جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 4 votes
امتیاز کاربر:  / 4
ضعیفعالی 

Coal

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته می باشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. زغال محصولی می باشد که اغلب با استفاده از چوب تولید شده و در بخاری های زغالی ، کباب پزی ، قلیان و .... دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره ی زغال از ضایعات چوب


 محصول مورد بررسی ، زغال از ضایعات چوب می باشد . از سوختن اندام گیاه یا حیوان ، زغال به دست می آید . زغال ماده ای اسفنج مانند و سیاه است و تقریباً می توان آن را کربن خالص دانست . علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان ، زغال پدید می آید ؛ این است که آن ها بـر اثـر حـرارت ، آب و گازهـای نهفته در خود را از دست می دهند و فقط جسم جامدی از خود بر جای می نهند .

برای تهیه زغال چوب دو راه وجود دارد :

1 - مقداری چوب و هیزم را روی هم انباشته ، در هوای آزاد آتـش مـی زننـد . ایـن شـیوه قرنهاسـت کـه در جنگل های شمال اروپا از آن پیروی می شود . ولی اشکالش این است که گازهای متصاعد از چـوب در هـوا پراکنده می شود و به هدر می رود .

2 - چوب ها را جمع آوری کرده با نقاله هایی به کوره های مخصوصی می برند . همین که آتش بـر افروختـه شد ، دریچه تنور را می بندد و آن گاه چوب ها در فضایی بسته ، به تدریج مبدل به زغال می شوند .

زغالی که از ضایعات چوب به دست می آید ، برای مـصارفی چـون منقـل کبـاب پـزی و قلیـان و اسـتفاده در بخاری های زغالی و . . . . دارد .

زغال تهیه شده از ضایعات چوب کاربردها و انواع گوناگونی دارد که عبارتند از : زغال عادی ، زغال گـرد ، زغـال ریخته گری و . . . . . البته از زغال ، استفاده های دیگری نیز می شود . از جمله در زمینه زغـال اکتیـو و حتـی در زمینه پزشکی که جزء بحث ما نیست .

یکی از جدیدترین موارد استعمال زغال همان است که در جریان جنگ جهانی اول کشف گردید . دانـشمندان دریافتند که اگر زغال را در معرض حرارت شدید قرار بدهند ، حالتی پیدا می کند که نیـروی جـذب گـازش ، افزون می گردد . زغالی که بدین گونه به عمل می آمد به درد ساختن ماسک ضدگاز می خورد .

امروزه ما چنین زغالی را زغال زنده می نامیم . اکنون طرز تهیه زغال زنده به گونه دیگری صورت مـی گیـرد .

روش تولید آن بدینگونه می باشد که بخار بسیار گرمی را از میـان زغـال عبـور مـی دهنـد تـا بـدین وسـیله سوراخ های اسفنجی آن بیشتر شود .

آنگاه اگر گازهای سمی از میان چنین زغالی بگذرند ، به وسیله عمل جذب سطحی از بین می روند . بـه گفتـه دیگر ، مولکول های گازهای سمی بر سطح زغال زنده می نشیند . یکی از خواص بسیار مهم « زغال زنـده » آن است که گازهای سمی را به مقدار فراوان جذب می کند ، ولی اکسیژن هوا را به مقدار اندک . از این رو کـسی که ماسک ضدگاز به صورت زده به راحتی اکسیژن را تنفس می کند ، ولی در ضمن از شر گازهای سمی نیـز آسوده است .

زغالی که مورد نظر پروژه می باشد زغالی است ، که برای قلیان و کباب پزی و یا بخـاری هـای زغـالی کـه در برخی مناطق به کار می رود ، استفاده می شود که هم به صورت عادی مصرف می شود و هم به صورت قالبی و فشرده شده .

دانه های زغال چوب به عنوان یک افزودنی غذایی برای حیوانات اهلی استفاده می شوند . زغال چوب به دلیل واکنش پذیری و خلوص برای تولید دی سولفید کربن و سیانور قلیایی – فلزی استفاده می شود . به علاوه زغال چوب برای تولید پودر سیاه استفاده می گردد .

استفاده های فلزشناسانه زغال چوب شامل تولید فروسیلیکون ، سیلیکون خالص ، فرومنگنز و مس تصفیه کننده است .

زغال چوب قالب گرفته شده به عنوان یک carburizing granulate نیز مصرف می شود . دانه های زغال چوب برای بازپخت مورد استفاده قرار می گیرند . زغال چوب در ریخته گری ها و همچنین پوسته زدایی ورقه های فلزی و سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد . در کشورهای فاقد رسوبات زغال سنگ ، زغال چوب در فرآیندهای کوره های بلند مورد استفاده قرار می گیرد .

ذرات ریز زغال چوب مخلوط با چسب نشاسته به بریکت فشرده می شوند ، تا در صنعت و مصارف خانگی و کباب کردن مورد استفاده قرار بگیرند . از انواع آنها می توان از گریلیس ، کینگزفورد و مچ لایت نام برد .

بریکت های زغال چوب طولانی تر از زغال چوب کلوخه می سوزند . بریکت ها بدون شعله یا بو می سوزند و حرارت ثابتی را تولید می کنند . تقاضای رو به افزایش و ثابتی برای زغال چوب برای کباب کردن وجود دارد .

استاندارد های قابل توجه جهت اجرای طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب :

طبق بررسی های انجام شده و اطلاعاتی سازمان استاندارد ملی ایران کسب شد در حال حاضر شماره خاصی برای استاندارد ملی زغال چوب ذکر نشده است .

در آلمان کیفیت زغال چوب تحت شماره DIN51749 تعیین می شود .


کشور های عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب


 در این رابطه نمی توان کشور خاصی را ذکر کرد . به طور کلی در هر جایی که درخت وجود دارد ، می توان این محصول را نیز تولید کرد . اما به طور عمده کشورهای بزرگ تولید زغال فشرده عبارتند از : ژاپن ، هلند ، آمریکا ، چین و . . . همچنین طبق بررسی های انجام شده کشورهای اروپایی و آمریکا و نیز کشورهایی نظیـر تایلنـد و بنگلادش برای تولید انبوه زغال فشرده مطالعات زیادی انجام داده اند .

عمده کشورهای مصرف کننده زغال چوب عبارتند از : کشور های عربی و حوزه خلیج فارس ، ترکیه ، کشورهای آسیای میانه و . . . لیکن به طور عمده می توان بیان کرد که زغال چوب در تمامی کـشورهای جهـان کـاربرد دارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب


 طبق برنامه ریزی دولت یکی از مهمترین اهداف برنامه چهارم توسعه کشور و همچنین چشم انداز بیست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیرنفتی است . در حال حاضر عمده صادرات ایران مربوط به صادرات کالاهای نفتی می باشد ، لذا برای رشد و گسترش صادرات غیرنفتی ، برنامـه ریـزی بـرای افـزودن واحـدهای جدیـد و همچنین استفاده بهینه از امکانات فعلی ، ضروری به نظر می رسد .

زغال از ضـایعات چـوب را نمـی تـوان بـه عنوان کالایی استراتژیک در نظر گرفت ، اما می توان اینگونه عنوان نمود کـه اهمیـت آن بـه عنـوان یکـی از سوخت های در دسترس می باشد .


فرایند تولید زغال از ضایعات چوب

 

زغال چوب در کوره ها و قرع ها تولید می شود . تجزیه حرارتی چوب در یک کوره با یک تامین کننده هوای کنترل شده زغال چوب را تولید می کند . محصولات گازی و مقداری از چوب سوزانده می شوند . زغال چوب قرع در غیاب هوا تولید می شود .

علاوه بر زغال چوب ، محصولات فرعی گازها و مایع تشکیل می شوند : گاز پیرولیزیز ( گاز چوب ) ، نوشابه پیرولیگنئوس خام ، و روغن پیرولیزیز ( روغن زیستی ) . زغال چوب حاصله در قرع 50% بیشتر از زغال چوب حاصله در یک کوره است .

در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید زغال از ضایعات چوب استفاده می شود .

1 . روش سنتی

2 . روش مکانیزه

در روش سنتی چوب را داخل کوره در بسته قرار می دهند و سپس آتش می زنند و پس از تبدیل شـدن بـه زغال ، زغال ها جمع آوری شده و مصرف می شوند .

در روش مکانیزه ، روند تولید به این صورت می باشد که ابتدا خرده چوب ها توسط دستگاه خردکن به قطعات کوچک تبدیل می شوند ؛ سپس با تسمه نقاله به کوره های پخت انتقال می یابند . پس از تبدیل شدن به زغال ان ها را آسیاب کرده و وارد حوضچه های شستشو می شوند .

پس از شستشوی آن ها ، مواد آسیاب شـده خـشک می شوند و پس از خشک شدن با صمغ گیاهی ( صمغ عربی ) مخلوط شده و قالب گیری می شـوند و سـپس توسط پرس ، پرس می شوند . بعد از انجام مرحله پرس قطعات توسط دسـتگاه بـرش بـه انـدازه مورد نظر برش می خورند .


تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب

- کوره پخت ایزوله

- کوره آجری 1200 درجه

- بسته بندی

- کربورایزینگ

- خشک کن

- آسیاب

- مولیر

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید زغال از ضایعات چوب


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool