طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Coal

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب را که آرشیوی و مربوط به سال های گذشته می باشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. زغال محصولی می باشد که اغلب با استفاده از چوب تولید شده و در بخاری های زغالی ، کباب پزی ، قلیان و .... دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره ی زغال از ضایعات چوب


 محصول مورد بررسی ، زغال از ضایعات چوب می باشد . از سوختن اندام گیاه یا حیوان ، زغال به دست می آید . زغال ماده ای اسفنج مانند و سیاه است و تقریباً می توان آن را کربن خالص دانست . علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان ، زغال پدید می آید ؛ این است که آن ها بـر اثـر حـرارت ، آب و گازهـای نهفته در خود را از دست می دهند و فقط جسم جامدی از خود بر جای می نهند .

برای تهیه زغال چوب دو راه وجود دارد :

1 - مقداری چوب و هیزم را روی هم انباشته ، در هوای آزاد آتـش مـی زننـد . ایـن شـیوه قرنهاسـت کـه در جنگل های شمال اروپا از آن پیروی می شود . ولی اشکالش این است که گازهای متصاعد از چـوب در هـوا پراکنده می شود و به هدر می رود .

2 - چوب ها را جمع آوری کرده با نقاله هایی به کوره های مخصوصی می برند . همین که آتش بـر افروختـه شد ، دریچه تنور را می بندد و آن گاه چوب ها در فضایی بسته ، به تدریج مبدل به زغال می شوند .

زغالی که از ضایعات چوب به دست می آید ، برای مـصارفی چـون منقـل کبـاب پـزی و قلیـان و اسـتفاده در بخاری های زغالی و . . . . دارد .

زغال تهیه شده از ضایعات چوب کاربردها و انواع گوناگونی دارد که عبارتند از : زغال عادی ، زغال گـرد ، زغـال ریخته گری و . . . . . البته از زغال ، استفاده های دیگری نیز می شود . از جمله در زمینه زغـال اکتیـو و حتـی در زمینه پزشکی که جزء بحث ما نیست .

یکی از جدیدترین موارد استعمال زغال همان است که در جریان جنگ جهانی اول کشف گردید . دانـشمندان دریافتند که اگر زغال را در معرض حرارت شدید قرار بدهند ، حالتی پیدا می کند که نیـروی جـذب گـازش ، افزون می گردد . زغالی که بدین گونه به عمل می آمد به درد ساختن ماسک ضدگاز می خورد .

امروزه ما چنین زغالی را زغال زنده می نامیم . اکنون طرز تهیه زغال زنده به گونه دیگری صورت مـی گیـرد .

روش تولید آن بدینگونه می باشد که بخار بسیار گرمی را از میـان زغـال عبـور مـی دهنـد تـا بـدین وسـیله سوراخ های اسفنجی آن بیشتر شود .

آنگاه اگر گازهای سمی از میان چنین زغالی بگذرند ، به وسیله عمل جذب سطحی از بین می روند . بـه گفتـه دیگر ، مولکول های گازهای سمی بر سطح زغال زنده می نشیند . یکی از خواص بسیار مهم « زغال زنـده » آن است که گازهای سمی را به مقدار فراوان جذب می کند ، ولی اکسیژن هوا را به مقدار اندک . از این رو کـسی که ماسک ضدگاز به صورت زده به راحتی اکسیژن را تنفس می کند ، ولی در ضمن از شر گازهای سمی نیـز آسوده است .

زغالی که مورد نظر پروژه می باشد زغالی است ، که برای قلیان و کباب پزی و یا بخـاری هـای زغـالی کـه در برخی مناطق به کار می رود ، استفاده می شود که هم به صورت عادی مصرف می شود و هم به صورت قالبی و فشرده شده .

دانه های زغال چوب به عنوان یک افزودنی غذایی برای حیوانات اهلی استفاده می شوند . زغال چوب به دلیل واکنش پذیری و خلوص برای تولید دی سولفید کربن و سیانور قلیایی – فلزی استفاده می شود . به علاوه زغال چوب برای تولید پودر سیاه استفاده می گردد .

استفاده های فلزشناسانه زغال چوب شامل تولید فروسیلیکون ، سیلیکون خالص ، فرومنگنز و مس تصفیه کننده است .

زغال چوب قالب گرفته شده به عنوان یک carburizing granulate نیز مصرف می شود . دانه های زغال چوب برای بازپخت مورد استفاده قرار می گیرند . زغال چوب در ریخته گری ها و همچنین پوسته زدایی ورقه های فلزی و سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد . در کشورهای فاقد رسوبات زغال سنگ ، زغال چوب در فرآیندهای کوره های بلند مورد استفاده قرار می گیرد .

ذرات ریز زغال چوب مخلوط با چسب نشاسته به بریکت فشرده می شوند ، تا در صنعت و مصارف خانگی و کباب کردن مورد استفاده قرار بگیرند . از انواع آنها می توان از گریلیس ، کینگزفورد و مچ لایت نام برد .

بریکت های زغال چوب طولانی تر از زغال چوب کلوخه می سوزند . بریکت ها بدون شعله یا بو می سوزند و حرارت ثابتی را تولید می کنند . تقاضای رو به افزایش و ثابتی برای زغال چوب برای کباب کردن وجود دارد .

استاندارد های قابل توجه جهت اجرای طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب :

طبق بررسی های انجام شده و اطلاعاتی سازمان استاندارد ملی ایران کسب شد در حال حاضر شماره خاصی برای استاندارد ملی زغال چوب ذکر نشده است .

در آلمان کیفیت زغال چوب تحت شماره DIN51749 تعیین می شود .


کشور های عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب


 در این رابطه نمی توان کشور خاصی را ذکر کرد . به طور کلی در هر جایی که درخت وجود دارد ، می توان این محصول را نیز تولید کرد . اما به طور عمده کشورهای بزرگ تولید زغال فشرده عبارتند از : ژاپن ، هلند ، آمریکا ، چین و . . . همچنین طبق بررسی های انجام شده کشورهای اروپایی و آمریکا و نیز کشورهایی نظیـر تایلنـد و بنگلادش برای تولید انبوه زغال فشرده مطالعات زیادی انجام داده اند .

عمده کشورهای مصرف کننده زغال چوب عبارتند از : کشور های عربی و حوزه خلیج فارس ، ترکیه ، کشورهای آسیای میانه و . . . لیکن به طور عمده می توان بیان کرد که زغال چوب در تمامی کـشورهای جهـان کـاربرد دارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب


 طبق برنامه ریزی دولت یکی از مهمترین اهداف برنامه چهارم توسعه کشور و همچنین چشم انداز بیست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیرنفتی است . در حال حاضر عمده صادرات ایران مربوط به صادرات کالاهای نفتی می باشد ، لذا برای رشد و گسترش صادرات غیرنفتی ، برنامـه ریـزی بـرای افـزودن واحـدهای جدیـد و همچنین استفاده بهینه از امکانات فعلی ، ضروری به نظر می رسد .

زغال از ضـایعات چـوب را نمـی تـوان بـه عنوان کالایی استراتژیک در نظر گرفت ، اما می توان اینگونه عنوان نمود کـه اهمیـت آن بـه عنـوان یکـی از سوخت های در دسترس می باشد .


فرایند تولید زغال از ضایعات چوب

 

زغال چوب در کوره ها و قرع ها تولید می شود . تجزیه حرارتی چوب در یک کوره با یک تامین کننده هوای کنترل شده زغال چوب را تولید می کند . محصولات گازی و مقداری از چوب سوزانده می شوند . زغال چوب قرع در غیاب هوا تولید می شود .

علاوه بر زغال چوب ، محصولات فرعی گازها و مایع تشکیل می شوند : گاز پیرولیزیز ( گاز چوب ) ، نوشابه پیرولیگنئوس خام ، و روغن پیرولیزیز ( روغن زیستی ) . زغال چوب حاصله در قرع 50% بیشتر از زغال چوب حاصله در یک کوره است .

در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید زغال از ضایعات چوب استفاده می شود .

1 . روش سنتی

2 . روش مکانیزه

در روش سنتی چوب را داخل کوره در بسته قرار می دهند و سپس آتش می زنند و پس از تبدیل شـدن بـه زغال ، زغال ها جمع آوری شده و مصرف می شوند .

در روش مکانیزه ، روند تولید به این صورت می باشد که ابتدا خرده چوب ها توسط دستگاه خردکن به قطعات کوچک تبدیل می شوند ؛ سپس با تسمه نقاله به کوره های پخت انتقال می یابند . پس از تبدیل شدن به زغال ان ها را آسیاب کرده و وارد حوضچه های شستشو می شوند .

پس از شستشوی آن ها ، مواد آسیاب شـده خـشک می شوند و پس از خشک شدن با صمغ گیاهی ( صمغ عربی ) مخلوط شده و قالب گیری می شـوند و سـپس توسط پرس ، پرس می شوند . بعد از انجام مرحله پرس قطعات توسط دسـتگاه بـرش بـه انـدازه مورد نظر برش می خورند .


تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی تولید زغال از ضایعات چوب

- کوره پخت ایزوله

- کوره آجری 1200 درجه

- بسته بندی

- کربورایزینگ

- خشک کن

- آسیاب

- مولیر

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید زغال از ضایعات چوب

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.