طرح توجیهی تولید فیلترهای صنعتی سال 1403 + کامفار ( Word و Pdf )

Types of industrial filters

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید انواع فیلترهای صنعتی سال 1403 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید انواع فیلترهای صنعتی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

فیلتر های صنعتی دارای انواع مختلفی از قبیل فیلتر های استنلس استیل ، فیلتر های ضداسید ، فیلتر های صنعتی هوا ، پیش فیلتر های فلزی قابل شستشو و ... می باشند ، که در صنایع گوناگون ، بهداشتی ، خدماتی و ... دارای کاربرد هستند .


نکاتی درباره انواع فیلتر های صنعتی


 فیلترها مواد متخلخلی هستند ، که در فرایند جداسازی یا تغلیظ مورد استفاده قرار می گیرند .

مهمترین ویژگی فیلترها ، داشتن خلل و فرج هایی با اندازه و ابعاد مشخص است ، به همین دلیل ، فیلتر را یک محیط متخلخل می نامند .

سوراخ ها درصد بسیار زیادی از حجم فیلتر را دربرمی گیرند و شبکه پیچیده ای از حفره ها را می سازند .

برای انتخاب فیلتر صحیح متناسب با کاربرد مدنظر می بایستی فاکتورهای تأثیرگذار برعملکرد فیلتر مورد توجه قرارگیرد .

این فاکتورهای تأثیرگذار برعملکرد فیلتر عبارتند :

 • از خصوصیات محیط اطراف فیلتر ( دما ، رطوبت ، شرایط جریان ، ترکیبات شیمیایی ، جرم جریان )
 • پیکربندی فیلترها ( فیلترکسیدای ، کاتریج ، استوانه ، . . . )
 • خصوصیات ذرات ( اندازه ذرات ، توزیع اندازه ، غلظت ذرات ، نوع مواد ذرات ، . . . )
 • نیروها و نقش های اعمال شده به فیلتر

بنابراین با در نظر گرفتن این فاکتورها ، فیلترها به جداسازی گاز - جامد ، مایع - جامد ، مایع - مایع ، مایع - گاز و گاز - گاز دسته بندی می شوند .

مهمترین روش ( براساس روش طبیعت محیط اطراف فیلتر ) برای دسته بندی فیلترها براساس سه محور ذیل می باشد :

فیلتراسیون خشک ، تر

فیلتراسیون خشک برای جداسازی ذرات پراکنده مایع و گاز از محیط گازی یا جامد بکار می رود و ساختار فیلترهای خشک حجیم می باشد .

بازار فیلترهای خشک شامل موارد زیر است :

 • فیلترهای خانگی ( فیلترهای خانگی در گرمایش ، تهویه مطبوع ، جاروبرقی ، . . . )
 • فیلترهای صنعتی ( فیلتر ذرات ریز هوا با راندمان بالا HEPA ، فیلتر با نفوذ بسیار کم ULPA ، فیلتر گرد و غبار در نیروگاه ها ، . . . )
 • فیلترهای خودرو ( فیلتر موتور ، فیلتر هوای کابین ، . . . )

فیلتر سطحی یا عمیق

فیلتراسیون تر در جداسازی ذرات معلق جامد ، مایع و گازی از محیط مایع استفاده می شود . ساختار فیلترهای مورد استفاده متراکم و با ضخامت کم می باشد .

کاربرد فیلترهای تر شامل فیلتر آب ( آب شرب ، آب فاضلاب ) ، فیلتراسیون در صنایع غذایی ، داروسازی ، خون ، فیلتر کیسه چای ، قهوه ، آبمیوه ، فیلتر روغن های پخت و پز و روغن های سوخت ماشین می باشد .

اندازه ذرات فیلترشده

در دسته بندی دیگر فیلترها براساس سطح نشست ذرات فیلتر شده به فیلترهای سطحی و عمیق دسته بندی می شوند .

زمانیکه اندازه ذرات از اندازه منافذ مدیای فیلتر بزرگتر باشد ذرات بر روی سطح مدیا نشست می کنند ، که در این حالت به آن فیلتر سطحی گفته می شود .

در فیلتراسیون عمیق ذرات با اندازه کوچکتر از منافذ ذرات فیلترشده در خلل و فرج مدیا ته نشین می شود .

همچنین فیلترها براساس اندازه ذرات ، به فیلترهای عمومی ، فیلترهای نانو ، فیلتر با راندمان بالا ، فیلتر ذرات میکرو وفیلتر اسنمو معکوس تقسیم می شوند .

جداسازی ذرات با ابعاد در محدوده میلی متر تا نانومتر از محیط های گازی یا مایع توسط فیلترهای صنعتی به صورت فیلتراسیون خشک و یا تر با فیلتر سطحی و یا عمیق ، یکی از بخش های ضروری در فرآیندهای مختلف صنعتی است که منجر به خلوص سازی محصول ، صرفه جویی در انرژی ، ارتقاء فرآیند بهره وری و کنترل آلودگی می شود.

در تولید فیلترهای صنعتی از مدیای منسوج و مش های فلزی و یا ترکیب این دو استفاده می شود .

در فیلترهای صنعتی با مش فلزی ، نوع مدیای سطحی می باشد که اندازه منافذ در سراسر آن با یکدیگر یکنواخت بوده و عمر مفید آن ها تابعی از سطح آزاد مدیای فیلتر می باشد .

اندازه منافذ ، نوع توری ( مش ) و نوع فلز که برای سطح آن استفاده می شود ، همگی جزء دسته بندی این گروه قرار می گیرد .

فیلترهای صنعتی منسوج ، نوع مدیای منسوج می باشد ، که اندازه منافذ در جهت جریان کاهش می یابد .

این نوع از مدیاها دارای ظرفیت مشخصی بوده و می توانند حجم بخصوصی از آلاینده ها را جذب نمایند .

فیلترهای صنعتی را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود :

1 . فیلترهای استنلس استیل

2. فیلترهای ضداسید

3. فیلترهای صنعتی هوا

4. پیش فیلترهای فلزی قابل شستشو

5. فیلترهای کیسه ای و پیش فیلترها

6. فیلترهای کارتریجی

7. فیلتر گاز

8. فیلترهای هیدرولیک


معرفی مهمترین فیلترهای صنعتی با توجه به تنوع کاربرد فیلترهای صنعتی


 ـ فیلترهای هیدرولیک ( فشار قوی و فشار ضعیف )

با توجه به حساسیت سیستم های هیدرولیکی که عموماً وظیفه تأمین فشار را به عهده دارد و با وجود حساسیت متخلفات مجموعه هیدرولیک ذرات و ناخالصی می توانند آسیب جدی به مجموعه وارد نمایند ، که باید با دقت بالایی عمل فیلتراسیون صورت پذیرد .

از منسوجات و مش های فلزی در تولید این نوع فیلترها بعنوان مدیا استفاده می شود .

فیلترهای هوای ورودی به توربین های گاز

سه مشکل اساسی و مهم که هوای کثیف می تواند برای توربین های گاز به وجود آورد عبارتند از :

ساییدگی پره ها ، کثیف شدن کمپرسور و گرفتگی راهگاه های خنک کنندگی در پره ها . شرایط فوق باعث می شود که راندمان توربین گاز ، کاهش یابد که نتیجه آن کاهش تولید برق و در انتها کاهش در سود نیروگاه ، است .

علاوه بر آن ، صدمات و خسارات مالی نیز به قسمت های دوار مخصوصاً پره های توربین ، کمپرسور و . . . وارد می شود . بنابراین فیلتر و تمیز کردن هوای ورودی به کمپرسور ، نقش بسیار مـهمی در عمـلکرد توربین های گازی ایفا می کند .

(Bag House filter) ـ فیلتر بگ هاوس

این نوع فیلترها با اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند ، که عموماً از پارچه بافته شده و یا نمدی که از الیاف طبیعی ، مصنوعی و یا غیر آلی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن می باشد . این نوع فیلترها برای ذراتی با قطر حدود 5 میکرون به کار می روند و اگر به طور مناسب طراحی شوند دارای

راندمان پالایش 95 درصد خواهند بود . فیلتر کیسه ای قادر است در دبی هوای 25 درصد تا 150 درصد ظرفیت اسمی خود عملکرد مناسبی را ارائه دهد ، که بویژه برای استفاده در سیستم های حجم متغیر هوا مناسب خواهد بود . فیلترهای کیسه ای قادرند افت فشار کمی را تا حدود 8000 ساعت کاری ارائه نمایند .

فیلترهای بگ هاوس نمونه ای از فیلتر های کیسه ای هستند ، که اساس کارشان شبیه فیلترهای کیسه ای معمولی می باشد . فیلترها بگ هاوس از یک سری ( 4 تا 8 کیسه ) نمد و کیسه پارچه ای بافته شده که درون یک محفظه فلزی نگه دارنده موسوم به cage به طورموازی در کنار هم قرار می گیرند ، تشکیل می شوند .

نوع پارچه به کار رفته در آن ها اغلب از نایلون ، اورلون ، آکریلیک ، داکرون ، تفلون و یا فایبرگلاس می باشد . مزیت عمده این نوع فیلتر اثرپذیری کمتر غبارخروجی با تغییر مشخصه های گاز ورودی و دستیابی آسان تر به غبار خروجی کمتر در محدوده 10 میلی گرم بر متر مکعب می باشد .

مورد مصرف این نوع فیلترها در صنایع سیمان ، لاستیک ، پتروشیمی ، فولاد ، صنایع تولید پودرهای مختلف و کاربردهای خاصی شامل هواسازهای تهویه هوای کارخانجات ، انبارها ، فروشگاه های زنجیره ای ،ادارات ، ساختمان های عمومی ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها ، تصفیه هوای خنک کن ورودی توربین های گازی ، کمپرسورها و موتورها می باشند . این نوع فیلترها برای تصفیه مقدماتی هوای ورودی کابین های پاشش رنگ و قبل از فیلترهای ریز یا خیلی ریز مورد استفاده قرار می گیرند .

امکان طراحی آسان و متنوع مدیای منسوج فیلترها بر اساس ویژگی های ذرات فیلتر شونده ، کیفیت فیلتراسیون مورد انتظار و خواص فیلتر متناسب با عملکرد مورد نظر موجب شده که مصرف فیلترهای منسوج در همه بخش ها برای بهبود کیفیت ، خالص سازی ، بهره وری مواد و کاهش آلایندگی در محیط های بسته و باز تولیدی و صنعتی کاربرد داشته و در این شاخه ها روزافزون در حال افزایش و گسترش است .

بنابراین با توجه به تنوع تولید مدیای منسوج در فیلترهای صنعتی و همچنین مزیت نسبی تولید آن در داخل نسبت به سایر مدیای مورد مصرف در فیلترهای صنعتی ، در این طرح امکانسنجی تولید فیلترهای صنعتی با مدیای منسوج در نظر گرفته شده است .

امروزه فیلترهای منسوج با توجه به نوع ساختمان منسوج مورد استفاده ( تاری و پودی حلقوی یا بی بافت ) کاربردهای فراوانی در فیلتراسیون گازها ( جداسازی ذرات معلق ) و مایعات ( جداسازی جامدات ) و جداسازی گازهای یکسان داشته و براساس نوع الیاف مورد استفاده ، نوع ساختمان ، تکنولوژی ساخت فیلتردارای عملکردهای مختلف و متفاوتی هستند .

پارچه ( منسوج ) یک ساختار مسطح است که از درهم رفتن الیاف یا نخ به دست می آید . تولید منسوجات به روش های مختلفی صورت می گیرد . همچنین ساختار پارچه می تواند شامل یک لایه یا چند لایه باشد ، که هر لایه نیز از یک یا چند نوع لیف یا نخ تولید شود . محصولات هر یک از روش های تولید پارچه ، دارای ویژگی های خاصی می باشند و کاربردهای متفاوتی دارند .

امروزه اغلب پارچه ها با روش های بافندگی تاری ـ پودی ، حلقوی پودی ، حلقوی تاری و بی بافت تهیه می شوند که در هر یک از آنها ، یک سری فرآیندهای جداگانه وجود دارد . برای تهیه منسوجات صنعتی و به ویژه مدیای منسوج فیلترهای صنعتی با توجه به گستـردگی کاربردشان و نیاز به ویژگی های مختلف ، از هر سه روش تهیه پارچه استفاده می شود .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع فیلترهای صنعتی


 خلوص سازی مواد ، ارتقائ بهره وری فرآیند و صرفه جویی انرژی توسط فیلترها از الزامات فرآیندهای صنعتی در تعداد گسترده ای از صنایع ، از جمله مواد شیمیایی ، صنایع غذایی ، صنایع پتروشیمی ، نفت ، گاز ، داروسازی ، معدن ، . . . می باشد . همچنین فرآیند توسعه پایدار صنعتی بدون کنترل آلودگی های محـیط زیسـت با کنترل آلودگی و تصفیه پساب های صنعتی امکان پذیر نیست .

بنابراین محدوده استفاده از فیلترهای صنعتی دارای جایگاه ویژه ای در کشورهای صنعتی پیشرفته پیدا کرده روز به روز افزایش می یابد . همچنین با توجه به محدودیت ها و تحریم های اعمال شده به کشور عزیزمان در حوزه مواد مرتبط با صنعت نفت و پتروشیمی نیاز به تولید فیلترهای صنعتی موردنیاز این صنعت در داخل کشور بیش از پیش مشاهده می شود .

کشور های عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول در طرح توجیهی تولید انواع فیلترهای صنعتی

 کشور های عمده تولید کننده فیلتر های صنعتی

آمریکا ، آلمان ، فرانسه و ژاپن

کشور های عمده مصرف کننده فیلتر های صنعتی

آمریکا ، آلمان ، ایتالیا ، کره جنوبی

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع فیلترهای صنعتی

 برای واردات فیلتر های صنعتی باید حقوق گمرکی این محصولات پرداخت شود .

همچنین صادر کردن هر کالا موکول به موافقت وزارت بازرگانی و دارابودن شرایط موجود در آیین نامه های گمرک ، همچنین دارا بودن مزیت های رقابتی در بازارهای بین المللی می باشد .

بررسی کتاب مقرارات صادرات و واردات وزارت بازرگانی در سال 1390 ، نشان می دهد صاردات فیلترهای صنعتی ، آیین و مقررات ویژه ای ندارد .

استاندارد های قابل توجه در طرح توجیهی تولید انواع فیلتر های صنعتی :

استاندارد های ملی مورد نیاز عبارتند از :

3158 ، 4201 ، 3162 ، 8431 ، 3160 ، 4640 ، 4181

استاندارد های بین المللی قابل توجه عبارتند از :

BS 5190:1985 ، BS ISO 29463-3 ، BS ISO 29463-4 ، BS ISO 29463-5 ، BS 6410 ، BS EN 1822-3 ، (1993) ASTM F795 – 88 ، ASTM E2814-11 ، ASTMF1471-09، ASTM F430 - 11


فرایند تولید انواع فیلترهای صنعتی

 واحد پرس کاری

در واحد پرسکاری که می بایست در سالنی مجزا کار انجام گیرد ، کلیه قطعات فلزی مربوط به انواع فیلتر تهیه و سپس به واحد بعدی منتقل می گردد .

در این سالن که از ماشین آلات نیمه اتوماتیک و دستی استفاده می گردد بطور کامل کلیه قطعات موردنیاز پس از تولید و تائید واحد بازرسی و کنترل کیفیت به سالن مونتاژ منتقل می شود .

سازه نگهدارنده فیلترهای فلزی ورق نازک فولادی است ، که سطح آن جهت جلوگیری از زنگزدگی ، پوششدهی شیمیایی شده است .

درابتدا رول های ورق های استیل توسط لیفتراک ازانبار به سالن تولید منتقل می شود و عملیات مختلف ورقکاری نظیر برشکاری ، پرسکاری و فرمدهی دراین مرحله انجام می گیرد .

درابتدای کارعرض ورق و ضخامت و صاف بودن آن کنترل می گردد ( به صورت چشمی ) سپس عملیات برشکاری در ابعاد مورد نظرانجام می گیرد .

این ورق به وسیله ماشین برش ( گیوتین ) به اندازه مورداستفاده قالب فرم آماده می شود .

البته دربرخی فرایندهای تولید نیازی به برش ورق نبوده و قالب به صورت همزمان علاوه بر برش ورق عملیات فرمدهی و تولید قطعه را نیز انجام می دهد .

سپس قطعات حاصل برای انجام عملیات خمکاری وشکلدهی به قسمت پرسکاری منتقل می گردند .

خم کاری

شکل دهی ورق در صنعت قطعه سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . در حقیقت شکل دادن ورق روشی برای تبدیل ورق های تخت فلزی به شکل مورد نظر بدون شکست یا نازک شدن موضعی شدید ورق است .

از جمله فرایند های شکل دهی ورق می توان به خم کاری اشاره کرد . خم کاری فرایندی است که در اغلب روش های شکل دادن وجود دارد .

از جمله کاربردهای این فرایند ، ایجاد انحنا در یک ورق و یا تبدیل آن به ناودانی های با مقطع V ، U و در مواردی شکل های حلقوی می باشد.

خم کاری به عمل وارد کردن گشتاورهای خمشی به صفحه یا ورق اطلاق می شود ، که توسط آن قسمت مستقیمی از جسم به طول خمیده تبدیل می شود .

در یک عمل خم کاری مشخص ، شعاع خم (r) نمی تواند از حد خاصی کمتر باشد زیرا که فلز روی سطح خارجی خم که تنش کششی به وجود می آید ترک خواهد خورد و معمولاً حداقل شعاع خم بر حسب ضخامت ورق تعریف می شود .

آزمایش های تجربی نشان داده اند ،که اگر شعاع خم سه برابر ضخامت ورق باشد ، خطر ترک خوردگی وجود ندارد و در فرایند خم کاری به حداقل شعاع خم اصطلاحا حد شکل دادن می گویند .

این شعاع برای فلزات مختلف بسیار متفاوت است و افزایش کار مکانیکی باعث افزایش آن می شود و در مورد فلزات بسیار نرم ، شعاع خم حداقل می تواند صفر باشد و این گونه فلزات را می توان روی خودشان تا کرد .

اما به منظور جلوگیری از صدمه به تجهیزات خم کاری ( سنبه و قالب ) استفاده از شعاع خم کمتر از 8/0میلی متر توصیه نمی شود .

شعاع خم ورق هایی از جنس آلیاژهای با استحکام بالا می تواند حداقل 5 برابر ضخامت ورق باشد . ماشین هایی که برای کار روی ورق فلزات به کارگرفته می شوند پرس نام دارند .

با استفاده از دستگاه های پرس ورق فلزات به شکل مطلوب درمی آیند . این ماشین ها با توجه به طرز کارشان طبقه بندی می کنند .

به طورکلی پرس ها به دو دسته تقسیم می شوند .

 • پرس های مکانیکی
 • پرس های هیدرولیک

هرکدام ازاین دو نوع نیز از نقطه نظر حرکتشان به دودسته تقسیم می شوند :

 • پرس های تک ضربه ای
 • پرس های دوضربه ای

انتخاب یک پرس بستگی به نوع کاری که باید انجام دهد ، نیروی لازم ابعاد قالب ، کورس مورد احتیاج و روش کارپیش بینی شده ( تک ضربه ای و یا با ضربه های متوالی ) دارد .

کارهای برشی می توانند روی انواع پرس های مختلف یک ضربه انجام گیرند . کارهای خمشی روی پرس های لنگی ، اصطکاکی و یا روی پرس های مخصوص خم کاری انجام می گیرد .

کارهای کششی عمیق در ورق نازک توسط پرس های دوضربه ای با میز متحرک انجام می شود .

برای کارهای کششی که احتیاج به نیروی زیادی درانتهای کورس دارند از پرس های دوضربه ای با فشار انداز متحرک استفاده می شود .

برای تولید فیلترهای کاتریجی می بایستی قطعه فلزی برش خورده ابتدا به وسیله قالب به صورت مشبک ( سوراخ –سوراخ ) تبدیل و سپس به صورت استوانه رول می شود .

از آنجایی که این قطعه برای حفاظت فیزیکی مدیای فیلتر می باشد لذا اندازه آن درسطح اندازه نهایی فیلتر تنظیم می گردد . د

و انتهای رول مشبک تهیه شده در قسمت قبلی ، لازم است به صورتی به یکدیگرمتصل شده و تشکیل قطعه صلب و قابل استفاده تحت بارهای مکانیکی وارده گردد که این عمل ازطریق جوش انجام می گیرد .

در فیلترهای کاتریجی قطعه بالا و پایین استوانه فیلتر ، دوقطعه فلزی دایرهای شکل توخالی است ( به صورت رینگ ) که به دو قاعده رول مشبک مونتاژ می گردد .

ساخت این قطعات به وسیله قالب و پرس های ضربه ای انجام می گیرد . سطح این قطعات همانند استوانه مشبک جهت جلوگیری از اکسیداسیون محیط ، آبکاری می شوند .
در مرحله آخر پرسکاری عملیات سنگ زنی در محل اتصال انجام می شود .

منظور از سنگ زدن برطرف کردن ناهمواری های سطوح و یا قطعات گرد یا تختی است ، که سطوح آن ها باید کاملاً دقیق و صاف باشند .

وسیله یا ابزارسنگ زدن اکثر اوقات سنگ سمباده گردان است ، که بوسیله دانه های خود از روی قطعات براده های بسیار ریز و ظریفی جدا می کند .

واحد پخت

مدیای منسوج بر روی سطوح فلزی دارای خمیر چسب ، وارد کوره می شود و درحین طی این مسیر ، خمیر چسب موجود برروی سطوح فلزی ، به صورت کاملاً مذاب درآمده است.

در قسمت آخر دستگاه ، بوسیله دمنده مخصوص کاملاً سرد می شود که طی این فرآیند ، مدیای فیلتر کاملاً بر روی سطوح فلزی محکم می شوند .

واحد مونتاژ

در این واحد کلیه قطعات که در واحدهای مربوط تعییه گردیده است مجددا بازبینی و پس از کنترل کیفیت و مطمئن شدن از سلامت و درستی قطعه به خط مونتاژ منتقل و با استفاده از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک قطعات فیلتر بر روی هم مونتاژ و در نهایت تولید می گردد .

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید انواع فیلتر های صنعتی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.