جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستخدمات بازرگانیکیفیت کالای ساخت چین چگونه است؟!
روش های تامین مالی در تجارت بین الملل ( Financing Ways ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Financing Waysمروری بر روش های تامین مالی در تجارت بین الملل در گذشته

1- ارز R.C.D : ارزی بود که در چهارچوب موافقتنامه ی تهاتری منعقد شده میان اعضای R.C.D یرای نگه داشتن حساب معاملات اعضاء انتخاب شده بود و مورد استفاده قرار میگرفت. پول واحد حساب ، دلار آمریکا بود.

2- موافقتنامه ی همکاری عمران منطقه ای R.C.D

در 25 آوریل 1967 موافقتنامه ای بین سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان به منظور تسهیل در روابط بازرگانی منطقه به امضا رسید.بر اساس این موافقتنامه بانکهای مرکزی هر یک از کشورهای عضو ، مبلغ دو میلیون دلار اعتبار به هر یک از دو کشور عضو تخصیص داد که در صورت لزوم و توافق میزان آن افزوده شود.

شرایط موافقتنامه چند جانبه تابع قوانین و مقررات بازرگانی گمرکی و کنترل کشورهای عضو بوده و در ابتدا ذکر شده که تسهیلات اعطایی در چهارچوب این موافقتنامه فقط به امور بازرگانی محدود است و در موارد مبادلات مرزی و نفت و مواد نفتی و لوازم جنگی معتبر نیست و به مانده ی حساب R.C.D بهره ای تعلق نمیگیرد.
پس از پیروزی انقلاب و از ابتدای 1364 سازمان اقتصاد همکاری اقتصادی ( E.C.O ) جایگزین سازمان همکاری منطقه ای RCD شد.

3- سازمان همکاری اقتصادی اکو ( E.C.O ) : پس از فروپاشی شوروی مهمترین سازمان منطقه ای در آسیای میانه است که کشورهای استقلال یافته ی آن مانند جمهوری آذربایجان ، قرقیزستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، ازبکستان و افغانستان در سال 1992 به آن پیوستند و شمار اعضا به 10 کشور افزایش یافت.اکو بر اساس الگوهای همکاری منطقه ای برای توسعه ی R.C.D میان ایران ، ترکیه و پاکستان که از دهه ی 1960 به وجود آمده بود برنامه ریزی شد.
ارز اکو ارزی است که در چهاچوب موافقتنامه تهاتری میان اعضای اکو به منظور نگهداری حساب معاملات طرفین انتخاب میشود و مورد استفاده قرار میگیرد.پول واحد حساب دلار آمریکاست.پس از پیروزی انقلاب ECO جایگزین RCD شد.

با شروع جنگ و محاصره ی اقتصادی ایران ، روش جدیدی به نام حساب مخصوص در کنار موافقتنامه ی اکو گنجانده شد که به موجب آن سقف اعتبارات فنی در مورد ترکیه به 400 میلیون دلار و در مورد پاکستان به ده میلیون دلار ارتقا یافت .

تفاوت این حساب با حساب تهاتری سنتی در این است که در حساب مخصوص ، صادرات ایران عمدتا نفت است که در مقابل آن کالا از کشور طرف مقابل وارد میکند.

4- ارز B.T.C : به دنبال خرید نفت ایران توسط دولتهای غربی و بروز مشکلات ارزی و جنگ تحمیلی از سال 1360 معاملات جدیدی تحت عنوان تهاتری دو جانبه با وضعیت قرارداد های خاص موسوم به BTC ایجاد شد.

این نوع قرارداد میان میان دولت ایران و شرکتهای خارجی ( عمدتا غربی ) منعقد میشود که در آن از جانب ایران صددرصد نفت استفاده میشود و در مقابل 50 تا 80 درصد کالاهای مشخص نظیر دارو ، ماشین آلات صنعتی ، لوازم یدکی ، مواد اولیه ، تراکتور و ... دریافت ، و بقیه ارزش مبادله نیز به کمک ارز آزاد تسویه میشود.

نمایندگی وزارت نفت ، وزارت صنعت و معدن و تجارت و بانک مرکزی قرارداد های BTC را از جانب ایران منعقد میسازند.پول واحد بیشتر مواقع دلار آمریکا و در بعضی مواقع در گذشته دور مارک آلمان بوده است.

5- ارز پایاپای آسیایی A.M.U : ارز پایاپای آسیایی ، پول واحد حساب اتحادیه ی پایاپای آسیایی ، و ارزش هر واحد آن معادل یک S.D.R یا حق برداشت مخصوص است.قرارداد مذکور مربوط به سال 1352 بوده و اسنادی که از مجرای اتحادیه میگذشته ممکن است به پول ملی به پول کشور طرف معامله و یا به واحد پول آسیا صادر کرد.

6- ارز تهاتر : در قراردادهای تهاتری طرفین توافق میکنند که یک ارز به عنوان پول واحد حساب برای تمام دریافتها و پرداختهای مربوط به مبادلات کالا و سایر انتقالات انتخاب شود که آن را ارز تهاتر گویند.

منبع : سیستم های کاربردی خرید اثر دکتر مرتضی فرجی

لینک های کمکی :

:: تدوین طرح توجیهی کاملا اختصاصی با نرم افزار کامفار 3 با مهر مورد تایید بانکها
:: دانلود بانک جامع طرح های توجیهی در تمام شاخه های صنعتی با طبقه بندی میکرو
:: دانلود یک مجموعه ی بینظیر طرح توجیهی در شاخه ی کشاورزی و دامپروری و همینطور کشت و صنعت
:: مجموعه ی بسیار جامع و تکرار نشدنی از طرح های توجیهی گردشگری و جهانگردی و بوم گردی و ایرانگردی و کسب و کارهای خانگی
:: آشنایی با مفهوم طرح توجیهی و طرح امکان سنجی با بیانی ساده
:: آشنایی با سامانه ی کارا و وام روستایی و وام اشتغال فراگیر
:: آشنایی با نرم افزار کامفار ( نرم افزار تخصصی نوشتن طرح توجیهی )

:: دانلود طرحهای توجیهی تیپ رایگان :
:: لیست طرحهای توجیهی صنعتی ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی کشاورزی دامپروری دامداری ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی خدماتی جهانگردی گردشگری ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی معدنی ( جهت دانلود کلیک فرمایید )

 :: در صورتی که بازرگان هستید یا به واردات و صادرات علاقه مند هستید این مطالب نیز احتمالا برای شما جذاب هستند :

:: برگزاری تور آموزشی گردشگری برای واردات از چین
:: تخفیفات استثنایی و خاص برای واردات از چین

:: 3 نکته ی حیاتی در تجارت و واردات از چین
:: کدام شهر های چین برای خرید و واردات مناسبترند !
:: کیفیت کالای چینی خوب است یا بد ؟ مسئله این است !
:: خدمات بازرگانی ما برای واردات از چین و اتحادیه اروپا
:: مقالات بازرگانی کاربردی در حوزه تجارت و خرید خارجی

 


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool