طرح توجیهی تولید کارگاه چوب خشک کنی صنعتی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Industrial dryer workshop

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

چوب خشك كنی دارای كاربردهای متعدد از قبیل مبل سازی ، درب و پنجره سازی ، وسایل اداری ، ساخت آلات موسیقی ، اتاق وسایل متحرك ، قایق سازی ، كشتی سازی ، میزهای خیاطی و ساخت بعضی از قسمت های سلاح های جنگی می باشد .

 


اهمیت محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :


 

با توجه به موارد كاربرد كالا در صنعت كه قبلا ذكر شد ، این محصول از جایگاه بالایی در صنعت برخوردار است ، كه قابل چشم پوشی نیست و همچنین قیمت مناسب آن در مقایسه با كالاهای جایگزین به ارزش آن می افزاید ، كه در نتیجه باید به هر چه بهتر شدن این صنعت در كشور ، توجه كافی مبذول گردد چرا كه بسیاری از مسائل موجود در صنعت كشور در بسیاری از زمینه های صنعتی با استفاده از این كالا به بهترین وجه برطرف می گردد .

 


تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عمده محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :


 

در بررسی كشورهای تولید كننده این محصول كه قطعات انواع چوب های خشك شده صنعتی می باشد ، می توان این نكته را ذكر نمود كه این محصول بیشتر در كشورهای صنعتی كه دارای منابع ذخیره مواد اولیه این محصول می باشند تولید می شود . کشور های آلمان ، روسیه و آمریکا از عمده تولیدکنندگان چوب خشک می باشند .

همچنین با توجه به این که موارد كاربرد این محصول در صنعت مبلمان و سایر وسایل تزئینی می باشد ، از آن در كشورهای دارای صاحب این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و از طرف دیگر این محصول در صنایع دیگر و موارد دیگر از جمله ساختمان سازی نیز به كار می رود و از این لحاظ می توان از بسیاری از كشورها را به عنوان مصرف كننده بعضی انواع دیگر این محصول نام برد . کشور های آمریکا ، ایتالیا و آلمان نیز از عمده مصرف کنندگان چوب خشک شده می باشند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :


 

با مراجعه به كتاب مقررات بازرگانی كشور، محدودیت خاصی جهت واردات محصول مورد بررسی مشاهده نشده است . از آنجا كه چوب خشك كنی صنعتی حرفه ای در كشور وجود ندارد و چون واحد های صنایع چوب معمولا چوب خشك كنی در حد نیاز خود ایجاد می كنند ، بنابراین قیمت نسبتا بالایی را به خود اختصاص می دهد ، كه در مقابل قیمت كالاهای جایگزین خیلی قابل توجه نیست و ممكن است تا حدودی در بعضی موارد ، واردات آن را كم و بیش توجیه نماید ، البته لازم به ذكر است كه حمل چوب به صورت گرده بینه و خشك نشده از خارج به دلیل داشتن هزینه حمل و نقل زیاد ، مقرون به صرفه نخواهد بود .

همچنین با مطالعات انجام شده در این زمینه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرایط خاصی برای صادرات اینگونه محصولات وجود ندارد ولی تولیدكنندگان ما ملزم به رعایت یكسری شرایط كلی و البته اصلی می باشند . كیفیت مناسب و مطلوب در حد كیفیت بازار جهانی ، ایجاد زیبایی ظاهری و طرح های جالب و متنوع كه باعث جلب نظر بیشتر كالا برای مشتری گردد .

مورد دیگر رعایت استاندارد ها و شرایط و خصوصیات شركت مقصد یا دریافت كننده این محصول می باشد ، چرا كه توجه به این مسائل و كاربرد آن در تولید و انتخاب رنگ و طرح كالا، تاثیر بسزایی در خریدار گذاشته و قیمت آنرا توجیه كرده و میزان فروش را بالا می برد . در ضمن داشتن قیمت مناسب در بازار جهانی از دیگر عوامل موثر در صادرات كالا می باشد . همچنین اگر تولید كننده ای دارای سابقه خوبی در تولید و فروش محصول باشد ، عاملی تاثیر گذار در انتخاب محصول آن كشور از طرف مشتری خواهد بود .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :


 

كوره های چوب خشك كنی - آیین كار محاسبه انرژی : 4214

كوره های چوب خشك كن - لوازم كمكی : 4958

كوره های چوب خشك كنی - روش گرمادهی : 4959

كوره های چوب خشك كنی و مصالح مربوط به آن - روش ساخت : 5101

كوره های چوب خشك كنی - طبقه بندی : 3602

چوب خشك كنی - آیین كار : 3700

چوب - روش تعیین رطوبت : 2895

چوب - روش های نمونه برداری و الزامات عمومی برای آزمون : 2140

 


بررسی کالاهای جایگزین محصولات چوبی :


 

محصولات جایگزین این محصول ، محصولاتی نظیر آهن و آلومینیم و پلاستیك می باشد كه با وجود توسعه روز افزون این نوع محصولات ، مصنوعات چوبی بدلیل خواص منحصر بفرد خود كماكان جایگاه مصرفی خود را حفظ كرده است .

با شناخت خواص چوب در برابر حرارت ، الكتریسیته و صوت این ماده دامنه مصرف بسیار گسترده تری كسب نموده است و به عنوان عایق حرارت و الكتریسیته برای ساختن ابزارهای مختلف ، پوشش دیواره ها برای جلوگیری از انتقال حرارت و تشعشع حرارتی و تخفیف دهنده ی صوت مورد استفاده قرار گرفته است .

چون ضریب هدایت الكتریكی چوب كم است و یا بالعكس مقاومت الكتریكی زیادی دارد ، عایق جریان الكتریسیته می باشد . از سوی دیگر چوب دارای خاصیت ایجاد طنین صوت می باشد و از این رو برای ساخت آلات موسیقی ، بهترین ماده تشخیص داده شده و از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گرفته است و مع هذا شناخت سایر خواص اكوستیك ( صوتی ) نظیر جذب و تخفیفی شدت عایق بودن آن در برابر صدا سبب شده است ، كه چوب و فرآورده های چوبی به عنوان تنها ماده ی بی رقیب در عایق كاری دیواره و سقف ساختمان های مسكونی چندین طبقه مورد استفاده قرار بگیرد .

كاربرد چوب در این زمینه بخصوص در تالارهای سخنرانی ، سینما و تئاتر واضح تر است . چوب به دلیل داشتن وزن حجمی كم ، استحكام كافی و تغییر شكل پذیری آسان در صنایع اسلحه سازی نیز كماكان كاربرد دارد و از نظر قیمت با سایر محصولات جایگزین رقابت می كند .

 


فرایند اجرای طرح توجیهی کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :

 

پس از ورود گرده بینه به محل انبار مواد اولیه ، سطح خارجی گرده بینه ها از اجسام خارجی نظیر شن و ماسه و قطعات فلزی كه در مرحله برش باعث صدمه دیدن تیغه های برش خواهند شد ، تمیز می گردند این عمل توسط فشار آب و با دو ابزار های دستی می تواند انجام شود .

كه در این طرح ابزارهای دستی مد نظر می باشد ( بدلیل كمبود منابع آب و محدودیت سرمایه گذاری طرح ) پس از این مرحله گونه های مختلف از یكدیگر تفكیك می شوند ، تا در مرحله خشك كردن از نظر دما و مدت زمان خشك كردن ایجاد اشكال نكنند .

مرحله گرده بینه زنی :

اگر چه در این طرح فرض بر این است كه ماده اولیه به صورت گرده بینه وارد كارخانه خواهد شد ، ولی در عمل چون ممكن است طول گرده بینه ها همه بر طبق نیاز مصرف كنندگان نباشد و یا برای بعضی از عیوب چوب و یا سایر ملاحظات نیاز به گرده بینه زنی باشد . لذا یك دستگاه اره زنجیری جهت عمل گرده بینه زنی مورد نیاز خواهد بود .

دستگاه فوق الذكر بدلیل قابلیت حمل دستی و قدرت نسبی زیاد ، مناسب ترین دستگاه جهت انجام این مرحله از كار خواهد بود .

مرحله برش طولی گرده بینه ها :

این مرحله از تولید معمولا توسط دستگاه اره رام انجام می شود . ابتدا در یك طرف گرده بینه ( مقطع كوچكتر ) یك برش طولی انجام می دهند و قسمتی را كه بنام پشت لا نامیده می شود از آن جدا می كنند . پشت لا كه سطح داخلی آن صاف و سطح خارجی آن محدب است و دارای پوست می باشد ، در قسمت اره كشی ثانویه تبدیل به چوب می شود ، در این قسمت پس از جدا شدن پشت لا بقیه گرده بینه را به موازات آن برش می دهند .

( یادآوری می كنیم كه برش گرده بینه دارای روش های مختلفی می باشد ، كه از ذكر آن ها بدلیل طولانی شدن مطلب خودداری می گردد . )

در این صورت گرده بینه به قطعاتی تقسیم می شود ، كه هر قطعه دارای دو سطح برش صاف برابر یا گاهی نابرابر است و دو سطح دیگر ان تا حدودی محدب و دارای پوست می باشد ، این قسمت در مرحله بعد برش خورده و به سطح صاف تبدیل می شود .

مناسب ترین دستگاه برای انجام این قسمت از كار، اره رام می باشد ، زیرا بدلیل وزن زیاد گرده بینه در این مرحله ، قطعه كار ثابت و ماشین حركت می كند و بدین ترتیب به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد . این نوع ماشین كه مخصوص این قسمت از كار در دنیا طراحی شده است ، خود دارای اقسام مختلف از جمله سیستم برش عمودی و افقی و . . . می باشد ، كه بدلیل معمولی بودن و كارایی بیشتر و ساخت آن در داخل كشور ، سیستم افقی در این طرح در نظر گرفته می شود .

مرحله دوم برش طولی :

الوار برش خورده در قسمت اره رام ، توسط لیفتراك به ابتدای ماشین اره تسمه ای منتقل و در آنجا توسط جرثقیل سقفی و در صورت سبك بودن توسط كارگر بر روی میزهای مجهز به غلتك كه الوار بر روی آن ها به آسانی به جلو حركت می كند ، قرار گرفته و به جلو رانده شده و در امتداد طول الوار ( قسمت محدب ) برش می خورد .

چنانكه در قسمت قبل یادآوری شد قطعات چوبی كه توسط اره رام بریده می شوند ، اغلب دارای دو سطح صاف ( سطوح اره كشی ) ، دو سطح نا صاف و پوست دار ( محدب ) هستند . در این صورت برای اینكه این قطعات چوب هم بشكل منظمی در آیند آن ها را با این دستگاه برش می زنند .

این دستگاه سه وظیفه زیر را انجام خواهد داد :

1- حذف كناره نا صاف و دارای پوست

2- تقسیم طولی قطعات پهن چوب

3 - جدا كردن قسمت های سالم و مرغوب چوب از قسمت های معیوب و گره دار

اره های تسمه ای ( اره فلكه ) بدلیل ضایعات كم برش و سادگی و كمی هزینه تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات برش ، جهت عملیات برش انتخاب گردیده اند .

لازم به یاد آوری است كه اره های فلكه معمولا باید به میز های دارای غلطك كه الوار بزرگ به آسانی بر روی آن ها هدایت شده و عمل برش بر روی آن ها انجام شود ، مجهز گردند .

مرحله اندازه بری :

دستگاه اندازه بر سه وظیفه مهم را در كارخانه های چوب بری انجام می دهند :

1 - بریدن و صاف كردن قطع ابتدایی و انتهایی چوب

2- قطع عرضی چوب ها برای بدست آوردن قطعه های بطول مناسب

3- جدا كردن قطعات مرغوب از چوب های گره دار

هر دستگاه اندازه بر از چندین اره گرد تشكیل می شود ، كه به فاصله معین از هم قرار دارد و محور هر اره روی اهرمی واقع شده است ، كه با فرمان كارگر پایین می آیند و چوب را عرضا به مقطعات لازم قطع می كنند .

پس از انجام عملیات برش هر دسته چوب با در نظر گرفتن گونه و ضخامت ، میزان رطوبت و سایر نكاتی كه بر خشك شدن آن تاثیر دارد ، دسته بندی و در انبار محصول در جریان ساخت در انتظار انتقال به خشك كن ها نگهداری می گردد .

خشك كن ها :

خط كامل خشك كن ، شامل فن ها ، رطوبت زن ، رطوبت سنج ها ، دما سنج ها ، كانال ها و درب ها یا دیواره از مصالح ساختمانی ( آجر و سیمان ) با عایق بندی و جداره داخلی از ورق گالوانیزه شامل سه واحد به ظرفیت هر كدام 55 متر مكعب چوب .

فن ها با راندمان هوادهی 15000 متر مكعب در ساعت و با سرعت 1450 دور در دقیقه و قدرت 2 كیلووات .

واگن های حمل چوب به خشك كن ها :

واگن ها به ابعاد 3/1 متر با چرخ ها از چدن خاكستری – محورها از فولاد مخصوص كه چوب ها بر روی این واگن ها چیده شده و داخل كوره می گردد .

یاد آوری می نماییم كه امروزه ساختمان خشك كن ها بیشتر به صورت ساختمان های پیش ساخته و قابل مونتاژ متداول گردیده است ، كه از نظر سرعت كارهای احداث و عایق بندی و صرفه جویی در مصالح ساختمانی بسیار مناسب می باشد .

ولی بدلیل محدودیت بعضی از مواد اولیه ( نظیر ورق های فلزی ) از یك طرف و عدم تولید این ساختمان ها در حجم انبوه در ایران ، در حال حاضر احداث چنین ساختمان هایی مشكلات تامین مصالح خواهد داشت ، ولی با توجه به فراوانی مواد عایق بندی در ایران در صورت احداث واحدهای تولیدی این ساختمان ها ، بر خشك كن های ساخته شده از مصالح ساختمانی معمولی ترجیح داده خواهند داشت ، ولی در این طرح بدلیل محدودیت های ذكر شده ، خشك كن ها با مصالح داخلی در نظر گرفته شده اند .

 


ماشین آلات مورد نیاز کارگاه چوب خشک کنی صنعتی :

 

- اره موتوری

- اره رام

- اره فلكه

- دستگاه اندازه بر

- كف رنده

- خشك كن

- واگن

- جرثقیل سقفی 5 تن

- كمپرسور

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارگاه چوب خشک کنی صنعتی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید چربی گیر های صنعتی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.