جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Maku and Impact Wood

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. ماکو قطعه ای می باشد که با استفاده از چوب فشرده شده تولید می شود و در صنایع بافندگی ازقبیل بافت پتو ، بافت فرش ، یافت پارچه و .... دارای کاربرد می باشد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه :


 

ماكو به قطعه چوبی گفته می شود ، كه از چوب فشرده شده ساخته می گردد ، و بر روی آن در مراحل مختلف كارهای فنی و تخصصی مانند فرزكاری و خراطی صورت گرفته و با الحاق قطعاتی دیگر مانند دو سر فلزی جهت استحكام ماكو و چشمی برنجی ، مهره چینی ، میل ماكو و چنگك ماكوگیر تكمیل می گردد .
ماكو ، دوكی شكل و صیقلی با وزن مخصوص 4/ 1تا 1/7 گرم بر سانتی متر مكعب می باشد .
ماكو به عنوان یک كالای واسطه ای در كارخانجات بافندگی برای تولید انواع منسوجات مانند پارچه ، پتو و فرش استفاده می گردد ، بدین صورت كه پودها از داخل تارها توسط ماكو عبور داده شده و با هر رفت یا برگشت ماكو ، یک پود بافته می شود .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه :


 

در بسیاری از موارد دولت در جهت حمایت از تولیدات داخلی اقدام به وضع تعرفه های گمركی سنگین می نماید ، تا بدین نحو با بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات وارداتی ، محصولات ساخت داخل دارای قدرت رقابت بیشتری با محصولات مشابه وارداتی باشند . در مورد ماكو و چوب ضربه ذكر این نكته ضروریست ، كه این محصول جزء محصولات مجاز برای واردات بوده و دارای تعرفه معادل با 20 درصد می باشد و بنابراین این محصول جزء كالاهای مورد حمایت بالا از طریق دولت نمی باشد .

با مطالعات انجام شده در این زمینه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرایط خاصی برای صادرات اینگونه محصولات وجود ندارد ولی تولیدكنندگان ما ملزم به رعایت یکسری شرایط كلی و البته اصلی می باشند . كیفیت مناسب و مطلوب در حد كیفیت بازار جهانی ، رعایت استانداردها و شرایط و خصوصیات شركت مقصد یا دریافت كننده این محصول از جمله مواردی است ، كه در صادرات محصول باید مورد توجه قرار بگیرد . در ضمن داشتن قیمت مناسب در بازار جهانی از دیگر عوامل موثر در صادرات كالا می باشد . همچنین اگر تولیدكننده ای دارای سابقه خوبی در تولید و فروش محصول باشد ، عاملی تاثیر گذار در انتخاب محصول آن كشور از طرف مشتری خواهد بود .

 


استاندارد های قابل توجه جهت اجرای طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه


 

چوب - روش تعیین رطوبت : 2895

چوب - روش های نمونه برداری و الزامات عمومی برای آزمون : 2140

چوب ضربه مورد استفاده در ماشین های بافندگی – ویژگی ها : 2708

 


بررسی کالا های جایگزین محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه


 

برای ساخت ماكو از چوب مرغوب ممرز استفاده می گردد ، به علت كمبود تولید ماكو در داخل كشور و نیاز به واردات آن و مسائل ارزی ، اقدام به ساخت ماكو از موادی نظیر پلاستیک گردید ولی در عمل به علت تعداد دفعات رفت و برگشت ماكوی پلاستیکی در دستگاه ریسندگی و گرمای حاصل از اصطكاك ، تغییر شكل داده و باعث توقف كار گردید ، لذا مناسب ترین ماده برای ساخت ماكو چوب ممرز است ، از جهت دیگر مسئله ورود ماشین های واتر جت و ایرجت كه احتیاج به ماكو ندارد مطرح می شود ، كه با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران و تعداد ماشین های بافندگی كه در ایران وجود دارد ، حداقل تا چند سال آینده نمی توان از وجود ماكو بی نیاز شد .

 


اهمیت محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه


 

با توجه به موارد كاربرد كالا در صنعت كه قبلا ذكر شد ، این محصول از جایگاه بالایی در صنعت برخوردار است ، كه قابل چشم پوشی نیست و همچنین قیمت مناسب آن در مقایسه با كالاهای جایگزین به ارزش آن می افزاید ، كه در نتیجه باید به هر چه بهتر شدن این صنعت در كشور ، توجه كافی مبذول گردد چرا كه بسیاری از مسائل موجود در صنعت كشور در بسیاری از زمینه های صنعتی ، با استفاده از این كالا به بهترین وجه برطرف می گردد ، كه با هرچه بهتر شدن وضعیت داخلی و تولیدات ، میزان واردات و نیاز به خارج را هر چه بیشتر بكاهیم .

 


تولید کنندگان و مصرف کنندگان عمده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه


 

عمده تولید کنندگان ماکو و چوب ضربه

ترکیه ، آلمان و انگلستان 

عمده مصرف کنندگان ماکو و چوب ضربه 

ایران ، سوریه و هند

 


فرایند اجرای طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه


 

برای ماكو ، از چوب ممرز و چوب ضربه از چوب راش استفاده می گردد . در ابتدا خصوصیات ماكروسكوپی و فیزیکی و مكانیکی این دو گونه شرح داده می شود و سپس به فرایند تولید می پردازیم .

چوب ممرز دارای چوب برون سفید است ، كه به تدریج با چوب درون مخلوط می گردد . گاهی از چوب درون تشخیص داده نمی شود ، وقتی كه چوب درون از چوب برون مشخص باشد ، چوب درون به رنگ زرد دیده می شود . چوبی است بدون بو و طعم و دارای الیاف موازی ، سخت و نسبتا مقاوم نسبت به خمش و ضربه و كمی درخشان ، و به سختی شكاف بر می دارد .

چوب راش دارای چوب برون سفید رنگ و چوب درون زرد روشن ، تا قهوه ای متمایل به سرخی و دارای الیاف موازی و یکنواخت است ، چوب بدون بو و طعم و نسبتا سخت و سنگین و فاقد دوام طبیعی چندان است و وقتی كه متناوبا در محیط های خشك و تر قرار گیرد ، دارای توانایی زیاد در نگهداری میخ می گردد . در امتداد پره های چوبی اغلب شكاف بر می دارد ، نسبت به خمش و ضربه مقاوم است و لاك خوب می پذیرد .

با توجه به خواص فیزیکی و مكانیکی دو گونه راش و ممرز ، به علت مقاومت به فشار خوب ممرز ، مناسب برای ساخت ماكو و مقاومت به ضربه خوب راش ، برای ساخت چوب ضربه مناسب است .ولی با توجه به درصد بالای هم كشیدگی كلی دو گونه فوق الذكر لازم است ، در هنگام خشك كردن و كاهش رطوبت آن ها ، این عمل به آرامی انجام گیرد ، زیرا در صورت افزایش سرعت در عمل خشك كردن ، باعث افزایش شكاف و ترك و بالا رفتن درصد افت چوب می شود .

پس از تهیه دو گونه چوب مذكور از سازمان جنگل ها و مراتع ، الوار و تراورس ها به كارخانه حمل می شوند . الوارها و تراورس ها برای بریده شدن به قسمت چوب بری هدایت می گردند ، برای این كار ابتدا یک نروروكار توسط رنده ، رندیده شده تا صاف و صیقلی گردد ، سپس بوسیله اره فلكه 100 تراورس از جهت عرض به 3 قسمت تقسیم می گردد .

به این عمل قائمه كردن گویند ، قائمه ها را در زیر سقف سوله به صورت دسته بندی چیده ، تا رطوبت آن ها به زیر نقطه اشباع الیاف حدود 20-15 درصد برسد كه مدت زمان چیدن آن ها بستگی به منطقه و شرایط آب و هوایی فرق می كند ، مثلا در شرایط آب و هوایی منطقه اصفهان در فصل زمستان 2 ماه و درفصل تابستان 1 ماه است . در پایان مدت قائمه ها را به صورت بلوك هایی در می آورند . ابعاد این بلوك ها بستگی به نوع ماكوی مورد نظر كه باید تولید گردد ، دارد .

بلوک ها به ضخامت مورد نیاز برش داده شده و سر بلوك ها را به پارافین مذاب آغشته می نمایند ، تا از ترك و شكاف خوردن آنها جلوگیری گردد . سپس بلوك ها در صفحات پرس چیده و توسط پرس به آن ها فشار وارد می گردد . فشار پرس 200 اتمسفر و حرارت آن 110 درجه سانتی گراد می باشد .

مقدار آبی كه در واحد وزن چوب موجود است ، رطوبت چوب می نامند و آن را نسبت به وزن خشك چوب می سنجند ، كلیه خواص فیزیکی و مكانیکی و تكنولوژیکی چوب وابسته به مقدار رطوبت آن است . بعلت آن كه چوب یک ماده میکروسكوپیک یا جذب و دفع كننده رطوبت است ، رطوبت آن پیوسته در حال تغییر است ، حداكثر رطوبتی را كه الیاف و عناصر چوبی می توانند به خود جذب كرده و در بیش از این مقدار تغییر ابعاد ندهند ، نقطه ی اشباع فیبر یا نقطه ی اشباع الیاف (حدود 30 درصد)(Fiber point ّsaturation) می نامند .

اگر نمونه ای از چوب را در محیطی كه حرارت و رطوبت نسبی ان را مشخص كرده ایم ، قرار دهیم ، بعد از مدتی رطوبت چوب تغییر كرده و از آن به بعد مقدارش ثابت می ماند . در این حالت ، چوب به رطوبت تعادل با محیط مجاورش رسیده است . بنابراین درصد رطوبت چوب با توجه به حرارت و رطوبت نسبی محیط تغییر می كند و به رطوبت تعادل با محیط اطرافش می رسد . برای رسیدن چوب به رطوبت تعادل ، مدت زمانی وقت لازم است كه برای این مقصود چوب ها بصورت دسته بندی در هوای آزاد چیده می شوند .

میزان فشردگی بلوك ها بستگی به ضخامت آن ها دارد ولی بطور مثال در مورد ماكوی اتومات ضخامت 5/7 سانتی متری بعد از پرس به 5/4 سانتی متر تقلیل پیدا می كند . یعنی حدود 40 درصد ضخامت آن كاهش پیدا می كند ، بلوك ها بعد از خروج از پرس برای خشك شدن نهائی و تقلیل رطوبت به حدود 8-6 به علت اینكه بلوك ها در زیر فشار پرس از حالت مكعب مستطیل خارج شده اند ، ابتدا یک نروركار توسط رنده ، رندیده می شود و پس از آن دو سمت دیگر بلوك نیز رندیده می شود و یک سر بلوك كه كمتر دارای كجی است ، بوسیله اره گرد قطع می گردد و سر دیگر آن پس از اندازه زنی طول ماكوی مورد نظر تولیدی بوسیله اره گرد قطع می گردد .

عمل بعدی وارد كردن واشر به میله ته سر فلزی است ، سپس فنر وارد سر بلوك شده و دو سر بلوك چسب دو قلو خورده و سر فلزی همراه با واشر وارد سوراخ سر بلوك می گردد و بوسیله دستگاه چهار گوشه بلوك پخ خورده و از حالت زاویه قائمه در می آید .

مرحله بعدی كم كنی داخل بلوك در بین فاصله دو خط كشی است . سپس در ادامه كم كنی بار اول دوباره بلوك برای بار دوم و در ادامه شیار اول كم كنی می شود .

جای ماسوره گیر بوسیله ی این عمل آماده می شود ، در اور فرز ها قسمت اعظم كار ماكو انجام می گیرد ، ( حدود 40 درصد ) بوسیله دستگاه اور فرز اول پرداخت داخل بلوك برای شكل دهی نهایی داخل ماكو انجام می گیرد و اور فرز دوم جای فنر ماسوره گیر داخل ماكو را به صورت شكل نهایی تراش می دهد و اور فرز سوم پرداخت داخل ماكو جای چشمی برنجی شیار چشمی برنجی و جای اتومات و جای محل قیچی و جای دم فنر و . . . را بر روی ماكو تراش می دهد ، در این مرحله تقریبا شكل نهایی داخلی ماكو آماده شده است .

بعد از آن بلوك در داخل دستگاه خراطی اتومات قرار گرفته و دو سر آن تراش داده شده و دوكی شكل و بصورت شكل نهائی ماكو در می آید ، سپس بوسیله ی فرز كف گرد شیارهای بغل ماكو زده می شود و بعد از آن توسط دستگاه شیار و نخ روچشمی برنجی زده می شود ، بعد بوسیله ی سمباده نواری صاف ، چهار طرف ماكو و سمباده دوار گرد ، 2 سر ماكو صاف و صیقلی می گردد و برای بالا بردن كیفیت ، سطح ماكو بوسیله صابون مخصوص ، پولیش و داخل ماكو روغن جلا زده می شود .

در اینجا شكل نهایی ماكو آماده شده است و باید اجزا ماكو مثل پیچ و مهره فولادی ، چشمی برنجی ، فنر ماسوره گیر ، میل ماكو ، فنر پشت میل ماكو و مهره چینی ، با توجه به نوع ماكوی تولیدی بر روی آن اضافه و نصب شود و پس از آن در جعبه های چوبی ساخته شده از ضایعات چوب بسته بندی می گردد .

فرایند تولید چوب ضربه به شرح زیر است :

لایه هایی به ضخامت 5/2 میلیمتر راش كه از طریق كارخانجات روكش و تخته چند لا شده است در انبار دپو می شود .

برای تولید چوب ضربه با توجه به ضخامت مورد نظر حدود 15 عدد لایه یا بیشتر بر روی هم چیده می شود ، به غیر از لایه روئی و آخرین لایه هر دو طرف ، بقیه لایه ها بوسیله چسب اوره فرم آلدئید آغشته می گردد و سپس لایه ها را روی هم قرار داده و داخل صفحات می گردد و بوسیله حرارت و فشار لایه ها به هم چسبانده می شوند ، بعد از اتمام عمل تخته چند لای ساخته شده از پرس خارج و بوسیله اره گرد به ابعاد دلخواه بریده می شود و سپس پرداخت و سمباده زنی شده ، پس از كامل شدن نهائی چوب ضربه روغن جلا زده شده و آماده ورود به انبار می شود .

 


ماشین آلات خط تولید ماکو و چوب ضربه

 

- رنده

- اره فلكه

- اره تیز كن

- پرس گرم 5 طبقه

- بویلر نیم تن

- دستگاه هفت كاره

- دستگاه سوراخ 3 ماكو

- كم كن

- اور فرز

- فرز كف گرد

- دستگاه شیار زن ماكو

- سمباده نواری 

- خراطی دستی یا سمباده گرد 

- دستگاه پولیش

- دریل با پایه ثابت

- چسب زن غلطكی و همزن چسب

و . . . .

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ماکو و چوب ضربه

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید ماکو و چوب ضربه ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool