی ، چدن سازی و ذوب آهن کاربرد دارند . این محصولات به مذاب فولاد ، چدن و آهن اضافه می گردند . نقش این عناصر شامل اکسیژن زدایی و یا ایجاد ساختار مورد نظر و دستیابی به خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب برای کاربردهای معین انواع چدن و فولاد می باشد .

سیلیکون متال ( سیلیسیوم فلزی ) از سنگ سیلیسیوم با خلوص % 5/98 بدست می آید و در ساخت سلول های خورشیدی و دیواره ترانزیستورها کاربرد دارد .

سیلیکون

سیلیکون ها گروه پرکاربردی از مواد هستند که در مقابل شرایط جوی مانند رطوبت و نور مقاومت خوبی دارند .

قدرت پخش و توزیع خوب و بی اثری شیمیایی و زیست شناختی از دیگر ویژگی های سیلیکونهاست . امروزه استفاده از سیلیکون ها در صنعت روز به روز در حال گسترش است.

سیلیکون ها در صنایع رنگ سازی ، محصولات الکترونیکی و فتوولتاییک ، محصولات پزشکی و صنایع مرتبط به آلومینویم و فولادسازی استفاده می شود .

سیلیکون متال

سیلیکون و ترکیبات آن یکی از مهمترین و فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است ، که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد که از مهم ترین آنها می توان از کاربرد در صنایع الکترونیک ، صنایع شیمیایی ، صنایع پزشکی و صنایع پلیمری نام برد . سلیکون متال محصول خروجی فاز یک می باشد .

که سالیانه مقدار تولید آن ده هزار تن برآورد گردیده و کوره ای که در فرآیند تولید این محصول بکار می رود ، از نوع سابمرج است که توان مصرفی آن حدود 20 مگا وات است .

پلی سیلیکون

سیلیکون با درصد خلوص بسیار بالا که پلی سیلیکون نامیده می شود ، دارای محدوده کاربردی بسیار وسیعی در تولید سلول های خورشیدی و همچنین تولید نیمه هادی های مورد مصرف در صنایع الکترونیک می باشد .

پلی سیلیکون مورد استفاده در تولید سلول های خورشیدی دارای درصد خلوص سیلیسیم در محدوده %9999/99 ، (6N) تا %999999/99 ، (8N) می باشد . از پلی سیلیکون فوق خالص با درصد خلوص %9999999/99 ، (9N) تا% 999999999/99 ، (11N) در ساخت نیمه هادی های الکترونیکی استفاده می شود .

 


مصارف عمده سیلیس


 

به طور کلی موارد مصرف سیلیس 2Sio عبارت است از :

شیشه سازی ، چینی سازی ، تولید فروسیلیس ، سرامیک سازی ، تولید آجر ماسه آهکی ، ریخته گری ، تولید سیلیکات سدیم ، تولید دیگر مواد سیلیسی ، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه .

مقادیر قابل توجهی از ماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی بکار می رود .

سیلیس مصرفی در هر یک از این صنایع باید کیفیت خاصی داشته باشد . ترکیب شیمیایی ، ساختمان کانی شناسی و خواص فیزیکی سیلیس ، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع مذکور می باشند . ترکیب شیمیایی سیلیس در واقع عبارت است از درصد 2Sio موجود در سنگ و نیز درصد هریک از اکسیدهای دیگر که معمولاً به همراه 2Sio در کانسارهای مختلف وجود دارند و در صورتی که درصد هر یک از آنها از حد معینی تجاوز نماید ، کاربرد آن را در صنایع مختلف محدود و یا غیر ممکن می سازد .

علاوه بر درصد 2Sio ، ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و موارد مصرف آن نقش مهمی دارد ، زیرا ممکن است 2Sio به صورت انواع سیلیکات ها وجود داشته باشد ، در نتیجه این مسئله در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی ها تأثیر خواهد داشت .

خواص فیزیکی سیلیس نیز در همین روش مناسب برای خردایش ، دانه بندی پودر سیلیس تولید شده و تعیین موارد مصرف پودر تولید شده تأثیر خواهند داشت .

لعاب

سیلیکات ماده تشکیل دهنده شیشه است ، برای ساخت انواع شیشه مخصوص سیلیس با موادی از قبیل فلدسپار ، نفلین سینیت ، سودا و . . . ترکیب می شود .

سرامیک

کوارتز در ساخت انواع مختلف سرامیک و سرویس بهداشتی بکار می رود .

ریخته گری و نسوز

مقاومت کوارتز و سیلیس تا دمای C 1470 سبب شده از آن برای تهیه قالب های ریخته گری فلزاتی مانند فولاد ، آهن سیاه ، آلومینیم و آلیاژهای مس و همچنین به عنوان نسوز در ساخت کوره های آهن و فولاد ، سرامیک ، شیشه و سیمان بکار می رود .

کاربردهای متفرقه دیگری مانند ساینده ، پودر جلا ، فیلتراسیون ، شن و ماسه ساختمانی است . انواع گرد شده و با کیفیت برای باز کردن شکاف ها و افزایش نفوذ پذیری در تولید نفت و گاز بکار می رود . همچنین با پودر کردن آن می توان از آن به عنوان پرکننده در رنگ ، پلاستیک ، لاستیک ، بتونه و چسب استفاده کرد .

سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم به صورت گلوله های شفاف ، بدون آب و پودر شیشه یا پودر آبدار خرید و فروش می شود . این ماده در کنترل سایندگی لوله های آب و فرمول بندی لعاب و مینا بکار می رود . انواع محلول مایع آن در صابون سازی ، پاك کننده های صنعتی و عمومی ، چسب ، سیمان سازی ، رنگ و پوشش ، قالب ریخته گری ، شناور سازی کانه ، پایدارسازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و پیش ماده سیلیس مخلوط زئولیت کاربرد دارد .

سیلیس ته نشین شده

از واکنش سیلیکات سدیم با اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک طی شرایط مشخصی سیلیس ته نشینی تولید می شود ، که بدلیل خواصی از قبیل درخشندگی بسیار بالا و تخلخل کم از آن به عنوان پر کننده ریز دانه و ضد لغزش در لاستیک ( لاستیک خودرو و کفپوش ) PVC ، پلی الفین ، فیلم LDPE و جداکننده های ریز منفذی باتری های سربی ، پخش کننده ، حمل کننده و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

سیلیس کلوئیدی

سوسپانسیونی از سیلیس ریز دانه در محیط آبی که به منظور اصطکاك درکاغذ و تخته ، جوش دهنده نسوزهای فیبری ، کاتالیزور و پیش ماده شیمیایی مصرف می شود .
سیلیس ، نوع متالورژی از واکنش کوارتز وکک در کوره قوس الکتریک و دمای بالای C’ 2000 ساخته شده و Si 99%-98 دارد . ازآن در تهیه آلیاژهای آلومینیم ، فولاد ، سوپرآلیاژ ، سیلیکون و مواد شیمیایی استفاده می کنند .

انواع دیگر ازسیلیس و ترکیبات آن مانند سیلیس پخته ، خرد سیلیکون ، نیترات سیلیسیوم و . . . وجود دارند ، که هر یک کاربرد های مخصوص خود را داراست .

کوارتز بلوری

انواع شفاف و خوش نما برای تهیه عدسی و مخروط ، جواهرسازی و نمونه کانی بکار می رود ، از خاصیت پیزوالکتریک آن در الکترونیک استفاده می کنند .

تریپلی

سیلیس ریز بلور ، متخلخل با وزن مخصوص 65/2 ، سختی7 ، سفید تا خاکستری و . . . که به عنوان پرکننده یا رنگدانه در رنگ ، لاستیک ، پلاستیک ، ساینده و بتونه بکار می رود ، بعلاوه در پودر های ساینده و جلا و ساینده دندان بکار می رود نواکولیت

سنگ متخلخل سفید تا خاکستری ، قهوه ای روشن تا سیاه که از دانه های کوارتز بی شکل متراکم ساخته شده است ، که خاصیت سایندگی عالی دارد : تمیز کردن فلزات ، ماده آسیاب کننده ، نسوز و مصالح سبک ساختمانی .

فلینت

سیلیس کلسدونی مخفی بلور متراکم ( سرامیک ، چینی استخوانی ، ماده آسیاب کننده ) .

تقسیم بندی انواع سیلیس براساس درصد 2Sio و مصرف .

1. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای حداقل %96=2Sio است و در شیشه سازی ، لعاب ، صنایع شیمیایی ، فروسیلیس ، پشم شیشه ، سیلیکات سدیم ، فروکروم و ماسه تست سیمان به کار می رود .

2. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای %95-85=2Sio است و در ماسه ریخته گری ، ماسه سندبلاست ، فیلتراسیون و دیرگدازها به کار می رود .

3. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای %85-70=2Sio است و در آجر ماسه آهکی و آجرسبک ، کارخانجات تولید سیمان و بتن سبک به کار می رود .

صنایع مصرف کننده سیلیس در ایران

مصرف اصلی سیلیس در ایران در زمینه شیشه سازی ، ریخته گری ، تولید فروسیلیس و مصارف صنعتی خصوصاً جهت پوشش سطح قطعات می باشد ، که عمدتاً تأکید بر مصرف در شیشه سازی و ریخته گری است .

لازم به ذکر می باشد که برای اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال ، باید استاندارد شماره 3812 رعایت گردد .

 


کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلیکون متال


 

کشورهای تولید کننده عمده کشورهایی نظیر اتریش ، آلمان ، ژاپن ، چین و کشورهای دارای تکنولوژی بالا می باشند ، که علی رقم نداشتن مواد اولیه با فرآوری مواد خام از کشور های مبداء پیشرو در این صنعت می باشند .

شرایط واردات سیلیکون متال

حقوق ورودی برای سیلیکون متال 4 درصد می باشد .

شرایط صادرات سیلیکون متال

با توجه به نیاز داخل و پیشروی صنعت به سوی تکنولوژهای خاص فعلا نیاز داخل بسیار بیشتر از تولید داخل می باشد ، ولی در صورت تولید مازاد حمایت های دولت شامل حال صادرکنندگان خواهد بود .

 


مواد اولیه مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال

 

• (%) Sio2

• (%) Fe2 o 3

• (%) Al2o 3

• (%) Cao

• (%) I LO

 


تجهیزات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال

 

• کوره قوس

• پاتیل های حمل مذاب

• واحد گاز زدایی و با لا بردن خلوص مذاب

• واحد ذوب ریزی

• واحد تولید گاز تری کلروسیلان

• واحد احیاء گاز تری کلروسیلان

• قسمت شکستن چانک های سیلیکون

• کوره های ذوب بریجمن

• کوره های ذوب چوکرالسکی

• واحد تولید شمش پلی سیلیکون

• قسمت تولید تک کریستال های سیلیکونی

• دستگاه های سیم برش و برش لیزر

• کوانتومتر و واحد شیمی تر

• میکروسکوپ متالوگرافی جهت عکس برداری با بزرگنمایی *100 تا * 2000

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سیلیکون متال

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید سیلیکون متال ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool