طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Polymer Grating

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

به خاطر خواص جالب و متنوع محصولات کامپوزیتی ، از این محصولات در محدوده وسیعی از صنعت استفاده می شود . با توجه به نسبت استحکام به وزن کامپوزیت ها از این مواد در مکان هایی که نیاز به مقاومت بالا در عین حال سبکی می باشد ، استفاده می شود . گریتینگ ها و پروفیل های کامپوزیتی به علت خواص فوق ، در مکان های زیادی کاربرد دارند . امروزه بیشتر کشورها در اکثر پروژه های صنعتی که نیاز به گریتینگ داشته باشند ، از گریتینگ های فایبرگلاس استفاده می نمایند .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری


گریتینگ شبکه ای است که برای تحمل بار از آن استفاده می کنند و می تواند از جنس های مختلف فلزی و غیر فلزی باشد . گریتینگ کامپوزیتی نوع خاصی از گریتینگ می باشد ، که بجای استفاده از فلز در ساخت شبکه های سازه ای از کامپوزیت ها در آن استفاده می شود . این محصول در مکان هایی که نیاز به دیدن محوطه اطراف بوده و استحکام بالا مد نظر باشد به عنوان پوشش کف یا حصار فلزی و نما استفاده می شود .گریتینگ های کامپوزیتی بر دو نوع می باشند : گریتینگهای ریخته گری و گریتینگ های پالترود شده .

کامپوزیت ها را معمولا زیر مجموعه خانواده پلاستیک ها طبقه بندی می کنند . پلاستیک ها محصولاتی هستند ، که شامل هر ترکیبی از گروه بزرگ و متنوع موادی که تماما یا قسمتی دارای پیوندی از کربن با عناصری چوناکسی ژن ، نیتروژن ، هیدروژن و یا سایر عناصر آلی یا معدنی بوده و در حالت نهایی به صورت جامد و در بعضی مراحل ساخت مایع است . بنابراین غالبا در طی کاربرد دارای قابلیت تغییر شکل بطور مختلف بر اثر حرارت یا فشار به تنهایی یا توام می باشد .

از آنجا که پلاستیک ها ارتباط نزدیکی با رزین ها دارند ، عموما آن ها را با هم اشتباه می گیرند . رزین ها مواد جامد یا نیمه جامدی صمغی شکل هستند ، که در ساخت محصولاتی نظیر رنگ ها ، جلادهنده ها و پلاستیک ها به کار می روند . محصولات پلاستیکی معمولا از رزین هایی که فرآیند گردیده و جامد شده اند ، ساخته می شوند .

به علت خواص مناسب پلاستیک ها کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف برای آن ها وجود دارد ، لیکن برای بهبود خواص فیزیکی آن ها لازم است از تقویت کننده ها در آن استفاده نمود . الیاف خاص مورد استفاده در این زمینه عبارتند از : الیاف شیشه ای ، فلزی ، کربنی ، پلیمری ، معدنی ، هیبرید .

در صورت استفاده از تقویت کننده در پلاستیک به آن ها کامپوزیت اطلاق می گردد . در واقع کامپوزیت ها به پلاستیک های تقویت شده ( Reinforced Plastics) معروف می باشند . کامپوزیت از دو یا چند ماده تشکیل شده و دارای خواصی است که هر یک از اجزاء به تنهایی آن خواص را ندارند .

در یک تعریف دقیق کامپوزیت ها را باید به دو شکل اصلی تقسیم کرد:

1) مواد کامپوزیتی

2) ساختارهای کامپوزیتی

مواد کامپوزیتی از یک اسکلت پیش تنیده تشکیل شده اند که به وسیله یک ماتریس پلیمری پیوسته احاطه شده اند . اسکلت یک ماده کامپوزیتی بایستی قادر به پذیرش تغییرات دلخواه باشد . فایبرگلاس ماده اصلی تقویت کننده مورد استفاده در مواد کامپوزیتی می باشد ( در بیش از 90% موارد ) .

مواد کامپوزیتی مورد استفاده در تولید گریتینگ و پروفیل های پلیمری به ترتیب به دو صورت رشته های خرد شده و صفحات بافته شده می باشند . که طی فرآیند خاصی با مواد ساختاری ترکیب و شکل دهی می شوند . الیاف شیشه علاوه بر دارا بودن نسبت استحکام به وزن مناسب ، مقاومت شیمیایی مناسبی نیز دارند . متداول ترین الیاف شیشه ای بکار رفته در این صنعت الیاف نوع E ( شیشه آهکی بر و سیلیکات آلومینیوم ) می باشند .

سایر انواع گلاس های مورد استفاده در این صنعت عبارتند از :

گلاس نوع S ( استحکام بالا )

گلاس نوع A ( شامل مواد قلیایی )

گلاس نوع C ( مقاوم به خوردگی )

مواد مورد استفاده در ماتریس شامل یکی از مواد زیر می باشند : رزین پلی استر ، رزین وینیل استر یا رزین اپوکسی ، فتالیک ، اکرلیک و . . . ، که رزین های وینیل استر ، فنولیک ، اپوکسی و اکرلیک در تولید پروفیل ها به کار می روند . مزایای استفاده از مواد کامپوزیتی عبارتند از :

- استحکام بالا :

مواد کامپوزیت برای نیازهای استحکامی خاص در یک کاربرد می توانند طراحی شوند .
مزیت بارز کامپوزیت ها نسبت به سایر مواد ، توانایی استفاده از تعداد زیادی از ترکیبات رزین ها و تقویت کننده ها و بنابراین رسیدن به خواست مشتری از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی سازه می باشد .

- سبکی :

کامپوزیت ها موادی را ارائه می دهند که ، می توانند برای استحکام بالا و وزن کم به کار برده شوند .

- مقاوم به خوردگی :

کامپوزیت ها مقاومت بالایی در محیط های شیمیایی خورنده و دمایی بالا دارند .

کامپوزیت ها مواد منتخب در ساخت قطعاتی که در معرض محیط های باز ، کاربردهای شیمیایی و دیگر شرایط محیطی می باشند ، هستند .

- انعطاف پذیری طراحی :

این مواد را می توان با شکل های پیچیده و با هزینه کم ، قالبگیری نمود .

- با دوام بودن :

سازه های کامپوزیتی عمری طولانی دارند . این قابلیت با حداقل نیازمندی های تعمیر و نگهداری توام گشته است .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری


گریتینگ و پروفیل پلیمری در قالب تعرفه گمرکی 70199099 ( سایر الیاف شیشه ، از جمله پشم شیشه و اشیاء ساخته شده از این مواد ) جزء گروه مجاز می باشد .

با رعایت کامل ضوابط ، واردات این کالا بلا مانع است و نیز حقوق پایه این ماده که طبق ماده (2) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، شامل حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی می باشد ، معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود . به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیات وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود . حقوق ورودی برای تعرفه 70199099 ، 4% می باشد .

همچنین طبق قانون مقرارت صادرات و واردات ایران سال 1387 ، این کالا با شماره تعرفه 70199099 جزء کالاهای مجاز می باشد و بدون هیچگونه شرایط خاص امکان صادرات را دارا می باشد و درصورتی که کالای تولیدی از استانداردهای لازم برخوردار بوده و قابل رقابت با قیمت جهانی این محصول باشد صادرات آن میسر خواهد بود .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری


استاندارد ملی برای تولید هر ماده توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تعیین می شود . شماره استاندارد ملی مستقل جهت گریتینگ و پروفیل پلیمری تدوین نشده است ، استانداردهای فراوانی برای گریتینگ و پروفیل پلیمری توسط کشورها و نهادهای مختلف بین المللی تدوین شده است ، استانداردهای زیر قابل ذکر هستند :

• ISO/CD 6721-11 - Plastics - Dynamic Mechanical Analysis - Glass transition temperature measurement

• ISO 14692 - Petroleum and natural gas industries - GRP piping (4 parts) . This is an important international standard covering the use of GRP piping in critical applications .

• ASTM D20 .18 .01 – FRP Materials for Concrete

• ASTM D20 .18 .02 – Pultruded Profiles

• ASTM D30 .30 .01 – Composites for Civil Engineering

• ASTM D-790-Flexural Properties of Unreinforced and Reinforced Plastics

• ASTM D-2344-Apparent Interlaminar Shear Strength of Parallel Fiber Composites by Short Beam Method

• BS 4994:1987 – Specification for design and construction of vessels and tanks in reinforced plastics

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری


به خاطر خواص جالب و متنوع محصولات کامپوزیتی ، از این محصولات در محدوده وسیعی از صنعت استفاده می شود . با توجه به نسبت استحکام به وزن کامپوزیت ها از این مواد در مکان هایی که نیاز به مقاومت بالا در عین حال سبکی می باشد ، استفاده می شود . گریتینگ ها و پروفیل های کامپوزیتی به علت خواص فوق ، در مکان های زیادی کاربرد دارند . امروزه بیشتر کشورها در اکثر پروژه های صنعتی که نیاز به گریتینگ داشته باشند ، از گریتینگ های فایبرگلاس استفاده می نمایند :

- سکوهای نفتی و گازی ( دریایی و خشکی )

- صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی

- نیروگاه های برق

- صنایع سیمان

- صنایع دریایی و بنادرها

- صنایع آب و فاضلاب در بخش تصفیه خانه ها و استخرها

قطعاتی نظیر نرده و هندریل ، سازه های باربر ( نبشی ، ناودانی ، حامل های کابل های فیبر نوری ، مقره های انتقال برق ، کراس آرم ، دکل های فشار قوی ، دریچه منهول ، در و پنجره ، تجهیزات حوضچه های مواد شیمیایی ، آرماتورهای ساختمانی ، موج شکن ، سینی کابل ، کف کاذب ، گارد ریل ، پایه تابلو و تیرهای چراغ و نردبان ) .

بزرگترین سهم بازار مصرف مواد مرکب ( کامپوزیت ) در اختیار صنعت ساختمان است . در این میان آرماتورهای کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان سازی به ویژه احداث بناهای ساحلی و یا سازه های مستقرشده در شرایط اقلیمی خوردنده کاربرد یافته اند . گسترش تکنولوژی ساخت این آرماتورها می تواند علاوه بر مرتفع ساختن نیاز صنعت ساختمان ، راهگشای تولید انواع محصولات در صنایع دیگر همچون وسایل ورزشی ، خودرو و غیره باشد .

دلیل عمده استفاده از میلگردهای FRP در داخل بتن ، جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش میرایی ارتعاشات ایجاد شده در سازه در برابر ارتعاش می باشد . کشور ما نیاز بسیار گسترده ای به استفاده از کامپوزیت ها دارد . هم اکنون بسیاری از سازه های بنا شده در محیط های خورنده مناطق مختلف کشور همچون پل های دریاچه ارومیه و یا ساختمان های جنوب کشور دچار معضل خوردگی هستند ، که استفاده از کامپوزیت ها می تواند پاسخگوی مشکل این قبیل سازه ها باشد . این قطعات به روش پالتروژن ساخته می شوند.

در این روش دسته ای از الیاف پس از آغشته شدن با رزین ، پس از عبور از یک قالب در کنار هم قرار گرفته و یک پروفیل دارای مقطع ثابت را به وجود می آورند . از عمده ترین مزایای روش پالتروژن چند منظوره بودن آن و کاربردهای گوناگون آن در صنایع مختلف است .

به عبارتی صرفاً با تغییر قالب دستگاه می توان علاوه بر محصولاتی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد ، همانند انواع آرماتورها ، محصولات گوناگون دیگری در حوزه های مختلف از جمله تسمه های ماشین نساجی ، ریل ها ، محافظ اتوبان ها ، چارچوب پنجره ها و درها ، تیرهای با مقطع I شکل ، نبشی ها و غیره تولید نمود . عمر محصولات پالتروژنی بسیار بالاست و سرعت تولید یک محصول پالتروژنی نیز نسبتاً زیاد است .

از نظر قیمت نیز با وجود اینکه یک تیر پالتروژنی قیمت ظاهری بیشتری نسبت به نمونه مشابه آهنی دارد ، لیکن مقاومت خوب آن در مصارف خاص ضدخوردگی و زلزله و عمر بالای آن می تواند توجیه گر قیمت اولیه بالای آن باشد . در مصارف عمومی مانند ساخت سازه ها اگر نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و زلزله وجود داشته باشد ، استفاده از تیرهای پالتروژنی می تواند توجیه اقتصادی نیز داشته باشد .

 


کشور های عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری

ایالات متحده آمریکا با ظرفیت تولید حدود 200 هزار تن در سال 2008 ، بزرگترین تولید کننده به شمار می رود و 28 .5% از ظرفیت تولید جهانی را در اختیار دارد . پس از آن ایتالیا ، چین ، آلمان ، انگلیس ، فرانسه و ژاپن قرار دارند . در بین کشورهای آسیایی نیز چین ، ژاپن و کره بزرگترین تولیدکنندگان آسیایی به شمار می روند .

در کشورهای همسایه ایران ، ترکیه تولید کننده گریتینگ و پروفیل پلیمری می باشد . این کشور دارای ظرفیت تولید 3.7 هزار تن در سال 2008 می باشد . این کشور در مجموع 0 .54% ظرفیت تولید جهانی را در اختیار دارد . در بین همسایگان ایران کشور امارات متحده عربی بیشتر به عنوان صادرات مجدد محصول فعال است و در زمینه تولید محصول فعالیتی ندارد .

کشورهای ایالات متحده ، ایتالیا ، امارات متحده عربی ، فرانسه و آلمان به ترتیب بالاترین میزان مصرف را دارا می باشند . اروپای غربی ، آمریکای شمالی و آسیا بالاترین سطح مصرف را در مناطق دنیا دارند ، این سه منطقه جمعا 79 درصد مصرف جهان را تشکیل می دهند . همچنین مصرف منطقه خاورمیانه در سال 2008 حدود 134 .6 هزار تن و معادل 12 .6% کل مصرف جهانی می باشد .

 


فرایند ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری

تنها روش مرسوم تولید پروفیل ها و گریتینگ های کامپوزیتی به صورت پیوسته ، روش پالتروژن می باشد . روش های مختلفی جهت تولید قطعات کامپوزیتی پایه پلیمری وجود دارد ، که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :

روش های تولید ساده لایه چینی دستی و پاششی

شامل روش های تولید با قالب باز هستند . تیراژ دراین نوع تولید ، محدود یک الی سه قطعه در روز است و کیفیت محصول به اپراتور بستگی دارد .

روش تولید قطعات صنعتی LFT ،GMT ، RTM ،BMC ، SMC 

روش های LFT و GMT مربوط به گرما نرم ها و روش های BMC ،RTM و SMC مربوط به گرما سخت ها هستند.

روش ( Resin Transfer Moldin ) RTM

در این روش یک قالب زرینی داریم که پارچه ای از فایبرگلاس در آن قرار می گیرد و سپس رزین تزریق می گردد . این روش از دقت و صافی سطح بیشتری نسبت به روش دستی برخوردار است . ولی چون فشار بالا نیست به هم پیوستگی کمتری نسبت به روش SMC دارد . RTM نسبت به روش دستی به سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارد .

روش Sheet Molding compound ) SMC )

در این روش ابتدا مواد ترموست ( گرما سخت ) با الیاف شیشه تقویت شده و سپس بصورت ورق در می آید و سپس تحت گرما و فشار در قالب پرس شده و شکل می گیرد .

روش ( Glass Matt reinforced Thermoplastic ) GMT

در این روش مواد ترموپلاستیک ( گرمانرم ) با پارچه ای از فایبر گلاس مسلح شده و تحت فشار شکل می گیرند .

روش Filament Winding ) FW )

این روش عمدتاً برای تولید قطعات مدور استفاده می شود که به صورت پیوسته تولید می شوند ، مثلاٌ برای تولید لوله ها ، به دور هسته ای استوانه ای فایبر گلاس آغشته به رزین پیچیده می شود و بعد مواد تحت گرما حالت نهایی به خود می گیرند .

روش  ( Bulk Molding Compound ) BMC

توده ای از خمیر که شامل مواد پلیمری و فایبرگلاس می باشد ، تحت فشار به قالب تزریق می شود .

روش Long Fiber Thermoplastic ) LFT )

در این روش مواد ترموپلاستیک با الیاف شیشه در داخل اکسترودر مخلوط می شوند و پس از خروج از اکسترودر تحت فشار ، قطعه شکل نهایی را به خود می گیرد .

روش های تولید پالتروژن :

در این روش با پیچش الیاف و لایه نشانی پیوسته که جهت تولید قطعات خاص مانند لوله ، پروفیل ، ورق و غیره مورد استفاده قرار می گیرند . پالتروژن ( Pultrusion ) یک فرایند پیوسته و متوالی می باشد ، که فیبر با یک رزین و مواد آغاز کننده و سایر افزودنی ها آغشته می شود . سپس مواد از درون قالب فولادی گرم عبور داده می شوند و در نتیجه رزین سفت می شود و مواد طبق شکل پروفایل قالب اتصال داده می شوند .

پس از شکل دهی ، پروفایل کامل شده در اندازه مورد نیاز بریده می شود . جهت تولید گریتینگ ، قطعات پروفیل حمال بار بر روی قطعات متصل کننده قرار می گیرند و به صورت مکانیکی به هم قفل می شوند . در مرحله نهایی این اجزا به کمک رزین ضد خوردگی اپوکسی به هم متصل و آب بندی می شوند . نسبت رزین به گلاس در پروفیل های مورد استفاده در گریتینگ ( به علت نیاز به مقاومت بار برداری بیشتر ) بیشتر از حالت معمولی می باشد (60 % گلاس و 40% رزین ) .

روش تولید مناسب برای تولید گریتینگ و پروفیل پلیمری به علت فرآیند خاص و نیاز به مقاطع مختلف ، روش پالتروژن است .

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی ساخت پروفیل و گریتینگ پلیمری ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.