طرح توجیهی تولید سیلیکون متال | سال 1400

Silicon metal

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید سیلیکون متال سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید سیلیکون متال را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. سیلیکون متال ( سیلیسیوم فلزی ) از سنگ سیلیسیوم با خلوص % 5/98 بدست می آید و در ساخت سلول های خورشیدی و دیواره ترانزیستورها کاربرد دارد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلیکون متال


 

با توجه به افزایش روز افزون تقاضای انرژی پاك ( انرژی خورشیدی ) و افزایش استانداردهای زندگی ، همچنین رشد روزافزون صنایع بر پایه سیلیکون ، ضرورت وجود طرح تولید سیلیکون متال اجتناب ناپذیر است .

جایگزین نمودن انرژی خورشید بعنوان عظیم ترین منبع انرژی پاك و ارزان در جهان و استفاده از مواد اولیه بر مبنای سنگ سیلیس در صنعت ، باعث شد ، که مطالعات تحقیقاتی در زمینه تولید مواد اولیه سلول های خورشیدی و صنایع مرتبط و سپس تولید سیستم های فتوولتاییک آغاز شود . مجموعه عظیم کارخانجات تولید سیلیکون متال و سلول های خورشیدی علاوه بر جلوگیری از خروج ارز ، اشتغالزایی فراوانی ایجاد خواهند نمود .

فرو آلیاژها به موادی گفته می شود ، که در صنایع فولاد سازی ، چدن سازی و ذوب آهن کاربرد دارند . این محصولات به مذاب فولاد ، چدن و آهن اضافه می گردند . نقش این عناصر شامل اکسیژن زدایی و یا ایجاد ساختار مورد نظر و دستیابی به خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب برای کاربردهای معین انواع چدن و فولاد می باشد .

سیلیکون متال ( سیلیسیوم فلزی ) از سنگ سیلیسیوم با خلوص % 5/98 بدست می آید و در ساخت سلول های خورشیدی و دیواره ترانزیستورها کاربرد دارد .

سیلیکون

سیلیکون ها گروه پرکاربردی از مواد هستند که در مقابل شرایط جوی مانند رطوبت و نور مقاومت خوبی دارند .

قدرت پخش و توزیع خوب و بی اثری شیمیایی و زیست شناختی از دیگر ویژگی های سیلیکونهاست . امروزه استفاده از سیلیکون ها در صنعت روز به روز در حال گسترش است.

سیلیکون ها در صنایع رنگ سازی ، محصولات الکترونیکی و فتوولتاییک ، محصولات پزشکی و صنایع مرتبط به آلومینویم و فولادسازی استفاده می شود .

سیلیکون متال

سیلیکون و ترکیبات آن یکی از مهمترین و فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است ، که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد که از مهم ترین آنها می توان از کاربرد در صنایع الکترونیک ، صنایع شیمیایی ، صنایع پزشکی و صنایع پلیمری نام برد . سلیکون متال محصول خروجی فاز یک می باشد .

که سالیانه مقدار تولید آن ده هزار تن برآورد گردیده و کوره ای که در فرآیند تولید این محصول بکار می رود ، از نوع سابمرج است که توان مصرفی آن حدود 20 مگا وات است .

پلی سیلیکون

سیلیکون با درصد خلوص بسیار بالا که پلی سیلیکون نامیده می شود ، دارای محدوده کاربردی بسیار وسیعی در تولید سلول های خورشیدی و همچنین تولید نیمه هادی های مورد مصرف در صنایع الکترونیک می باشد .

پلی سیلیکون مورد استفاده در تولید سلول های خورشیدی دارای درصد خلوص سیلیسیم در محدوده %9999/99 ، (6N) تا %999999/99 ، (8N) می باشد . از پلی سیلیکون فوق خالص با درصد خلوص %9999999/99 ، (9N) تا% 999999999/99 ، (11N) در ساخت نیمه هادی های الکترونیکی استفاده می شود .

 


مصارف عمده سیلیس


 

به طور کلی موارد مصرف سیلیس 2Sio عبارت است از :

شیشه سازی ، چینی سازی ، تولید فروسیلیس ، سرامیک سازی ، تولید آجر ماسه آهکی ، ریخته گری ، تولید سیلیکات سدیم ، تولید دیگر مواد سیلیسی ، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه .

مقادیر قابل توجهی از ماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی بکار می رود .

سیلیس مصرفی در هر یک از این صنایع باید کیفیت خاصی داشته باشد . ترکیب شیمیایی ، ساختمان کانی شناسی و خواص فیزیکی سیلیس ، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع مذکور می باشند . ترکیب شیمیایی سیلیس در واقع عبارت است از درصد 2Sio موجود در سنگ و نیز درصد هریک از اکسیدهای دیگر که معمولاً به همراه 2Sio در کانسارهای مختلف وجود دارند و در صورتی که درصد هر یک از آنها از حد معینی تجاوز نماید ، کاربرد آن را در صنایع مختلف محدود و یا غیر ممکن می سازد .

علاوه بر درصد 2Sio ، ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و موارد مصرف آن نقش مهمی دارد ، زیرا ممکن است 2Sio به صورت انواع سیلیکات ها وجود داشته باشد ، در نتیجه این مسئله در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی ها تأثیر خواهد داشت .

خواص فیزیکی سیلیس نیز در همین روش مناسب برای خردایش ، دانه بندی پودر سیلیس تولید شده و تعیین موارد مصرف پودر تولید شده تأثیر خواهند داشت .

لعاب

سیلیکات ماده تشکیل دهنده شیشه است ، برای ساخت انواع شیشه مخصوص سیلیس با موادی از قبیل فلدسپار ، نفلین سینیت ، سودا و . . . ترکیب می شود .

سرامیک

کوارتز در ساخت انواع مختلف سرامیک و سرویس بهداشتی بکار می رود .

ریخته گری و نسوز

مقاومت کوارتز و سیلیس تا دمای C 1470 سبب شده از آن برای تهیه قالب های ریخته گری فلزاتی مانند فولاد ، آهن سیاه ، آلومینیم و آلیاژهای مس و همچنین به عنوان نسوز در ساخت کوره های آهن و فولاد ، سرامیک ، شیشه و سیمان بکار می رود .

کاربردهای متفرقه دیگری مانند ساینده ، پودر جلا ، فیلتراسیون ، شن و ماسه ساختمانی است . انواع گرد شده و با کیفیت برای باز کردن شکاف ها و افزایش نفوذ پذیری در تولید نفت و گاز بکار می رود . همچنین با پودر کردن آن می توان از آن به عنوان پرکننده در رنگ ، پلاستیک ، لاستیک ، بتونه و چسب استفاده کرد .

سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم به صورت گلوله های شفاف ، بدون آب و پودر شیشه یا پودر آبدار خرید و فروش می شود . این ماده در کنترل سایندگی لوله های آب و فرمول بندی لعاب و مینا بکار می رود . انواع محلول مایع آن در صابون سازی ، پاك کننده های صنعتی و عمومی ، چسب ، سیمان سازی ، رنگ و پوشش ، قالب ریخته گری ، شناور سازی کانه ، پایدارسازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و پیش ماده سیلیس مخلوط زئولیت کاربرد دارد .

سیلیس ته نشین شده

از واکنش سیلیکات سدیم با اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک طی شرایط مشخصی سیلیس ته نشینی تولید می شود ، که بدلیل خواصی از قبیل درخشندگی بسیار بالا و تخلخل کم از آن به عنوان پر کننده ریز دانه و ضد لغزش در لاستیک ( لاستیک خودرو و کفپوش ) PVC ، پلی الفین ، فیلم LDPE و جداکننده های ریز منفذی باتری های سربی ، پخش کننده ، حمل کننده و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

سیلیس کلوئیدی

سوسپانسیونی از سیلیس ریز دانه در محیط آبی که به منظور اصطکاك درکاغذ و تخته ، جوش دهنده نسوزهای فیبری ، کاتالیزور و پیش ماده شیمیایی مصرف می شود .
سیلیس ، نوع متالورژی از واکنش کوارتز وکک در کوره قوس الکتریک و دمای بالای C’ 2000 ساخته شده و Si 99%-98 دارد . ازآن در تهیه آلیاژهای آلومینیم ، فولاد ، سوپرآلیاژ ، سیلیکون و مواد شیمیایی استفاده می کنند .

انواع دیگر ازسیلیس و ترکیبات آن مانند سیلیس پخته ، خرد سیلیکون ، نیترات سیلیسیوم و . . . وجود دارند ، که هر یک کاربرد های مخصوص خود را داراست .

کوارتز بلوری

انواع شفاف و خوش نما برای تهیه عدسی و مخروط ، جواهرسازی و نمونه کانی بکار می رود ، از خاصیت پیزوالکتریک آن در الکترونیک استفاده می کنند .

تریپلی

سیلیس ریز بلور ، متخلخل با وزن مخصوص 65/2 ، سختی7 ، سفید تا خاکستری و . . . که به عنوان پرکننده یا رنگدانه در رنگ ، لاستیک ، پلاستیک ، ساینده و بتونه بکار می رود ، بعلاوه در پودر های ساینده و جلا و ساینده دندان بکار می رود نواکولیت

سنگ متخلخل سفید تا خاکستری ، قهوه ای روشن تا سیاه که از دانه های کوارتز بی شکل متراکم ساخته شده است ، که خاصیت سایندگی عالی دارد : تمیز کردن فلزات ، ماده آسیاب کننده ، نسوز و مصالح سبک ساختمانی .

فلینت

سیلیس کلسدونی مخفی بلور متراکم ( سرامیک ، چینی استخوانی ، ماده آسیاب کننده ) .

تقسیم بندی انواع سیلیس براساس درصد 2Sio و مصرف .

1. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای حداقل %96=2Sio است و در شیشه سازی ، لعاب ، صنایع شیمیایی ، فروسیلیس ، پشم شیشه ، سیلیکات سدیم ، فروکروم و ماسه تست سیمان به کار می رود .

2. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای %95-85=2Sio است و در ماسه ریخته گری ، ماسه سندبلاست ، فیلتراسیون و دیرگدازها به کار می رود .

3. سیلیس درجه

این نوع سیلیس دارای %85-70=2Sio است و در آجر ماسه آهکی و آجرسبک ، کارخانجات تولید سیمان و بتن سبک به کار می رود .

صنایع مصرف کننده سیلیس در ایران

مصرف اصلی سیلیس در ایران در زمینه شیشه سازی ، ریخته گری ، تولید فروسیلیس و مصارف صنعتی خصوصاً جهت پوشش سطح قطعات می باشد ، که عمدتاً تأکید بر مصرف در شیشه سازی و ریخته گری است .

لازم به ذکر می باشد که برای اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال ، باید استاندارد شماره 3812 رعایت گردد .

 


کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلیکون متال


 

کشورهای تولید کننده عمده کشورهایی نظیر اتریش ، آلمان ، ژاپن ، چین و کشورهای دارای تکنولوژی بالا می باشند ، که علی رقم نداشتن مواد اولیه با فرآوری مواد خام از کشور های مبداء پیشرو در این صنعت می باشند .

شرایط واردات سیلیکون متال

حقوق ورودی برای سیلیکون متال 4 درصد می باشد .

شرایط صادرات سیلیکون متال

با توجه به نیاز داخل و پیشروی صنعت به سوی تکنولوژهای خاص فعلا نیاز داخل بسیار بیشتر از تولید داخل می باشد ، ولی در صورت تولید مازاد حمایت های دولت شامل حال صادرکنندگان خواهد بود .

 


مواد اولیه مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال

 

• (%) Sio2

• (%) Fe2 o 3

• (%) Al2o 3

• (%) Cao

• (%) I LO

 


تجهیزات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلیکون متال

 

• کوره قوس

• پاتیل های حمل مذاب

• واحد گاز زدایی و با لا بردن خلوص مذاب

• واحد ذوب ریزی

• واحد تولید گاز تری کلروسیلان

• واحد احیاء گاز تری کلروسیلان

• قسمت شکستن چانک های سیلیکون

• کوره های ذوب بریجمن

• کوره های ذوب چوکرالسکی

• واحد تولید شمش پلی سیلیکون

• قسمت تولید تک کریستال های سیلیکونی

• دستگاه های سیم برش و برش لیزر

• کوانتومتر و واحد شیمی تر

• میکروسکوپ متالوگرافی جهت عکس برداری با بزرگنمایی *100 تا * 2000

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سیلیکون متال

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید سیلیکون متال ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.